Komentarze (110)
Te koncerny przyznały, że kawę mogą dla nich zbierać niewolnicy. Ich produkty kupisz w każdym sklepie
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • chinskibadziew

  Oceniono 7 razy -1

  pójdźmy dalej bo ich kawę kupują/piją też niewolnicy kapitalizmu

 • ultra3000

  Oceniono 7 razy -3

  temat zastepczy! zjamijcie sie wlasnym pdworkiem!

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 10 razy 2

  Ani im w glowie sie przejmowac kto zapier....dala na plantacji, dla picu jest image przedsiebiorstwa strarajacego sie o jakosc. Z drugiej strony to zwisa im dola pracujacych przy uprawach - murzyn/latino czy inny zoltek sa do roboty - wazny jest zysk i tyle, bo na tym polega gospodarka rynkowa i juz.

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 1

  Niewolnicy zbiorą, niewolnicy wypiją, o co biega?

 • wiktormarzena

  Oceniono 8 razy 0

  ...niesmiało zaproponowałbym uproszczenie tego mega-super skomplikowanego łańcucha dostaw opartego na potężnych algorytmach, patentach NASA oraz zaangazowaniu setek tysięcy wszechstronnie wykształconych, zmotywowanych, nieustannie sie doskonalących (równiez poprzez samorozwoj w grupach wsparcia, prenumeratę prasy specjalistycznej oraz sesje zapadania w trans) pracownikow logistyki, controlingu oraz zarzadow tych firm. Niestety, wtedy juz jednak nikt nie moglby prymitywnie łgać, ze nie wiedzial skad i od kogo kupuja..

 • george1955

  Oceniono 7 razy -1

  bardzo dobrze ze przejmujecie sie wykorzystywanymi robotnikami w krajach 3 swiata , a co piszecie o wykorzystywaniu robotnikow w Polsce w firmach szczegolnie gdzie wlascicielem jest Niemiec,Radzilbym zrobic reportarz o firmie zwanej JOBON w Zwierzyncu na Roztoczu.Wtedy uwierze ze nie sa to krokodyle lzy*mast*a

 • aep

  Oceniono 4 razy -2

  Niewolnictwo to jest wtedy, gdy wbrew swojej woli pracujesz na kogoś innego.
  [Z Ciebie na przykład żyją menele, urzędnicy i menele na zasiłkach...]

 • wandad

  Oceniono 6 razy 0

  www.youtube.com/watch?v=hCVCKAC8WHo; wg materialu zebranego przez reporterow Al Jazeera, Brazylia jest najwiekszym rynkiem handlu niewolnikami. Ten reportaz z Yemenu tylko w niewielkim stopniu pokazuje skale zjawiska, ktore w naszym wyobrazeniu juz dawno nie istnieje. Otoz istnieje. W Polsce ludzie pracuja JAK niewolnicy, ale sensu stricto niewolnikami nie sa.

 • cezar61

  Oceniono 8 razy 2

  Nestle i Jacobs - to są wyroby kawopodobne.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 13

  zmusza się ludzi do pracy za bardzo niskie wynagrodzenie... pracują często w bardzo trudnych warunkach, bez żadnych zabezpieczeń, narażeni na działanie substancji chemicznych...
  -----
  szkoda że powyższy opis nie przeszkadza również konsumentom takich marek jak: China National Petroleum Corporation, Saudi Aramco, Apple, Royal Dutch Shell, Samsung, ExxonMobil, Volkswagen, GM .....

 • tony_r

  Oceniono 14 razy 10

  Wielkie odkrycie, to samo Unilever i herbata lipton - wyzysk ludzi, sprawdźcie też koncerny "czekoladowe" i gorzki smak czekolady !

 • zydcyklistakomunista

  Oceniono 9 razy 5

  Naumcie się polskiego... "Kawę mogą zbierać niewolnicy", czy też "możliwe, że kawę dla nas zbierają niewolnicy"? Ten wasz nieszczęsny nagłówek wygląda na przyzwolenie, a nie przyznanie się.

 • maxstirner

  Oceniono 10 razy -2

  Tam przynajmniej nie ma lewaków, żeby sie wtrącali do mojej śmieciówki. Jak mnie tu zwolnią, Brazylia otworem stoi..

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 9 razy -1

  Dlatego kawę kupuje się od specjalistycznych małych firm /które jak na Polskę są duże, ale światowo są nieznaczące/, kupujących kawę na zaprzyjaźnionych farmach, znających warunki lokalne, dbające o odmiany, jakość, płacącym rolnikom wg fair trade a jeszcze na dodatek dzielące się zyskami z lokalnymi społecznościami-finansowanie edukacji dla dzieci lokalnie etc. Mała firma poza tym nie używa rozpuszczalników w procesach związanych z produkcją kawy i np. kawę bezkofeinową pozyskuje w dużo droższym procesie wodnym, bez chemikaliów. Bezkofeinowa kawa wielkich koncernów jest zwyczajnie rakotwórcza! Podobnie ma się rzecz prawdopodobnie z kawą instant :P Polecam abyście sobie poczytali o kawie firmy Taylors of Harrogate-wcale nie są drogie a wspaniałe i mają dobre podejście. Moja ulubiona to Lazy Sunday. Oczywiście są też inne firmy-nawet mniejsze i droższe z kawą z róznych plantacji-ale to mozna się rozejrzeć, poznać, zainteresować/ktoś mi np. napisał o Grumpy Mule Coffee -też fajna firma:) /.

 • rattus-rattus

  Oceniono 9 razy -3

  Czy warunki pracy tych "niewolników" bardzo różnią się od warunków i wynagrodzenia najniżej opłacanych pracowników w Polsce?

 • ally300

  Oceniono 18 razy 10

  Istnieje podmiot bardziej winny niż koncerny. Mam na myśli rząd Brazylii.
  To zadaniem rządu jest regulować sytuację pracowników na swoim terytorium.
  W Polsce mamy na przykład zalew śmieciówek, bo prawo tego jasno nie zakazuje.
  Mamy niskie płace, bo nikt nic nie robi, by były wyższe.
  A można by było na przykład podnosić stopniowo w budżetówce, to wtedy sektor prywatny by musiał 'podążyć'. Można stopniowo podnosić płacę minimalną i wprowadzić drakońskie kary za zatrudnianie na czarno, tak by nikomu się nie opłacało zatrudnić kogokolwiek na czarno.
  No ale rząd woli dać 500+ swoim niewolnikom. Taka łaska pańska.
  Plus zamierza chyba wykurzyć z Polski inwestorów, podważając wyroki sądowe - mam na myśli sprawę TK.
  Polacy będą coraz biedniejsi i coraz bardziej na łasce rządu. Cacy.

 • dante_waw

  Oceniono 28 razy 14

  Czy sprzataczka na jednoosobowej dzialalnosci gospodarczej rozliczajaca sie fakturami, oczekujaca na przelew za ta fakture 2 m-ce to juz niewolnik czy jeszcze nie??

 • perun79

  Oceniono 12 razy -4

  Od teraz kupuje jak najczęściej produkty Nestle I Jacob :)

 • abtmarketing

  Oceniono 4 razy -2

  Ale betonoglowi z prokurmentu bonusiki za znalezienie oszczednosci na pewno dostali.

 • vbn53

  Oceniono 18 razy 0

  No to już widzę ten wielki bojkot tych firm. Oczywiście najgłośniej będą krzyczeć Polacy, którzy sami nie są w lepszej sytuacji niż murzyński niewolnik.

 • nikonades

  Oceniono 7 razy 1

  Takie są prawa buszu. Klient chce mieć tanie produkty to producenci kombinują. Prawa człowieka idą się bujać. Zaczną ich przestrzegać to ceny poszybują w górę i lament się podniesie wśród konsumentów.

  Tak samo choć w w zupełnie innej skali jest z protestami mieszkańców przeciw nadajnikom sieci komórkowych, że trują, że szkodliwe, że krowy mleka nie dają, kury jajek nie znoszą itp. Później ci sami mieszkańcy maja pretensje do operatorów, że zasięg słaby i netu niet.

 • tableslaw

  Oceniono 20 razy 10

  U nas wielu ludzi pracuje jak niewolnicy. Montownie, magazyny amazona, infolinie, wypożyczalnie mocy roboczej w marketach itd. Można tak wymieniać bardzo długo.

 • vounsky

  Oceniono 9 razy 5

  "admits slave labor risk" to nie znaczy ze potwierdzaja.
  Przyznaja ze istnieje takie ryzyko, wsrod poddostawcow, choc sami nie wykryli.

  Odnosze sie do rzetelnosci dziennikarskiej, nie etyki korporacji.

 • boo-boo

  Oceniono 8 razy 0

  Ale co się dziwicie, że koncerny o pewnych rzeczach nie wiedzą- wasz naczelny nawet nie wie, że wy nawet poprawnie ich nazwy napisać lub przepisać nie potraficie. Jak już coś to Douwe Egberts, a nie żadne Douge.....

 • gama01

  Oceniono 12 razy 2

  Ojej, to teraz w ramach solidarnosci mamy przestac pic kawe? Im spadnie sprzedaz, tamci straca prace i beda glodowac. Inna rzecz, ze te firmy to z kawa maja tyle wspolnego, co religia z nauka.

 • alabama8

  Oceniono 19 razy -3

  W czym problem? Brazylia jest krajem katolickim, a Biblia nie piętnuje niewolnictwa. Wprost przeciwnie. Nie można sobie interpretować sowa bożego dowolnie biorąc pod uwagę tylko czasy w których żyjemy. Bilbia ma wartości uniwersalne i ponadczasowe i nie wolno wykrawaćz niej tylko pasujących nam kawałków.
  "Kiedy będziecie potrzebowali niewolników i niewolnic, to będziecie ich kupowali od narodów, które są naokoło was. Także będziecie kupowali dzieci przychodniów osiadłych wśród was, przychodniów i potomków ich, urodzonych w waszym kraju. Ci będą waszą własnością."

 • who_cares

  Oceniono 12 razy 2

  Jak można pić to koncernowe paskudztwo od Jacobsa czy Nestle ? Kilka złotych więcej za paczkę mamy choćby Lavazze czy Pellini .....

 • strach_sie_bac

  Oceniono 14 razy 6

  "Pracownicy mieszkają w skleconych z byle czego szopach ..."

  Jerzy Janowicz nic nie mówił, że trenuje również w Brazylii ;)

 • neokles

  Oceniono 23 razy 13

  Jeżeli w Brazylii korzysta się z pracy niewolniczej to największym winowajcą jest tu rząd Brazyli który nie potrafi wymóc przestrzegania prawa na swoim terytorium

 • muledet.3

  Oceniono 10 razy 0

  To dlaczego UE nie naklada embarga na produkty Nestle i Jacobs ,a zakazuje sprzedazy produktow izraelskich z ZB?, pomimo ,ze Arabowie i Zydzi pracuja razem i o miejsce pracy jest b.trudno.
  To Europa umie! "przywalic" Zydom przy kazdej nadarzajacej sie okazji.A sprawiedliwosc?
  a co to takiego?.

 • parkomat

  Oceniono 8 razy 0

  A wystarczy zajrzeć tu: www.fairtrade.org.pl

 • dublet

  Oceniono 14 razy 8

  Podejrzewam, że dotyczy to nie tylko kawy, ale prawie wszystkiego! I większość jest nie do wychwycenia. Przykładowo, jakiś koncern kupuje sprężarkę do lodówki w Indonezji. Dostawca zatrudnia na linii normalnie na umowie, ale poddostawca elementów już nie. Zle nawet gdyby sprawdzano poddostawców, to będzie jak u nas z PIP-em: inspektor stoi nad tobą i pyta o warunki. Za inspektorem stoi szef i spróbuj powiedzieć, że tyrasz na umowie-zleceniu, która jest niszczona co miesiąc i wypisywana nowa! Życzę sukcesu!

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy -5

  Polska wypełnia rolę Amerykańskiego Osła Trojańskiego w Europie aż do humorystycznej przesady. Antyreklama firm nie-amerykańskich jest wręcz śmieszna.

  A więc wprost przeciwnie. Zakupów dokonujemy w portugalskiej Biedronce. Kupujemy tylko nie-amerykańską kawę Jacobs. Nie pijemy piwa produkowanego w Polsce bo te popłuczyny pochodzą z browarów przejętych przez kapitał USA, tylko pijemy naturalne piwo czeskie. Kupujemy polskie truskawki, owoce z czarnej porzeczki, jabłka.

  Natomiast z produktów amerykańskich polecam wspaniałe odrdzewiacze Coca Cola i Pepsi, a także ogólnoświatowe sieci toalet Mac Donalds, KFC, Burger King . Korzystałem w wielu krajach świata. Czyste, zawsze jest papier toaletowy, a po załatwieniu potrzeby fizjologicznej można umyć ręce.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 15 razy -7

  Aby nie było tego no wyzysku proponuje wywalić ich z plantacji na zbity pysk a gdy już wrócą na śmietnik zdechnąć z głodu to lewactwo i obrońcy praw wszystkiego chyba będą w końcu zadowoleni Jest też druga opcja dać im stawkę na poziomie średniej unijnej tylko że wtedy towarzysze redaktorzy tak zatroskani o los bliźniego będzie chlać kawę za którą zabulicie 5 razy drożej

 • jan.w2

  Oceniono 57 razy 43

  "Producenci nie znają nawet nazw wszystkich plantacji, które dostarczają im ziarna kawy."

  Ale nie przeszkadza im to kłamać w reklamach i na opakowaniach, że ich kawa pochodzi ze specjalnie wyselekcjonowanych roślin kawowca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX