B. prezes stadniny w Janowie Podlaskim: To ja podjąłem decyzję o eutanazji Pianissimy

1. Odwołany prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim udzielił wywiadu TVN24
2. Marek Trela mówi o swojej pasji, którą była wieloletnia praca dla stadniny
3. Odpiera też zarzuty ministerstwa rolnictwa ws. eutanazji klaczy Pianissimy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Marek Trela, który udzielił wywiadu TVN24 tuż po przylocie z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie opowiadał o sukcesach polskiej hodowli konia arabskiego, nie chciał komentować decyzji Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) o odwołaniu ze stanowiska.

- Jestem z siebie dumny, bo udało mi się dojechać do końca. Jestem urzędnikiem państwowym, zarządzam państwową firmą i podlegam tym samy zasadom co inni - mówi wiceprezes Światowej Organizacji Konia Arabskiego, wieloletni lekarz weterynarii.

Przyznaje jednak, że jest mu żal: - Poświęciłem temu, co robiłem, całe życie. Trudno byłoby nie odczuwać żalu.

Pytany o swojego następcę i polityczne tło decyzji o odwołaniu, Trela wyjaśnia, że przez całe lata, kiedy kierował stadniną w Janowie Podlaskim bardzo się starał "żeby nie angażować się w żadne polityczne historie".

"To był koń, którego się oceniało emocjonalnie. Nie miał ceny"

Jednym z zarzutów pod adresem prezesa Treli były - niejasne zdaniem ANR - okoliczności choroby, leczenia i eutanazji dumy Janowa Podlaskiego - klaczy Pianissimy. Według Agencji, jej wartość wyceniono na 3 mln euro. "Dla porównania w rekordowej aukcji, jaka odbyła się w Janowie Podlaskim w sierpniu 2015 r., uzyskano za klacz Pepita kwotę 1, 4 mln euro" - napisano w komunikacie ANR.

- Wartości Pianissimy nigdy nie ocenialiśmy finansowo. To był koń, którego się oceniało emocjonalnie. 3, 4, a może 5 mln? Nigdy nie był przedstawiony na aukcji, a jego cena nie była licytowana. Dla mnie był to koń bezcenny - mówi b. prezes Janowa Podlaskiego.

Trela podkreśla, że ws. Pianissimy zrobiono wszystko, co było możliwe.

"To ja podjąłem decyzję o eutanazji Pianissimy"

- To ja podjąłem decyzję o eutanazji Pianissimy. Jej stan był na tyle beznadziejny, że po prostu nie można było zwlekać. To działo się w trakcie zabiegu operacyjnego, kiedy się okazało, że nie można było jej uratować. Pianissima zachorowała nagle, jak wiele koni, które na co dzień chorują. To są kolki, czyli wszelkie bóle w obrębie jamy brzusznej, dotyczące jelit. Są bardzo częstą przypadłością u koni i nie są przewidywalne. Nigdy nie wiadomo, kiedy błahe objawy przejdą w coś poważniejszego, np. skręt jelit, który jest już stanem bardzo ciężkim i wymaga błyskawicznej reakcji - tłumaczy Trela.

Zobacz: Byli prezesi szczegółowo odnoszą się do zarzutów ANR

- Byłem wtedy w podroży. Klacz rano była zdrowa. Ok. 16. dostałem alarmujący telefon, że zauważono objawy około kolkowe. Ok. 20 klacz była już na stole operacyjnym w Warszawie, wiec to czas rekordowy. Wszyscy byli na stanowisku, bo i też koń niecodzienny. I wszyscy stawiali na uszach żeby ją uratować, łącznie z kierowcami, koniuszymi, masztalerzami, lekarzami... - wylicza b. prezes Janowa Podlaskiego.

- Czy chciałbym wrócić do Janowa? Ta stadnina to jest całe moje życie. Tu prawie każdy koń urodził się na moich rękach - przypomina na koniec Marek Trela.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (228)
B. prezes stadniny w Janowie Podlaskim: To ja podjąłem decyzję o eutanazji Pianissimy
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 2 razy -2

  W Janowie Podlaskim te całe kierownictwo razem z prezesem to pijaki, i dlatego ta zmiana.

 • hipis3308

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz PiS zajmie się hodowlą polskiej odmiany pasikoników.Mają być biało-czerwone.

 • 1general

  Oceniono 2 razy 2

  W stosunku do większości "polityków "PIS -u powinno zastosować się polityczną eutanazję.

 • grzegorz_jurkiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  To jest właśnie działanie Kaczorka i spółki, że pod nieobecność byłego szefa stadniny koni w Janowie odwołuje się go ze stanowiska i zastępuje swoim wieśniakiem, który konie zna z obrazka. To są pisiory i ich poczynania w pigułce. Dupa, bierny ale oddany partii.

 • y0rg

  Oceniono 2 razy 2

  W tym roku stadniny osiągną rekordowe dochody...........ze sprzedaży koni na rzeź do Włoch

 • Jerzy Szokalski

  Oceniono 3 razy 3

  Dla zachowania równowagi należy wymienić araby na osły.
  Kolejny geniusz

 • izk-3

  Oceniono 5 razy 5

  pislandia przerasta głęboki socjalizm - każdy przyzwoity i normalny Polak winien ją zwalczać biernie i czynnie - pozdrawiam, mam tylko nadzieję, że konie przetrwają to paskudztwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX