Ziemiec przeprasza za podanie fałszywej informacji. I pada dobre pytanie...

Nieprawdziwą informację o udziale grafologa w badaniu akt dot. TW "Bolka" usłyszała w TVP wielomilionowa widownia. Przeprosiny Ziemca na Facebooku dotarły do dużo mniejszej grupy. Czy doczekamy się korekty w dzisiejszym wydaniu "Wiadomości"? - pytają komentatorzy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W wieczornym wydaniu "Wiadomości" w Telewizji Publicznej Krzysztof Ziemiec podał nieprawdziwą informację w sprawie akt znalezionych przez IPN w domu gen. Kiszczaka. Prezenter oświadczył, że autentyczność dokumentów była potwierdzona przez grafologa, co jest nieprawdą.

"Sformułowanie było nadinterpretacją"

Teraz dziennikarz przeprasza za swoje słowa i wyjaśnia, że spisane przez niego sformułowanie było "nadinterpretacją".

"Chcę przeprosić za popełniony błąd. Czuję się niezmiernie skonfundowany nierzetelnością przekazanej przeze mnie informacji i użytym przeze mnie stwierdzeniu o pracy grafologów, którzy mieli zbadać materiały przekazane przez żonę generała Kiszczaka", napisał prezenter na Facebooku.

Szanowni Państwo,Piszę, ponieważ chcę przeprosić za popełniony błąd. Czuję się niezmiernie skonfundowany nierzetelności...

Posted by Krzysztof Ziemiec on  18 luty 2016


"To jest zwyczajne przekłamanie"

Fałszywe informacje i późniejsze próby tłumaczenia Ziemca ostro komentuje Wojciech Krzyżaniak, dziennikarz i ekspert od mediów, zajmujący się od wielu lat telewizją. Rolą prezentera nie jest interpretowanie rzeczywistości - punktuje.

"W tym przypadku w ogóle nie mogło być mowy o jakiejkolwiek INTERPRETACJI, a NADINTERPRETACJA, to już głupi, albo raczej koszmarny Pana żart. To jest zwyczajne przekłamanie, podanie nieprawdy itp. Jeśli uważa Pan, za dziennikarską robotę w pionie INFORMACJI, zajmowanie się INTERPRETOWANIEM rzeczywistości, to przypominam Panu, że to jest rola komentatorów, tzw. publicystów itd." [pisownia oryginalna], czytamy w liście do Ziemca zamieszczonym na blogu wTelewizji.

Krzyżaniak w swojej krytyce nie jest osamotniony.

"W 'Wiadomościach' też pojawi się korekta?"

Marek Migalski, politolog i były polityk, przekazał dalej pytanie: czy sprostowanie pojawi się również w dzisiejszych "Wiadomościach"?

Głos w sprawie nieprawdziwych informacji dotyczących grafologa zabrał też Tomasz Lis. "W tzw. Wiadomościach Ziemiec już zupełnie bezczelnie kłamie o grafologu", napisał dziennikarz na Twitterze.

Podobnie krytyczny wobec słów prezentera jest Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".O komentarz ws. wypowiedzi Krzysztofa Ziemca i odpowiedź na pytanie, czy w dzisiejszym wydaniu "Wiadomości" pojawi się jej sprostowanie, poprosiliśmy rzecznik TVP. Czekamy na odpowiedź.

Polityczny portret Lecha Wałęsy. Książka "Wódz" dostępna na Publio.pl >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy oglądasz ''Wiadomości'' TVP w obecnym wydaniu?