Zastanawiasz się, dlaczego księża wypowiadają się na każdy temat? Oto wyjaśnienie od samego Kościoła

- Kościół nie milczy i milczeć nie może, bo do tego wzywa sam Jezus i Pismo Święte. Słowo "mówić" występuje w Biblii 6 tys. razy - pisze polski episkopat w wydanym właśnie oświadczeniu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Komentarz zatytułowany "Dlaczego Kościół nie milczy?" wysłał rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik do Katolickiej Agencji Prasowej.

"Jezus mówił do pierwszych chrześcijan: Idźcie i głoście! Idźcie i nauczajcie! Wielu z ok. 33 mln katolików w Polsce dzieli się z innymi swoją wiarą, która - jak pisał św. Jan Paweł II - umacnia się, gdy jest przekazywana" - tak zaczyna się notatka.

"Ludzie Kościoła z natury są wezwani do mówienia"

Dalej ks. Rytel-Andrianik wylicza: w Polsce słowo Boże głosi ponad 21 tys. zakonników i zakonnic, 31 tys. księży, a "150 biskupów w Polsce mówi homilie i wypowiada się na różne tematy, korzystając także ze środków społecznego przekazu czy komunikatorów, takich jak Twitter i Facebook".

"Jedno z najczęściej występujących słów w Biblii to właśnie słowo >>mówić<< (hebrajskie - amar, greckie - lego). Występuje ono ok. 6 tys. razy. Ludzie Kościoła więc z natury są wezwani do mówienia"- pisze ksiądz.

Powołuje się też na słowa św. Pawła do biskupa Tymoteusza: ,,Zaklinam cię na Boga i Chrystusa Jezusa : głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę, wykazuj błąd, napominaj, podnoś na duchu z całą cierpliwością w każdym nauczaniu" .

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (446)
Zastanawiasz się, dlaczego księża wypowiadają się na każdy temat? Oto wyjaśnienie od samego Kościoła
Zaloguj się
 • Maria Widerski

  0

  Dawniepj mielismy kaplanow z powolania , dzisiaj( ostatnie 25 lat )mamy cwaniakow ktorzy pchaja sie do kaplanstwa dla kasy i wygodnego zycia ( albo sa tam pchane przez dewotyczne mamuski ).Napewno sa i wyjatki , ale jest ich nie duzo.

 • banan125

  0

  żeby jeszcze coś mówili z sensem - ale oni bredzą - szczególnie te typy z EPIDIASKOPU

 • rolnik43

  0

  Idźcie i głoście , idźcie i nauczajcie ma się nijak do tego co robi kościół nie ma tam nigdzie wzmianki idźcie i potępiajcie , dzielcie ludzi na lepszych i gorszych , wyłudzajcie pieniądze za sakramenty święte i swoją posługę. Dzisiaj kościół szerzy nienawiść , ksenofobię , nacjonalizm i rasizm , obce jest mu miłosierdzie i miłość bliźniego czy braterstwo.

 • frodozbagien

  Oceniono 1 raz 1

  Kościół ma prawo mówić (nawet głupstwa), ale nie musimy go słuchać.

 • mrjarwit

  0

  Ewidentne dążenie do wprowadzenia teokratycznego pislamu!!! Kaczor jak się nie opamiętasz to i ciebie oleją jak już będą mieli władzę! Poczytaj historię, bo obudzisz się z ręką w nocniku!!!

 • pintapalec

  Oceniono 2 razy 2

  ""Kościół mówi""
  Perełki katolickiego ciemnogrodu::
  Wkład kościoła rzymsko-katolickiego w cywilizacyjny rozwój Europy.
  Rola nauki wg Św. Augustyna ( 354 – 430 ) "wszystko co człowiek powinien wiedzieć jest w Biblii, czego w niej nie ma jest szkodliwe".
  Przesłanie Papieża Grzegorza I ( 590 – 604 ) "Nieuctwo jest matką prawdziwej pobożności".
  Papież Aleksander III – zakazał zajmowania się chemią.
  Papież Jan XXII - zakazał zajmowania się fizyką " piorunochron to heretyckie żerdzie" ( doba Oświecenia )
  Papież Grzegorz XVI – sprzeciwił się budowie kolei żelaznych i mostów wiszących.
  Papież Pius IX – sprzeciwiał się oświetleniu ulic Rzymu " To Bóg ustanowił
  dzień i noc ".
  Kultura i sztuka - wiek V – Synod w Arles – zakaz działalności teatru i baletu.
  Polityka – deklaracja papieża Grzegorza XV " Wolność wyznania, informacji, zgromadzeń i nauczania, to brudny ściek pełen heretyckich wymiocin"
  Encyklika papieża Piusa IX – " Niedorzeczne i błędne nauki lub inne brednie broniące wolności sumienia są największym błędem, zarazą najbardziej dla państwa niebezpieczną" .
  Medycyna: do XVI wieku kościół bezwzględnie zwalczał medycynę, gdyż wg Książąt Kościoła " chorzy powinni się modlić, a nie leczyć"
  Papież Innocenty III (1198–1216) nakazał lekarzom, żeby nie leczyli chorego, dopóki tenże
  „nie pojedna się z Bogiem”
  Papież Pius V (1566–1572) uściślił, że jeżeli chory nie posłucha lekarza i w ciągu trzech dni
  nie pojedna się z Bogiem i nie wyspowiada się – lekarz bezwzględnie powinien zaniechać
  jego leczenia.
  Biologia – " kobiety są błędem natury (śmierdzącą kupą gnoju), z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczą o cielesnym i duchowym upośledzeniu, są rodzajem kalekiego, chybionego i nieudanego mężczyzny.."
  ( św. Tomasz z Akwinu 1225 – 1274 ).
  Higiena – św. Hieronim zabraniał kąpieli uważając ją za profanację chrztu.
  Brud fizyczny był oznaką czystości duchowej.
  Astronomia – dzieło Mikołaja Kopernika " O obrotach ciał niebieskich" w 1616 roku Watykan "szalone, absurdalne, heretyckie".
  Filozofia i wiedza – jedną z pierwszych decyzji po uznaniu chrześcijaństwa religią państwową w Rzymie było potępienie, a potem zakaz uprawiania logiki i filozofii, który obowiązywał przez 1000 lat, do okresu Renesansu.
  Jan Hus – czeski reformator kościoła – spalony żywcem na stosie 06 lipca 1415 roku.
  Giordano Bruno – spalono żywcem na stosie 17 lutego 1600 roku ( św. inkwizycja kościoła Rzymsko-Katolickiego ) tylko za to, iż uważał, że istnieje nieskończony wszechświat i niezliczone światy, a gwiazdy są słońcami i centrum planet.
  Zalecana literatura – dzieło literatury światowej dwóch zakonników dominikanów – Jakuba Sprengera i Heinricha Kramera " Malleus Maleficiarum" ( Młot na czarownice ) – podręcznik dla łowców czarownic.

 • Miss Pod

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego KK wypowiada sie na kazdy temat?....Bo ciagle moze, bo nikt tym knurom jeszcze nie zadrutowal ryja.

 • Franciszek Orlik

  Oceniono 2 razy 2

  Te 33mil. katolikow to wasz wymysl dlaczego nie chcecie aby spoleczenstwo sie zadeklarowalo bo trzeba bedzie isc do pracy by nie zdechnac z glodu czarna choloto

 • Marek Kuciński

  0

  Do pracy!Łapiduchy!Pasibrzuchy!Nieroby!Pasożyty na ciele narodu!Płacić podatki!Płacić składki na lekarza i emerytury!ZAKŁADAĆ RODZINY I W NATURALNY SPOSÓB DZIAŁAĆ DLA DOBRA SPOŁECZNEGO!Wy odstępcy od wszelkich norm i zasad życia społecznego!Powołujecie się na Biblię na Słowo Boże na Chrystusa a wskazówki tam zawarte jak ŻYĆ macie daleko gdzieś,to my ateiści i innowiercy jesteśmy o wiele bliżej tych wskazówek choć nie zależy nam na tym,wystarczy żyć zgodnie z prawem i normami etyczno-moralnymi społeczności ludzkiej ,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX