Polska negocjuje z Iranem zakup ropy, a szef dyplomacji: "Coraz bardziej Rzepliński przypomina mi ajatollaha"

1. W radiowej Trójce szef MSZ porównał TK do irańskich ajatollahów
2.?Niefortunne słowa, w Iranie Polska stara się o umowy? - piszą komentatorzy
3. Waszczykowski: Wyrok TK to tylko pewne stanowisko polityczne

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Byłem ambasadorem w Iranie i coraz bardziej pan Rzepliński przypomina mi ajatollaha, który decyduje. Nieważne, jaką uchwałę podejmie Senat i Sejm, to on będzie interpretował, czy to odpowiada Polsce czy nie - takimi słowami Witold Waszczykowski podsumował pracę Trybunału Konstytucyjnego w radiowej Trójce i wczorajszy wyrok TK w sprawie ustawy PiS.

Wcześniej, odnosząc się do opinii Komisji Weneckiej, szef MSZ powiedział, że to część większego sporu o samostanowienie w Europie, który toczy się na kilku płaszczyznach.

- Jedną jest rywalizacja między instytucjami europejskimi o prerogatywy i my tutaj jesteśmy poletkiem doświadczalnym. Druga to rywalizacja z pewną doktryną, aby to nie prawo demokratycznie wybranych rządów było dominując, ale interpretacja tego prawa przez pewną jurysprudencję. Przypomina to ajatalloahów w Iranie, którzy stoją nad prezydentem, premierem i parlamentem - ocenił Waszczykowski.

Jego wypowiedź zdążyła już wzbudzić spore kontrowersje. Komentatorzy uznali, że takie słowa szefa dyplomacji są nie na miejscu, bo w Iranie toczą się obecnie rozmowy o umowie na dostawy ropy naftowej do Polski. Z kolei 5 marca rozpoczęła się misja gospodarcza w tym kraju, przygotowana przez ministerstwo rozwoju.

O sprawie napisał na swoim Twitterze Piotr A. Maciążek, dziennikarz Defense24.pl. Waszczykowskiego w podobnych słowach skrytykował nawet Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego."To nie wyrok, tylko pewne stanowisko polityczne"

- Polska odpowiedź ws. projektu opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym wysłana do Komisji Weneckiej jest odpowiedzią polemiczną, polska delegacja podczas obrad Komisji będzie zbijać stawiane zarzuty - zapowiedział również Wazsczykowski.

Już wcześniej MSZ informował o wysłaniu odpowiedzi do Komisji Weneckiej. Jak podał resort, w obradach Komisji Weneckiej w najbliższy piątek weźmie udział ekspercka delegacja z Polski, w której składzie znajdą się: wiceszef MSZ Konrad Szymański, podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski

- Chcemy, aby się odnoszono do naszej prośby o zbadanie sytuacji prawnej. Komisja tutaj daleko wykroczyła w swoich opiniach, nie wiem, czy będzie jeszcze dalej wykraczać i odnosić się do wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. My uważamy, że on nie jest wyrokiem, tylko pewnym stanowiskiem politycznym - zaznaczył szef MSZ.

Pytany, czy Polska weźmie pod uwagę opinię Komisji Weneckiej, odpowiedział, że będzie to zależało od "ostatecznej opinii, bo do tej pory mamy do czynienia jedynie z projektem". - Tutaj nie będę ukrywał tajemnicy, że będziemy polemizować z tą opinią - dodał.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (350)
Polska negocjuje z Iranem zakup ropy, a szef dyplomacji: "Coraz bardziej Rzepliński przypomina mi ajatollaha"
Zaloguj się
 • grafiti256

  0

  A czy prezydenta Dudy nie można podać do Trybunału Stanu ?

 • aniechtowas

  Oceniono 1 raz -1

  "Byłem ambasadorem w Iranie i coraz bardziej pan Rzepliński przypomina mi ajatollaha, który decyduje. Nieważne, jaką uchwałę podejmie Senat i Sejm, to on będzie interpretował, czy to odpowiada Polsce czy nie".
  No i slusznie mówi. mówi jak jest.
  tem rzeplinski to kretacz i agent obcej sily, któremy polskie sprawy ma gleboko w odbycie. gnida! wegorz!

 • bilinski53

  Oceniono 1 raz 1

  To prawda ubecy poubierali czapy i wyglądają jak skrzyżowanie sanhedrynu z chochołami.

 • Waldek Jules

  0

  Czy to takie trudne robic interesy z sasiadamy a nie z ludzmi którzy maja niska opinie o nas?

 • bjb007

  Oceniono 1 raz 1

  Bartoszewski miał rację, ten pisowski minister to DYPLOMATOŁEK!!!!!!

 • Janusz Senex

  0

  Z Waszczykowskiego jest taki dyplomata,jak z koziej du.y trąba.
  Zresztą ten cały PiS jest udany - od Nowogrodzkiej,po Krakowskie Przedmieście.

 • m_234

  Oceniono 1 raz -1

  Zgadzam się w całej rozciągłości z częścią wypowiedzi szanownego pana ministra!
  Skoro rzekł: "a ja to lacha", to tak jest!

 • cedet

  Oceniono 4 razy 2

  Przecież ta miernota nie ma żadnego wyczucia dyplomatycznego. Kłapie dziobem jak kaczor.

 • owski7491

  Oceniono 4 razy 0

  "Byłem ambasadorem w Iranie i coraz bardziej pan Rzepliński przypomina mi ajatollaha, który decyduje." Tu Waszczykowski się pomylił. Zamiast prof. Rzeplińskiego miał przywołać nieodpowiedzialnego Jarka Kaczyńskiego, który o wszystkim i za wszystkich decyduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX