Okna w samolocie muszą być odsłonięte na czas startu i lądowania. Dlaczego?

W większości linii lotniczych na krótko przed lądowaniem czy startem załoga prosi o odsłonięcie okien. Jeżeli zwróciliście na to uwagę, pewnie zastanawialiście się, dlaczego trzeba to robić.

Część pasażerów zakłada, że odsłonięcie okien ma ich przygotować na lądowanie - tak, by nie czuli się zaskoczeni momentem uderzenia w ziemię. Niektórzy uważają też, że chodzi po prostu o widoki.

A jak jest naprawdę? Na portalu quora.com tłumaczyli to przedstawiciele branży lotniczej - oficer ds. bezpieczeństwa lotów, pilot i członek IATA, Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych.

Dlaczego okna powinny być odsłonięte?

1. Pasażerowie są najczęściej ciekawscy i bardzo interesuje ich to, co dzieje się za oknem. Takie dodatkowe pary oczu (a nawet bardzo wiele par!) to dla załogi ogromne wsparcie - jeżeli np. podczas startu z silników zacznie się wydobywać dym, prawdopodobnie jako pierwsi zauważą to podróżni. I od razu zgłoszą komu trzeba.

2. W sytuacji awaryjnej liczy się każda sekunda. Gdy okna są odsłonięte, załoga od razu widzi, co dzieje się na zewnątrz samolotu - dzięki temu może dobrze zaplanować ewakuację i zadecydować, których drzwi użyć. Lepszy wgląd do kadłuba ma też wtedy personel naziemny.

3. Jeżeli lot odbywa się w dzień, nagłe odsłonięcie wszystkich okien mogłoby na kilka chwil oślepić i załogę, i pasażerów. A to strata cennych sekund podczas ewakuacji (którą załoga, bez względu na wielkość samolotu czy liczbę pasażerów, powinna przeprowadzić w 90 sekund).

Odsłanianie okien to zresztą tylko jedno z poleceń, które przygotowuje podróżnych do startu i lądowania. Ze względów bezpieczeństwa pasażerowie muszą też np. składać stoliki.

Trzeba jednak pamiętać, że linie lotnicze mają różne regulaminy - choć większość wymaga odsłaniania okien, nie wszystkie przestrzegają tej zasady.

Komentarze (60)
Okna w samolocie muszą być odsłonięte na czas startu i lądowania. Dlaczego?
Zaloguj się
 • pafigo

  0

  Wprowadzono to bodajże po jednej z katastrof, gdzie samolot wylądował ostatecznie awaryjnie na lotnisku, ale przez zamknięte okna nie zauważono z płyty lotniska, że na pokładzie jest pożar i nie wysłano od razu strażaków do gaszenia. Większość pasażerów spłonęła.

 • ukw8087

  0

  żeby Was ...Sensacja XXI wieku ...

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 8 razy -6

  Ale głupota. Odsłanianie okien to zabieg wyłącznie estetyczny, żeby nie wyglądało jak po libacji alkoholowej.

 • magnificencjas

  Oceniono 9 razy 7

  Okien podczas lotu nie można otworzyć bo byłby przeciąg i dlatego we wszystkich są wyjęte klamki.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 19 razy 15

  Pewnie po to, żeby zauważyć, że na zewnątrz mgła i hel...

 • blue911

  Oceniono 24 razy 14

  Lechu wiedzial lepiej. widocznosc pasu podcas ladowania jest zbyteczna! Wg niego piloci na calym swiecie to glupcy. Dlatego Lotnik nr 1 RP lezy na Wawelu.

 • k-x

  Oceniono 12 razy -8

  Mam za sobą kilkadziesiąt lotów w dzień i po zmroku i nigdy nie słyszałem jakichś uwag o przy/odsłanianiu okien.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX