Generałowie odchodzą z armii. Coraz większy chaos w wojsku pod rządami Macierewicza?

1. Blisko 1/4 generałów opuszcza Dowództwo Gen. Rodzajów Sił Zbrojnych
2. Powód? Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o nowe porządki w MON
3. Dowódcy boją się czystek, jakie zapowiadano w MON

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz potwierdza, że z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie zapadają najważniejsze decyzje w polskiej armii, odchodzi 1/4 dowództwa - pięciu generałów. Odchodzą generałowie w sile wieku m.in. gen. inspektor wojsk lądowych Janusz Bronowicz i szef sztabu dowództwa gen. Ireneusz Bartniak. Obaj urodzeni w latach 60. - doświadczeni, ale i na tyle młodzi, by nadawać się na dowódców.

Dlaczego uciekają? "Oficjalnie nikt nie chce podawać powodów. Jednak z nieoficjalnych rozmów naszego dziennikarza z oficerami wynika, że to reakcja na zmiany zapowiadane przez szefa resortu obrony w dowództwie polskiego wojska. Między innymi chodzi o wypowiedzi Antoniego Macierewicza, że wojskowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1989 rokiem, a także kończyli uczelnie w Związku Radzieckim, kariery w wojsku nie zrobią" - podaje RMF FM.

Jak dodaje radio, innym powodem mogą być zmiany dot. emerytur w wojsku: "Generałowie mogą się obawiać zmian w systemie emerytalnym. Jak usłyszał nasz dziennikarz, początek roku jest najlepszym czasem na odejście".

Odejściem generałów zaniepokojeni są m.in. b. szef MON Bogdan Klich i b. szef BBN gen. Stanisłąw Koziej. PiS nie widzi problemu w tym, że polskie wojsko zostanie kadrowo osłabione. To wygląda na demonstrację- mówi o decyzji generałów szef sejmowej komisji obrony, Michał Jach z PiS.

Chaos w MON

Eksperci oceniają pierwsze sto dni rządów Macierewicza w MON jako czas chaosu. Już nominacja na to stanowisko osoby mającej wizerunek tropiciela spisków i promotora teorii zamachu smoleńskiego przyjęta była przez opinię publiczną z obawą. Jakie zmiany zaszły w MON od czasu przejęcia sterów przez Macierewicza?

Kierownictwo MON doprowadziło do chaosu informacyjnego wokół przetargu na śmigłowce Caracal, zamówione przez poprzedni rząd. Zakup nowych śmigłowców wielozadaniowych to część strategii poprzednich rządów stawiających na nowoczesne wyposażenie armii. Kilka dnia temu Macierewicz stwierdził, że caracale jednak zostaną dostarczone polskiemu wojsku.

W grudniu ludzie Macierewicza z dorobionym kluczem weszli po nocy do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, co zostało odebrane jako dziwaczna i niezrozumiała dla sojuszników akcja.

Czystki kadrowe w MON

Eksperci m.in. Janusz Zemke zwracają uwagę na trwające w m.in. MON i na uczelniach wojskowych czystki kadrowe. - Nigdy po 1989 nie było takiej skali zmian w polskim MON - powiedział Janusz Zemke w Poranku Radia TOK FM kilka dni temu. - To, co się dzieje w przemyśle zbrojeniowym, musi skończyć się źle. Jeśli kryterium podstawowym jest to, że ktoś prowadził Klub "Gazety Polskiej" w Łomiankach czy gdzie indziej... Taki człowiek ma być w kierownictwie Polskiej Grupy Zbrojeniowe.

Szef MON nie przestaje też promować spiskowych teorii ws. Smoleńska (m.in. o wybuchach), poddając w wątpliwość ustalenia profesjonalnych śledczych, wg których w Smoleńsku doszło do wypadku, nie - zamachu. W poniedziałek w MON ma rozpocząć prace specjalna podkomisja, która "zbada", jak doszło do katastrofy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Antoni Macierewicz to dobry szef MON?
Więcej o:
Komentarze (690)
Generałowie odchodzą z armii. Coraz większy chaos w wojsku pod rządami Macierewicza?
Zaloguj się
 • 0

  a WON PASZLI! największa liczba generałów w tak nielicznej armi - koniom z wozu - podatnikom lżej.

 • Paweł Banaszewski

  0

  Mamy najwięcej generałów w stosunku do żołnierzy na świecie po Chinach więc o co chodzi.

 • fonchol

  Oceniono 1 raz 1

  antoni na prezydenta galaktyki---świr,idiota,szkodnik,sku...syn

 • Andrzej Kalinowski

  Oceniono 3 razy 3

  W latach 30- tych porządki jeszcze większe łącznie z rozstrzeliwaniem w armii sowieckiej robił Stalin . Pomimo,że ta armia była największa w Europie dzięki takim postępowaniom została początkowo rozgromiona przez Niemcy w 1941 roku . Należy zadać pytanie jaka armie my mamy ?Jaka ona przedstawia wartość bojową ?

 • abstrakcyjny2013

  Oceniono 2 razy 2

  spokojnie - kapelani zostaną - przecież czekają ich duże podwyżki

 • Grzegorz Czosnek

  0

  Chciałbym zauważyć że podczas katastrofy nikt nie ''poległ''...Oni zginęli chory człowieku.........

 • Sid Sam

  Oceniono 1 raz 1

  generałowie przejmijcie władze i wsadźcie tych pisowskich debili do więzień

 • zadymajozek

  0

  Czy nia ma mozliwosci zeby tych wariatow odsunac od koryta,czy to jest Polska gdzie idioci zatapiaja swoj statek.Macierewicza do gazu razem z grossem i kaczorem,Nareszcie przyda sie oswiecim zeby pozbyc sie idiotow i zydow

 • milka1951

  Oceniono 1 raz -1

  Po co komu generałowie w ilości 1 na 86 żolnierzy. Po co komu wojsko, w którym jesienią powoływano na ćwiczenia rezerwy 56-letnich dziadków, a mlodzi ludzie nie widzieli na oczy broni. Wojsko wspólpracujące z rosyjską FSB. Wstyd, Donald rozwalił armię, a komunistyczni generałowie niech udadzą się na zasłuzony odpoczynek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX