Jeden pendrive, a na nim tysiące nazwisk, adresów i numerów telefonów członków ISIS. On go wykradł

Były bojownik wykradł pendrive'a z formularzami rekrutacyjnymi ISIS i przekazał go mediom. Na nośniku są szczegółowe dane 22 tys. bojowników. Wśród nich nazwiska znane służbom, ale też zupełnie nowe...

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Informacje, wśród których są nazwiska, daty urodzenia, adresy i numery telefonów islamskich ekstremistów, znajdowały się na jednym pendrivie. Wykradł go i przekazał stacji Sky News były bojownik ISIS, rozczarowany polityką liderów organizacji.

Dysk z formularzami mężczyzna znany pod pseudonimem Abu Hamed miał wykraść z biura szefa policji bezpieczeństwa ISIS. Były bojownik Państwa Islamskiego, wcześniej walczący w Syryjskiej Wolnej Armii, powiedział dziennikarzom, że organizację przejęli dawni żołnierze Saddama Husajna.

Na nośniku znajdują się formularze, które każdy kandydat na bojownika musi wypełnić, zanim zostanie przyjęty w szeregi ISIS. Zawierają 23 szczegółowe pytania, bez odpowiedzi na wszystkie nie ma co liczyć na akces do organizacji. O sprawie napisał internetowy serwis telewizji Sky News.

ISIS przenosi główną siedzibę

Zbiór 1736 takich dokumentów opublikował już wcześniej opozycyjny syryjski serwis Zaman Al. Wasl. Dzisiaj stacja Sky News poinformowała, że jest w posiadaniu dziesiątków tysięcy formularzy, zawierających blisko 22 tys. nazwisk.

Co jeszcze wiemy nowego? "Abu Hamed powiedział mi, że ISIS przenosi swoją główną siedzibę z Rakki na pustynię w centralnej Syrii, czyli tam, gdzie organizacja się narodziła" - napisał dziennikarz Sky News Stuart Ramsay, który spotkał się z byłym dżihadystą w jego kryjówce w Turcji.

Na liście starzy dżihadyści, ale także nowe nazwiska

Zachodni eksperci zgodnie przyznają, że uzyskane informacje pozwolą namierzyć terrorystów ukrywających się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i wielu europejskich państwach. Wśród formularzy zgłoszeniowych są także kandydaci z Rosji, Iranu, Egiptu czy Arabii Saudyjskiej. Niektóre nazwiska są już od dawna znane służbom specjalnym, a część ze zidentyfikowanych dżihadystów zginęła dużo wcześniej w atakach dronów.

Jednak, jak podaje Sky News, wiele numerów telefonów z formularzy wciąż działa, a na liście znajdują się także zupełnie nowe nazwiska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (20)
Jeden pendrive, a na nim tysiące nazwisk, adresów i numerów telefonów członków ISIS. On go wykradł
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 0

  A ja bardzo wierzę w takich skruszonych bandziorów. Raczej to cuchnie manipulacją służb wywiadowczych, tak jak kiedyś dla uzasadnienia ataku na Irak, wmawiano światu, że jest tam broń masowego rażenia.

 • 31.februarius

  Oceniono 4 razy 0

  Wygląda mi to na kolejny element wojny hybrydowej Putina ...

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy -2

  Nie prościej było zamiast wykradać złożyć ofertę zakupu bratniemu Izraelowi?

 • proteusz33

  Oceniono 4 razy -4

  Gazeta i jej internetowi klakierzy rzucili się niedawno na polskich faszystów aresztowanych w Szwecji.Dziś już wszystkich wypuścili bo okazało się że narzędzia które mieli w samochodzie to ich narzędzia pracy.Byli budowlańcami a nie planowali atak na ośrodek dla uchodźców

 • chi-neng

  Oceniono 6 razy 2

  Miejmy nadzieje, ze beda przydatne tym, ktorzy powinni byc zainteresowani.

 • apjapj

  Oceniono 5 razy 1

  Co za beznadziejne tlumaczenie artykulu. Prosze czytac ze zrozumieniem bo to co napisaliscie nijak sie ma do oryginalu Sky:

  ...The files were passed to Sky News on a memory stick stolen from the head of Islamic State's internal security police, an organisation described by insiders as the group's SS.

  He had been entrusted to protect the organisation's core secrets and he rarely parted with the drive.

  The man who stole it was a former Free Syrian Army convert to Islamic State who calls himself Abu Hamed.

  Disillusioned with the Islamic State leadership, he says it has now been taken over by former soldiers from the Iraqi Baath party of Saddam Hussein...

 • jottsp

  Oceniono 9 razy 5

  kto potwiedzi ze to nie falszywka - moze IPN

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX