Papież wydał zezwolenie na używanie antykoncepcji. Chodzi o wirus Zika

Unikanie ciąży nie jest absolutnym złem - powiedział papież Franciszek. Powołał się przy tym na dyspensę wydaną przez papieża Pawła VI, który pozwolił używać antykoncepcji narażonym na gwałty zakonnicom w Kongo.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W konkretnych przypadkach, jak te wspomniane przez błogosławionego Pawła VI, jest to zrozumiałe. Namawiam lekarzy, by robili co w ich mocy, aby znaleźć szczepionkę przeciw komarom, które przenoszą ten wirus - mówił papież w samolocie, podczas podróży z Meksyku do Rzymu. Papież Paweł VI w latach 60. wydał dyspensę na środki antykoncepcyjne dla zakonnic, które podczas misji w Kongo były narażone na gwałty.

Już wcześniej Franciszek sugerował, że Kościół powinien mniej skupiać się na sprawach antykoncepcji i aborcji. Nigdy jednak nie proponował konkretnych rozwiązań i wyjątków od reguły zakazującej używania antykoncepcji czy przerywania ciąży.

Ostrzeżenie przed ciążą

Kobiety w katolickich krajach Ameryki Łacińskiej znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem wirusem Zika. Wirus ten u większości osób powoduje jedynie niegroźne objawy, jednak dla kobiet w ciąży może być tragiczny w skutkach. Zika wiązany jest z urodzeniami dzieci z małogłowiem.

Władze wielu krajów apelują, by kobiety wstrzymywały się z zachodzeniem w ciążę do czasu znalezienia odpowiedniej szczepionki, co najmniej na kilka miesięcy. W większości krajów Ameryki Łacińskiej antykoncepcja jest jednak niemal niedostępna, a aborcja - zakazana.

Niedostępna antykoncepcja

Przykładem może być Salwador, gdzie aborcja jest zagrożona karą więzienia, a prezerwatywy są zbyt drogie dla najbiedniejszej części społeczeństwa.

Z kolei rząd kolumbijski ogłosił, że ciężarne kobiety, u których potwierdzono obecność wirusa, mają prawo do aborcji. Jednak ze względu na restrykcyjne prawo antyaborcyjne może być to trudne do wyegzekwowania. Kobiety mają bowiem problem ze znalezieniem lekarza gotowego przeprowadzić zabieg, nawet gdy spełniają prawne wymogi.

To ten wirus ma wywoływać małogłowie u dzieci. Zika szerzy się w Ameryce Południowej. Co trzeba o nim wiedzieć? >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (119)
Papież wydał zezwolenie na używanie antykoncepcji. Chodzi o wirus Zika
Zaloguj się
 • steq1

  0

  Toś się PAN panie Franciszku naraził Terlikowskiemu...

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy 2

  Papież na nic nie zezwolił, tylko odpowiadał na pytania dziennikarzy, jednocześnie zaznaczając: "jak w każdym wywiadzie, każdy ma prawo mówić to, co myśli. [...] nie jest to kwestia dogmatyczna...".

  A oto jego wypowiedź na interesujący nas temat, zmanipulowany przez gazetę:

  „Aborcja nie jest mniejszym złem, jest zbrodnią. To eliminacja jednego, by uratować kogoś innego. Tak postępuje mafia! To zbrodnia, zło absolutne. A jeśli chodzi o antykoncepcję, Paweł VI, Wielki, w sytuacji trudnej, w Afryce, pozwolił zakonnicom używać antykoncepcji w przypadkach gwałtu. Ale nie można mylić zła zapobiegania ciąży z aborcją! Aborcja nie jest problemem teologicznym. To problem ludzki, medyczny. Zabija się jedną osobę, by ocalić drugą, w najlepszym razie, albo aby sobie ułatwić życie? Jest to sprzeczne z przysięgą Hipokratesa, którą składają lekarze. Jest to zło samo w sobie, a nie zło religijne, w punkcie wyjścia. Jest to zło ludzkie. I oczywiście, jako zło zasługuje na potępienie. Natomiast zapobieganie ciąży nie jest złem absolutnym. W niektórych przypadkach, jak ten już wspomniany z Pawłem VI, było jasne. Ja także apeluję do lekarzy, aby zrobili wszystko, by znaleźć szczepionkę na tę chorobę przenoszoną przez te dwa komary. Nad tym trzeba pracować” – oświadczył Ojciec Święty. (źródło: ekai.pl/wydarzenia/watykan/x97108/papiez-o-problemach-meksyku-spotkaniu-z-cyrylem-i-uwagach-ukraincow/).

  Jak podaje TVN24, "Franciszek nie chciał jednak zdradzić szczegółów, czy i w jaki sposób Kościół złagodzi swoją doktrynę odnośnie kontrolowanej ciąży" (www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/franciszek-o-stosowaniu-antykoncepcji-w-regionach-epidemii-wirusa-zika,620546.html).

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 1 raz 1

  Manipulanctwo gazety osiąga szczyty. "Unikanie ciąży nie jest absolutnym złem" - czy takie zdanie na konferencji prasowej upoważnia gazetę do twierdzenia w nagłówku, że Papież "zezwolił" na antykoncepcję? Po pierwsze - nie ma tam ani słowa o antykoncepcji (a to wszak niejedyny sposób na unikanie ciąży), a po drugie - konferencja prasowa to nie jest sposób na ogłaszanie decyzji papieskich. Wstyd, gazeto! Która korporacja od antykoncepcji zasponsorowała ten krzykliwy i kłamliwy nagłówek?

 • szmul.bender

  Oceniono 2 razy 0

  Panie papież - obawiam się, że dostanie pan niezły włomot od Terlikowskiego gdy pojawi sie pan w Polsce.

 • plautilla

  Oceniono 3 razy -1

  Czy ten mason na Watykanie słyszał o czymś takim jak wstrzemięźliwość seksualna w cyklu kobiecym, z krótkim czasem płodności? On wie o tym. Ale czemuż by nie miał dać zarobić koncernom produkującym antykoncepcję, a po zniszczeniu płodności i zdrowia kobiet zarabiać na naprawianiu go.
  Ostateczny cel NWO zaorać i pogrzebać stary świat z etyką,miłością jaka może być tylko miedzy kobietą i mężczyzną, z której staje się nowe życie.

 • razb1947

  Oceniono 3 razy -1

  A nie wierni-ateiści narzekają na kościół katolicki, a tu jest zgoda Papierza na aborcje.

 • mejerewa

  Oceniono 5 razy -1

  "Papież Paweł VI w latach 60. wydał dyspensę na środki antykoncepcyjne dla zakonnic, które podczas misji w Kongo były narażone na gwałty."

  Ale dlaczego nie miałyby rodzić dzieci? Skoro zgwałconej dziewczynce odmawia się w Polsce aborcji, skoro antykoncepcja jest grzechem wg kk, to nie powinno być takich wyjątków. Zwłaszcza dla zakonnic, które ślubowały służbę bogu. Niech niosą swój krzyż, życie poczęte przecież najważniejsze, prawda? Albo niech unikają gwałtów, można połknąć cyjanek i umrzeć za cnotę, prawda?

  Przepraszam za tę ironię, ale w imię czego narzuca się niewierzącym swoje chore zasady, robiąc wyjątki dla siostrzyczek misjonarek?

 • dalacin4

  Oceniono 3 razy -1

  dzieki franek, tylko co teraz z programem 500+?, w wolsce sami katolicy i papy musza sluchac wiec koniec z rozmnazaniem :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX