Mocny list Owsiaka do szefa TVP2. I ta historia: "W życiu nie spotkałem się z taką cenzurą"

1. Jerzy Owsiak krytycznie ocenił działania telewizji publicznej pod rządami PiS
2. W liście przytacza historię przyjaciela, którego nie chciano wpuścić do studia
3. Zdaniem organizatora WOŚP, w TVP panuje "klimat Telewizji Narodowej"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jerzy Owsiak, pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w ostrych słowach skrytykował szefa TVP2, Macieja Chmiela. W liście, w którym oskarża go o cenzurę w telewizji publicznej, przytoczył historię swojego przyjaciela. Zaczął w ten sposób:

Chciałbym opowiedzieć Ci o przygodzie, która spotkała mojego przyjaciela. Został on zaproszony do programu telewizyjnego "Świat się kręci". Przyjaciel zwyczajowo nosi w klapie maleńkie serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W studio, które jak wiesz, wypełnione jest gośćmi, prowadzącymi i publicznością, młody człowiek, chyba kierownik produkcji, zwrócił przyjacielowi uwagę: - Jest problem z tym serduszkiem. To na antenie nie przejdzie. - Na co mój przyjaciel: - To Pan ma problem, bo ja tego serduszka nie zdejmę. - Młodzian pokręcił nosem i wydał werdykt: - Dobra, biorę to na klatę.

Do Maćka Chmiela. Drogi Maćku! Czy masz zapłacony abonament telewizyjny za rok 2016? Czy też jako szef telewizyjnej Dw...

Opublikowany przez Jurek Owsiak na  11 marca 2016


Dalej Owsiak przechodzi do konkretów i pytań do Chmiela. "W ciągu 25 lat mojego funkcjonowania w telewizji publicznej w życiu nie spotkałem się z taką cenzurą. Nie podejrzewam, że to Ty, Maćku, lub ktoś inny wydał stosowny dokument, w którym być może są wymienione wszystkie elementy niepożądane w TV. Zapewne zadziałała tu autocenzura wynikającego z dzisiejszego klimatu Telewizji Narodowej" - napisał Owsiak.

Sukces WOŚP to sukces TVP

Organizatorowi WOŚP nie spodobało się też, że TVP przemilczała tegoroczny, rekordowy wynik charytatywnej zbiórki. "Kiedy ogłaszaliśmy nieprawdopodobnie fantastyczny i piękny wynik 24. Finału WOŚP, telewizyjna Jedynka w ogóle tego nie zauważyła, a Dwójka powiedziała o tym raz - w Panoramie o godzinie 15:40" - zauważył Owsiak.

I dodał: "Nasz sukces jest także sukcesem ekipy telewizyjnej, operatorów, dźwiękowców, oświetleniowców, maszynistów, reżyserów, kierowników produkcji i wielu, wielu innych, którzy robią to po mistrzowsku. Czy tym razem to Ty zastosowałeś autocenzurę? Miałeś i masz prawo chwalić się tym na cały głos" - stwierdził w liście.

"Chciałbym prosić o jedno..."

Zdaniem Owsiaka, współpraca WOŚP z TVP przynosi obu stronom wiele korzyści, również w wymiarze finansowym. "Od kilku lat Telewizja nie tylko odzyskuje poniesione nakłady finansowe na Finał, ale może pochwalić się dodatnim bilansem dzięki reklamom, które to my jako Fundacja, przynosimy Wam dzięki współpracy z naszymi sponsorami. Tegoroczny Finał kosztował Telewizję ok 800 tys. złotych (dotyczy to także wydatków poniesionych przez oddziały regionalne), a wpływ z reklam wyniósł blisko milion złotych" - napisał.

Na koniec działacz wystosował do szefa TVP2 prośbę. "Chciałbym prosić o jedno, aby Telewizja - jakkolwiek by się nazywała - była telewizją publiczną, związaną ze sprawami publicznymi, bez wprowadzania cenzury, która, jak sam dobrze wiesz Maćku, została natychmiast wyłapana przez Polaków, co później odbija się na Waszej wiarygodności" - ocenił Owsiak.

O komentarz w sprawie, o której pisze Jerzy Owsiak, chcieliśmy poprosić rzecznik TVP. Na razie nie udało nam się jednak z nią skontaktować telefonicznie. Czekamy na odpowiedź drogą mailową.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (338)
Mocny list Owsiaka do szefa TVP2. I ta historia: "W życiu nie spotkałem się z taką cenzurą"
Zaloguj się
 • dobrylos

  0

  Komuna wróciła , a kosciół katolicki popiera.....jak zwykle.

 • stoperan12

  0

  nie martwcie się zwyciężymy> pisowscy komuniści nie dadzą nam rady> przeżyjemy to

 • Marianna Polanko

  0

  Jak to dobrze żyć za ludzi pieniądze. Mam syna niepełnosprawnego i nigdy od nikogo nawet paczki nie dostałam..... kto dostaje. Pamiętam jak prosiłam Pana o pomoc, o zwykłe kontakty, ale nie dostałam do dziś odpowiedzi, a obiecał pan. Szarych ludzi i ich dzieci niepełnosprawność Pana nie obchodzi , kariera, ważny na pokaż. sława, A gdyby Pan to robił bez tej sławy. Dorabiacie się na dzieciach niepełnosprawnych. Co?

 • distepfano

  Oceniono 1 raz -1

  PiS to Pajdoracja i Sku...synstwo.
  Czyzbym się mylił. ?

 • szakal79

  Oceniono 1 raz 1

  były menadżer grupy Dezerter, stary punkowiec, walczący z komunistycznym reżimem, dzisiaj na kolanach u sługusa Kur(ew)skiego. Co za upadek....

 • yokoono23

  Oceniono 1 raz 1

  Usmiałam się dzisiaj oglądając zwiastun programu w TVP o Gomułce i propagandzie,przez chwilę miałam wrażenie że to przemówienie Kaczyńskiego.

 • dolas56

  Oceniono 2 razy 2

  Pisanie listów do idiotów mija się z celem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX