Sprzeczka u Olejnik. Sellin: Jesteście opozycją totalną. Neumann: Bo wy jesteście totalną władzą!

1. Dzisiejsza audycja "7 Dzień Tygodnia" poświęcona była sporowi o TK
2. W jej trakcie doszło do ostrej wymiany zdań między politykami PiS a PO
3. Negocjacje ws. załagodzenia konflikty wydają się w tym momencie niemożliwe

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Po dzisiejszej rozmowie polityków w audycji "7 Dzień Tygodnia" Radia Zet nic nie wskazuje na załagodzenie konfliktu o Trybunał Konstytucyjny.

Rzecznikiem kompromisu w programie Moniki Olejnik był Paweł Kukiz, który chciałby, aby rząd "dla świętego spokoju i aby załagodzić sytuację", opublikował wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kukiz domaga się też, by rząd usiadł do negocjacji z pozostałymi opcjami politycznymi.

- Mamy chaos prawny. Nie ma sensu tego konfliktu eskalować. Trzeba to opublikować i usiąść do rozmów na temat sposobu wybierania sędziów Trybunału Konstytucyjnego - przekonywał lider ruchu Kukiz'15.

PiS nieugięte

Nowoczesna i Platforma Obywatelska wykluczyły negocjacje z Prawem i Sprawiedliwością tak długo, jak długo nie będą respektowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego i opinia Komisji Weneckiej. - Jesteście opozycją totalną - stwierdził Jarosław Sellin. - Bo wy jesteście totalną władzą - odbił natychmiast Sławomir Neumann z PO.

Politycy partii rządzącej są jednak nieugięci, odmowę publikacji wyroku TK popierają Jarosław Sellin i Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. - Nie możemy tego opublikować, ponieważ złamalibyśmy prawo. TK działa na podstawie ustawy, która cieszy się domniemaniem konstytucyjności. Część sędziów TK, zwołana przez sędziego Rzeplińskiego, zechciała się spotkać wbrew regułom ustawy. Był niepełny skład. Orzeczenia mogą zapadać 13 głosami, a było 12 sędziów - przekonywał wiceminister kultury.

- Z prawnego punktu widzenia to, co wyprodukowano na spotkaniu części sędziów, jest komunikatem lub stanowiskiem. To nie jest wyrok - podsumował stanowisko strony rządowej polityk PiS.

Negocjacje możliwe, ale...

Innego zdanie jest oczywiście PO. - Jarosław Kaczyński chce eskalować ten konflikt, nie chce rozwiązać tego konstytucyjnego pata, to ma mu dawać paliwo do gry politycznej. Nie rozumiem tego. Wolny świat patrzy na nas jako na państwo, gdzie są zachwiane normy demokratyczne, konstytucyjne i prawne. Wszyscy Polacy będą mieli problem, kiedy od rządu PiS odwrócą się zachodnie stolice i Stany Zjednoczone - stwierdził Neumann.

Powiedział również, że jego partia usiądzie do stołu negocjacyjnego, jeżeli Beata Szydło opublikuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego i zacznie przestrzegać orzeczenia Komisji Weneckiej. - Wtedy siadamy i rozmawiamy. W przyszłym roku mija 20 lat od uchwalenia konstytucji, można na nią spojrzeć z perspektywy. Ale dopiero wtedy, kiedy spełnione będą odpowiednie warunki - mówił Neumann.

Również Nowoczesna uważa opinię Komisji Weneckiej i wyroki TK za podstawę do rozstrzygnięcia sporu. - Jeżeli wszystkie wyroki będą respektowane, to jesteśmy za tym, żeby usiąść i rozmawiać - mówiła posłanka tej partii, Katarzyna Lubnauer.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (228)
Sprzeczka u Olejnik. Sellin: Jesteście opozycją totalną. Neumann: Bo wy jesteście totalną władzą!
Zaloguj się
 • ksks3

  Oceniono 1 raz 1

  Biedne są teraz te pisiory .
  Jestem pewien że większość z nich rozumie że trzymając linię partii robi z siebie idiotów. Ale "sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało" Tylko zobaczymy ile w tym obłędzie wytrzymasz !

 • ksks3

  Oceniono 2 razy 2

  Tu opozycja nie powinna się przejmować bo problem ma PiS i PiS musi go rozwiązać . Skoro większość sejmowa miała na tyle siły żeby popsuć to tyle samo siły wystarczy do naprawienia.
  Tak czy inaczej ŻADNYCH UKŁADÓW Z PiS-em. Teraz czas pracuje na niekorzyść PiS- u.
  To nieprawda, że Polska straci jak PiS się posypie Polska na tym tylko zyska.
  W takim razie pozostaje nam czekać na "piękną katastrofę"

 • Leszek Małkowski

  Oceniono 2 razy 2

  "Jesteście opozycją totalną - stwierdził Jarosław Sellin". Wy jesteście ludżmi szubrawymi, chamskimi, fałszywymi, kłamiącymi "na gebelsa", czyli w żywe oczy i bezczelnymi. Ludziom, pojęcia takie jak demokracja, wolność słowa siadły na mózgi jak świeżo zakupiona zabawka i wydaje się im, że można demokratycznie ustalić, że kanalia przestanie być kanalią, a oszczerstwo stanie się "wyrażaniem własnych poglądów". Ja już wyrażnie widzę, że jesteście ruskimi psiujkami. Dopóki ruskie psiujki (od psucia), czyli kaczyzm, nie miały władzy to psuły wszystkie wyznaczniki państwa, narodu, społeczeństwa. Tak popsuły Wawel, bohaterstwo, polskość, patriotyzm, Kościół, szacunek dla grobów i kombatantów, nawet grzeczność i znaczenie słowa "poległ". Teraz psują całe państwo "na chama". Priwislianskij Kraj ma być zamieszkały przez bezwolne, prymitywne stado, szarpiące się o jakieś duperelki typu helowe bombki w samolocie, które psy Putina będa zapędzać z kąta w kąt. Duda, de facto, nie jest prezydentem Polski, tylko "wypełniaczem" polityki Putina. To samo dotyczy wszystkich szubrawców otaczających kanalię Kaczyńskiego - najwierniejszą kopię J. Goebbelsa.

 • kasiopea11

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozmumiem, tej wciąż powtarzanej frazy o KOD "oderwani od koryta". Chodzę na te demonstracje, tak jak i wielu moich znajomych. Nikt z nas żadnego koryta nie widział. W domach jemy z rodzinami przy stole, a demonstrujemy bo rząd i większość parlamentarna nie rozumie roli jaką ma do spełnienia w demokratycznym państwie,

 • kotekkot

  Oceniono 2 razy -2

  patrząc z boku bez emocji to PO było tez władza totalna nic a nic nie różniąca się od PiS, tylko media miało przyjazne które wychwalał po niebios każda wpadkę PO i kryly kazda afere. A obywateli i opozycje mieli gdzieś choćby w sprawie referendow. A teraz do roboty i minusujcie

 • steven1968

  Oceniono 8 razy -8

  Jeśli prawdą jest ,że złodziejskie PO ma tak wielkie poparcie społeczeństwa, to co będziecie pisać ich wielbiciele , kiedy przeciwko 50 tys. zbieraninie stanie 500 tys. zbieraniny i zacznie się bratobójcZY MAJDAN, DO KTÓREGO CI PRZERAŻENI odsunięci od koryt pseudopatrioci nawołują?

 • cornee

  Oceniono 7 razy 5

  Kukiz jest jak strażak ochotnik dorabiający podpalaniem stodół. Najpierw przykłada rękę do bałaganu a teraz proponuje rozwiązania, zgodne z wizją Kaczyńskiego

 • steven1968

  Oceniono 8 razy -8

  Nie jestem bezkrytycznym zwolennikiem obecnie rządzących,Ale prawdą jest ,że władze zostały wybrane w demokratycznych wyborach. Prezydent mimo wszystko jest głową państwa .Polskie prawo przewiduje odpowiedzialność karną za jego obrażanie. /nie mylić z krytykowaniem/. Jeśli przegrani w wyborach śmierdzący lenie , którym nie chciało się wypełnić patriotycznego obowiązku pójścia na wybory teraz lamentują z powodu utraty koryta i w sposób bezpardonowy nawołują do obalenia legalnych władz pa ństwa ,co może grozić wojną domową winni być jak najszybciej odizolowani od społeczeństwa. To robactwo doprowadzi nasz kraj do znanych już z naszej historii nieszczęścia. Zapowiedzi dzisiejszej opozycji o totatitaryżmie działań skierowanych przeciwko legalnym władzom państwa jest już samo w sobie łamaniem Konstytucji! Obrażanie w sposób oczywisty prezydenta Rzeczpospolitej również na tym forum jest łamaniem prawa!

 • 123waz

  Oceniono 6 razy 6

  nie wyobrażam sobie by po tym co PIS nam zafundował opozycja chciała iść na jakikolwiek kompromis. W nocnym zamachu na demokracje nie szukali dialogu,drwili z opozycji, a teraz to opozycja ma im ratować tyłki. mają naprawić to co zepsulu , a potem można rozmawiać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX