Zmarł twórca bohaterów kultowej bajki - Żwirka i Muchomorka. Miał 90 lat

1. Nie żyje Zdeniek Smetana, twórca filmów animowanych z lat 70. i 80.
2. Czech długo walczył z chorobą, miał 90 lat

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Czeski grafik i twórca popularnych również w Polsce filmów animowanych dla dzieci Zdeniek Smetana zmarł dziś w Pradze po długiej chorobie. Miał 90 lat - poinformowała czeska agencja CTK, powołując się na jego rodzinę.

W latach 70. i 80. polska telewizja emitowała w ramach dobranocki seriale Smetany "Bajki z mchu i paproci" - z głównymi bohaterami Muchomorkiem i Żwirkiem - oraz "Wodnik Szuwarek".

Smetana zdobył szereg nagród i wyróżnień na festiwalach filmowych zarówno w swej ojczyźnie, jak i za granicą. Znany był także jako ilustrator książek dla dzieci.

Pod koniec lat 80. wyraźnie zmniejszył swoją artystyczną aktywność, poświęcając się głównie wolnej twórczości graficznej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (31)
Zmarł twórca bohaterów kultowej bajki - Żwirka i Muchomorka. Miał 90 lat
Zaloguj się
 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 2 razy 2

  Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym genderem później pachnie. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.
  Ale z drugiej strony, by się przydała jakaś praca naukowa - ideologia w bajkach dla dzieci. My od dzieciństwa jesteśmy karmieni Kopciuszkiem i Księciem. Walką Dobra ze Złem itd, Można by prześledzić, czym poszczególne pokolenia się pasjonowały w dzieciństwie i czy potem miało to jakieś implikacje w dorosłym życiu. Tak mi przyszło do głowy.

 • ziomekp.1

  Oceniono 7 razy 7

  W polskiej wersji językowej (tej starszej) rewelacyjny jako Żwirek pan Zygmunt Zintel a jako Muchomorek Włodzimierz Skoczylas -- słuchałem oryginalnej wersji ale uważam, że polska jest REWELACYJNA!
  Ktoś tu napisał -- "Reżyseria, Zdenek Smetana", ja z dzieciństwa pamiętam z nostalgią -- "Vyrobil kratky film Praha, Studio Bratri w Triku". Ech, gdzie te bajki, gdzie ta mlodość.

 • sselrats

  Oceniono 8 razy 8

  Niech Mu mech lekki bedzie.

 • tableslaw

  Oceniono 7 razy 7

  Bardzo dziękuję za wspaniałe bajki i składam wyrazy szacunku.

 • redlich321

  Oceniono 9 razy 9

  pamiętam jeszcze takich polskich twórców animacji, którzy pojawiali się na napisach końcowych- Otokar Balcy i Alojzy Mol... a Zdenek Smetana to chyba był we wszystkich czeskich :) R.I.P, dzięki Pane Smetana

 • white_lake

  Oceniono 10 razy 10

  to były przepiękne kreskówki, te tła, liście, kwiaty, śnieżynki, cała oprawa plastyczna - bajeczna! do tego ten uroczy humor, dziękujemy, panie Zdenku!

 • mr.bonobo

  Oceniono 9 razy 9

  Bardzo czeska nostalgiczna dobranocka, lubiłem ją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX