Bałtyk odsłonił pozostałości puszczy sprzed kilku tysięcy lat. Przypominają ruiny antycznego miasta [WIDEO]

W Słowińskim Parku Narodowym morze odsłoniło potężne pnie dębów. To resztki puszczy, która porastała ten teren kilka tysięcy lat temu. Widok jest naprawdę niesamowity.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Słowiński Park Narodowy to jeden z naturalnych cudów Polski. Tysiące lat temu ten teren porastała gęsta puszcza dębowa-bukowa, którą prawdopodobnie zniszczył pożar albo ludzkie osadnictwo. Kiedy jego pozostałości pochłonęło morze i piasek, sól zakonserwowała pnie i korzenie drzew.

Na Facebooku Słowińskiego Parku Narodowego opublikowano dzisiaj zdjęcia tego "martwego lasu". Raz na jakiś czas woda odsłania bowiem potężne pnie dębów. Na nadbałtyckiej plaży wyglądają jak ruiny antycznego miasta albo wyrzucone na brzeg nieznane morskie stworzenia. Widok jest naprawdę niesamowity.

Fot. Słowiński Park Narodowy/ Facebook

Fot. Słowiński Park Narodowy/ Facebook

- Morze oddziałuje na dany obszar cały czas, pnie zostały odsłonięte już kilkadziesiąt lat temu, czasem są widoczne lepiej, czasem gorzej, ale opublikowanie zdjęć zawsze budzi duże emocje - tłumaczy Marek Sobocki, zastępca dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego, w rozmowie z trójmiejską "Gazetą Wyborczą".

I dodaje, że relikty puszczy można znaleźć pomiędzy jeziorami Dołgie Duże a Dołgie Małe. Są one dostępne dla każdego spacerowicza, a martwe drzewa będzie można oglądać najprawdopodobniej do najbliższego silnego sztormu.

- To bardzo piękne zjawisko, które pokazuje, jak przyroda pozwala przemawiać historii - cieszy się Marek Sobocki.

Więcej zdjęć ze Słowińskiego Parku Narodowego zobacz TUTAJ

Normalny proces

Proces pochłaniania fragmentów lądu zachodzi na całym południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jest to normalne zjawisko - rocznie możemy tracić nawet od 0,7 do 0,9 metra. Odpowiada za to nie tylko podnoszenie się wód, ale również opadanie ziemi.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (112)
Bałtyk odsłonił pozostałości puszczy sprzed kilku tysięcy lat. Przypominają ruiny antycznego miasta [WIDEO]
Zaloguj się
 • ja-szamanka

  0

  Świetne zdjęcia, ale 2 i 16 boskie!

 • masofrev

  Oceniono 2 razy 0

  "morze odłsoniło" - a podobno mamy ocieplenie klimatu, topnieją lodowce i Bałtyk nas zaleje???

 • toryx

  Oceniono 1 raz -1

  Dowód na to,że brzeg Bałtyku stale obniża się.
  Zaleje nas morze

 • jottsp

  Oceniono 3 razy 3

  jezdze tam od 10 lat lub dluzej i co roku spaceruje po zatopionym lesie - wiec to zadna nowosc. mam nadzieje ze nie zwala sie tam tlumy po tym artykule bo to ostatnie kawalki bezludnych plaz.

 • cameel.m

  Oceniono 2 razy 0

  Trza zrobić dobrą zmianę, las się wytnie, a plaże przekopie.

 • dokowski

  Oceniono 4 razy 4

  To nieprawda. Od ponad 20 lat co drugi rok spędzam wakacje w tamtych okolicach i oglądam te widoki - wszyscy wiedzą od dawna, że mamy taki piękny kawałek plaży w Polsce

 • konsekwentna

  Oceniono 9 razy 7

  Patrzcie ludzie, bo minister Szyszko wytnie na opał.

 • garbusmoneta

  Oceniono 1 raz 1

  tak. pamiętam jak jak to wyglądało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX