Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas
Jak zauważa tygodnik, czasy, w których obecnie żyjemy, nie sprzyjają przestrzeganiu demokratycznych standardów, czy rozszerzaniu demokracji na świecie. Nieprzypadkowo zresztą "The Economist" zatytułował raport "Wskaźnik demokracji 2015: Demokracja w czasach niepokoju".
Niespokojny rok 2015: wojny, terroryzm i migracje
Świat - w tym Polska - w 2015 roku stanął w obliczu wojen, terroryzmu, czy migracji na niespotykaną skalę. W tej sytuacji wolność i prawa jednostki są pierwsza ofiarą niepokojów - pisze tygodnik.
We Wskaźniku Demokracji za 2015 rok, Polska znalazła się na dalekim 48 miejscu wśród krajów o "wadliwej demokracji". To spadek o osiem pozycji w stosunku do badania z 2014 rok.
Polska podąża za Węgrami
Po wygranych przez największa partię opozycyjną podwójnych
wyborach w 2015 roku,
rząd Polski wydaje się podążać za przykładem Węgier - czytamy w raporcie. Zespół ekspertów z Economist Intelligence Unit, jednostki, która opracowuje badanie, zwraca uwagę, że obserwatorzy z Unii Europejskiej sa wstrząśnięci prędkością z jaką
PiS przeprowadza zmiany w mediach publicznych i Trybunale Konstytucyjnym, w imię wprowadzenia moralnego i społecznego tradycjonalizmu .
Rząd PiS nieprzychylny Unii i uchodźcom
W raporcie czytamy też o niewygodnych z punktu widzenia polityki nowego rządu relacjach Polski z UE i Niemcami. Zdaniem autorów opracowania, przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać w nieprzychylnej postawie PiS do integracji europejskiej, unijnym ustaleniom ws. przyjmowania uchodźców i ogólnej koncepcji państwa, dla którego najważniejszy jest interes narodowy.
To wszystko - jak piszą eksperci "The Economist", rządy
Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do
protestów i głębokich podziałów między tymi, którzy akceptują system polityczny powstały po obaleniu systemu komunistycznego w 1989 roku, a tymi, którzy go odrzucają.
Wskaźnik Demokracji tygodnika "The Economist" to coroczny raport na temat stanu demokracji na świecie. Badanie, które od 2006 roku opracowuje dla tygodnika zespół specjalistów, opiera się na kilkudziesięciu wskaźnikach pogrupowanych w pięciu różnych kategoriach. Jak przypomina Wikipedia, są to m.in. : swobody obywatelskie, proces wyborczy i pluralizm oraz funkcjonowanie administracji publicznej.
Raport "Wskaźnik Demokracji 2015: Demokracja w czasach niepokoju" jest darmowy i można go pobrać ze strony
"The Economist".
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!