Masz okres i źle się czujesz? Idź do domu! Ta firma chce wprowadzić takie przepisy

1. Brytyjska firma Coexist wprowadzi ?politykę menstruacyjną?
2. Pracowniczki będą mogły wziąć wolne w czasie okresu
3. Coexist namawia inne firmy, by włączyły się do akcji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Firma z Bristolu wprowadza przepisy, które pozwolą kobietom na branie dni wolnych podczas menstruacji. Chcą w ten sposób stworzyć "szczęśliwsze i zdrowsze" środowisko pracy. Pracowniczki będą zachęcane do pójścia do domu, jeśli czują się źle. Szefowa Coexist Bex Baxter chce by, można było otwarcie mówić o menstruacji i związanym z nią bólu.

"Gdyby mężczyźni mieli okres..."

Coexist chce zmienić negatywne skojarzenia związane z "kobiecymi sprawami". Firma przed laty zaadaptowała opuszczony budynek i stworzyła w nim m.in. studia muzyczne, przestrzeń twórczą i kantynę. Dziś zatrudnia 31 osób, w tym siedmiu mężczyzn i cała załoga entuzjastycznie zareagowała na pomysł.

- Już zbyt długo istnieje tabu związane z okresem. Kobiety, z którymi pracuje mówiły mi, że wstydzą się przyznać, że są obolałe - tłumaczy Baxter.- Ktoś mi ostatnio powiedział, że gdyby mężczyźni mieli okres, takie zasady już dawno zostałyby wprowadzone - mówi szefowa firmy.

Niewystarczający powód?

Zasady wymyślono w oparciu o badania, według których kobiety mają mniej energii podczas miesiączki, ale są trzy razy bardziej produktywne w dniach tuż po jej zakończeniu.

Baxter wyjaśnia, że przez lata widziała wiele kobiet, które cierpiały w czasie menstruacji, jednak przypadłości tej nigdy nie traktowano jako wystarczającego powodu do wzięcia dnia wolnego. - To nie jest fair. W Coexist rozumiemy takie rzeczy. Jeśli ktoś cierpi - nie ważne z jakiego powodu - namawiamy go, żeby wrócił do domu - dodaje.

Wishing you a Merry Xmas,Your Coexist Team<3

Posted by Coexist on  24 grudzień 2014


"Polityka menstruacyjna" w Azji

Coexist nie jest pierwszą firmą, która wprowadza "politykę menstruacyjną". W Japonii pojawiła się już w 1947 roku. Na dni wolne z powodu złego samopoczucia spowodowanego okresem zezwala prawo takich krajów jak Korea Południowa, Tajwan czy Indonezja.

Międzynarodową korporacją, która wprowadziła podobne przepisy jest Nike.

Warsztaty dla pionierów

Brytyjska firma weźmie udział w warsztatach, podczas których pracownicy wspólnie wypracują przepisy i zastanowią się, czy nie wpłyną one na kwestię zatrudnienia kobiet, lub nie okażą się niesprawiedliwe w stosunku do mężczyzn.

Coexist zaprasza inne firmy do wzięcia udziału w spotkaniu "Pionierska polityka menstruacyjna".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (202)
Masz okres i źle się czujesz? Idź do domu! Ta firma chce wprowadzić takie przepisy
Zaloguj się
 • puotka

  0

  A w Bulandzie takie rzeczy nie do pomyślenia ;)

 • dejacek

  Oceniono 2 razy -2

  każdy ma urlop płatny do wykorzystania, ewentualnie jak braknie to bezpłatny. A jeżeli faceta wkurza żona z okresem to też powinien mieć wolne?

 • ulanzalasem

  Oceniono 4 razy 0

  A panowie po czterdziestce 50% zniżkę na Ferrari ? A może przyzwolenie moralne, społeczne, prawne na kochankę i hulaszczy tryb życia ?

  "Kryzys wieku średniego to normalny etap w życiu niemal każdego mężczyzny. Objawami tego stanu są złość, depresja, zrezygnowanie, poczucie przygnębienia i monotonii" xD

  Przecież to ciężka przypadłość! A jak dodać coś czego też nie mają kobiety czyli po prosty spadające możliwości fizyczne w łóżku ? Nie przypadkowo wymyślono na to wspomagacze bo to jak u pań przypadłość wynikająca z natury i nawet osoby o siebie dbające z wiekiem stety lub nie są tutaj coraz mniej sprawne.

  A co jak jakaś pani np. policjantka ukarała nas mandatem ? Mogę zapytać czy ma okres ? To dostaniemy drugi ? I sprawę sądową oraz lincz społeczny ze strony kobiet ? A jeśli jakaś kobieta jest sędzią ? Może na wydany wyrok wpływ miała chwilowa "niedyspozycja" ? Skoro kobiety mogą brać wolne to trzeba teraz przekopać się przez miliony, dziesiątki milionów, a w skali świata może i miliardy spraw, na które wpływ miała kobieca przypadłość ;)
  Żarty żartami, ale wszystko działa w dwie strony, skoro ktoś wtedy ma jakiś "problem" to wpływa to na jego pracę i zdolności, predyspozycje to właściwego wykonywania obowiązków. Do tego trzeba wtedy zastanowić się na serio czy u mężczyzn faktycznie nie ma też jakiś "wymówek", które wcale nie są tak bezpodstawne jak się wydaje.

 • jurek_kiler

  Oceniono 3 razy -3

  A jak to się ma równego traktowania płci? To teraz panie z zasady równouprawnienia (którego same chciały!!!) będą sobie wybierały to, co im najbardziej odpowiada - jak rodzynki z ciasta? No bez jaj... Powiedziało się "a", to teraz trzeba mówić konsekwentnie "b"...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy -3

  Przecież są pigułki, którymi można sobie wyregulować niedyspozycję np. na sobotę i po problemie. Są i pigułki powstrzymujące praktycznie menstruację. Problem w tym, że są to pigułki antykoncepcyjne. Prawdziwa katoliczka takich do gęby nie weźmie. No raczej.

 • e50504

  Oceniono 2 razy 0

  "Firma przed laty zaadaptowała opuszczony budynek i stworzyła w nim m.in. studia muzyczne, przestrzeń twórczą i kantynę"

  xD

  Krótko, jest to firma córka Hamilton House, stworzona w ramach "Bristol - European Green Capital 2015", która nigdy nie musiała, ani nawet nie próbowała zarobić choćby 1 funta, żyjąc w 100% z benefitów rządu UK oraz dotacji Hamilton House, która w ten sprytny sposób zapłaciła "green tax".

  Brytyjska firma xD Tego typu "firmy" mogłbyby wprowadzić 340 dni płatnego urlopu, by dać swoim zduszonym kapitalizmem pracownikom moment oddechu, chwilę na rozwój duchowy. O co się tutaj rozchodzi ja się pytam?! xD

 • unvoreingenommen

  Oceniono 3 razy 3

  Do jednego z drugim, ktorzy madruja o rownouprawnieniu, feminizmie i seksizmie: A moze uruchomicie myslenie i zastanowicie sie, na czym polega to rownouprawnienie? Na traktowaniu wszystkich tak samo w tych samych sytuacjach. Jesli bedziesz mial, jeden z drugim, bolesny okres, to ja sama bardzo chetnie za Ciebie popracuje, zebys mogl pojsc do domu i lezec na podlodze w kuchni na przyjemnie zimnych kafelkach w pozycji embrionalnej, placzac i lykajac tabletki. Ale co Ty mozesz o tym wiedziec, jeden z drugim. Jak Ciebie boli gardelko, to lazisz po scianach, zrywasz tapety i zadasz pelnej obslugi. Kobieta ma okres, zeby moc pozniej przejsc przez wspanialy rytual - porod. Tak bolesny, ze Ty, jeden z drugim, prawdopodobnie stracilbys przytomnosc. Czyli urodzic kolejnych mezczyzn, ktorzy kiedys beda jej albo innym kobietom wypominac, ze chce pojsc do domu, jak ja zwija z bolu podczas okresu. Dramat, jeden z drugim.

 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 3 razy -1

  Masz okres i źle się czujesz.
  Czyżbyśmy uznali że hormonalne wahania kobiecego ciała powodują UTRATĘ MOŻLIWOŚCI WYKONYWANIA PRACY?
  To interesujące, jednak dalekie od feminizmu podejście

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 1

  W katolickiej Polsce to nie przejdzie. Rządzą starzy kawalerowie i jałowe poślice.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX