Sędziowie TK wybrani przez PiS nie zostali zaproszeni na spotkanie z Komisją Wenecką

1. Komisja Wenecka spotkała się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego
2. Sędziowie wybrani przez PiS nie dostali zgody na spotkanie
3. Rzecznik: W rozmowie bierze udział tylko część składu TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pięciu sędziów TK zaprzysiężonych wybranych przez PiS, a zaprzysiężonych przez prezydenta Dudę nie bierze udziału w spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Sędziowie zwrócili się z prośbą o spotkanie z Komisją do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, ale nie dostali zgody - informuje TVP Info. - Nie zostaliśmy zaproszeni - powiedziała sędzia Julia Przyłębska.

Rzeczniczka Trybunału wyjaśniała, że Komisja Wenecka spotyka się w ograniczonym składzie - z prezesem Rzeplińskim, wiceprezesem Biernatem oraz czwórką sędziów sprawozdawców uczestniczących w sprawach dotyczących nowelizacji Trybunału.

Rzepliński: Nie ma sporu wokół TK

Po spotkaniu sędziów z Komisją, prezes Andrzej Rzepliński przeprowadził krótki briefing dla prasy. O zaproszenie sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta dopytywała jedna z dziennikarek. - Przyznaje pan, że wybrał sędziów, którzy stoją tylko po jednej stronie sporu politycznego wokół Trybunału? - pytała, a Rzepliński odpowiedział, że "nie ma żadnego sporu wokół Trybunału".

Prezes TK powiedział również, że z delegatami rozmawiali o wyborze sędziów 8 października, wyroku Trybunału i statusie trzech sędziów wybranych 2 grudnia. Nie rozmawiano natomiast o nowelizacji ustawy o Trybunale. - Powiedzieliśmy od razu, że nie możemy dyskutować na jej temat, bo rozpatrujemy teraz sprawę konstytucyjności tej ustawy - wyjaśnił.

Spotkania delegacji

Wizyta Komisji w Polsce wiąże się ze zmianami składu Trybunału Konstytucyjnego i nowelizacją ustawy o TK. Delegacja rozmawiała już z władzami Sądu Najwyższego, prezydium Krajowej Rady Sądownictwa, prezydiami Sejmu i Senatu, prezydentem Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

W programie wizyty delegacji zaplanowane są jeszcze spotkania z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i przedstawicielami tego resortu oraz - następnie - z ministrami w Kancelarii Prezydenta.

Dotychczasowe rozmowy Komisji dotyczyły kwestii zmiany składu TK związanej z uchwałami Sejmu unieważniającymi wybór pięciu sędziów Trybunału oraz grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Delegaci pytali także swych rozmówców o przyczynę nieodebrania przez prezydenta ślubowania od sędziów wybranych jesienią przez Sejm poprzedniej kadencji.

Czym jest Komisja Wenecka?

Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywanej Komisją Wenecką, przebywa w Polsce z dwudniową wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, złożony z niezależnych ekspertów prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i sądów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw.

Warto przeczytać: satyryczny przewodnik po naszej nowej rzeczywistości "Nowa Polska" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (295)
Sędziowie TK wybrani przez PiS nie zostali zaproszeni na spotkanie z Komisją Wenecką
Zaloguj się
 • cogito-ergo-sum-vere

  Oceniono 1 raz 1

  sędzia Rzepliński, prezes TK NA TELEFON od PO i Nowoczesnej po nocy stawia się w Sejmie na omówione RANDEZ VOU (pokazuja to wszystkie TV)! Obserwujemy tutaj powtórkę znanego numeru "niezawisłego sędziego" Milewskiego (znajomy D. Tuska), który angażuje się politycznie ws. synalka premiera zamieszanego w aferę Amber Gold -- tzw. "SĘDZIA NA TELEFON"

 • nilpferd13

  0

  """""....oraz - następnie - z ministrami w Kancelarii Prezydenta....."""
  Gdzie pobierała/pobierał Pani/Pan o inicjałach WB nauki języka polskiego????
  Tak na marginesie: gdybym wypisywała takie durne teksty, też bym się wstydziła podać swoje imię i nazwisko...
  P.S. wyjątkowo pod tym tekstem nie ma pytania, czy cenię dobre dziennikarstwo...

 • plautilla

  Oceniono 3 razy -1

  Prawnik prezes trybunału robiący bezprawie, anarchię, nie posłuszeństwo wobec najwyższych władz w Państwie?
  Prawnik robiący bezprawie, anarchię, donoszący na prawowite władze nasłanym namiestnikom Carycy Katarzyny Weneckiej UE ?
  Jeśli on tak może, to może nie mamy państwa, ani zdolnej do rządzenia władzy ?

  Puk, puk :
  czy ktoś tu rządzi ?
  czy tu jest prawo, które znaczy to co znaczy ?
  czy tu ktoś egzekwuje prawa rządu do rządzenia wynikające z mandatu jego wyborców ? wybranej władzy ?

 • plautilla

  Oceniono 5 razy -1

  Prawnik rzepliński robiący bezprawie, anarchię, nie posłuszenstwo wobec najwyższych władz w Państwie. Jeśli 'prawnik" tak może, to może nie mamy państwa, ani zdolnej do rządzenia władzy ?

 • zyks

  Oceniono 4 razy 0

  "Sędziowie TK wybrani przez PiS..."
  Idiotyczny tytuł. Przecież oni wcale NIE SĄ sędziami Trybunału. A czy będą - to się jeszcze zobaczy ;)).

 • razb1947

  Oceniono 98 razy 88

  Rzepliński to zażrty peowiec i stary głupiec jak można zapraszać do spotkanie z Komisją Wenecką tylko peowców to śmierdzi z daleka.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 4

  W sumie dobrze, że stało się to co się stało, bo bez tego co się stało, znowu nic by się nie stało, a tak wreszcie wszyscy mogą zobaczyć jak bardzo elity polityczne są skupione wyłącznie na sobie, jak dbają tylko o własne interesy, a nie o dobro Państwa i jak ludzi olewają.

  Proces gnilny pokolenia analogowego zaszedł już tak daleko, że wkrótce nastąpi zmiana.

 • Zdzisław Kapusta

  Oceniono 6 razy 2

  Może przestaniecie pieprzyć i zaczniecie czytać ze zrozumieniem, a nie wyczytywać to, co wam pasuje. Na spotkanie zostali zaproszeni sędziowie, którzy mają coś do powiedzenia o wyborze sędziów z 8 października i statusie trzech sędziów z pięciu wybranych 2 grudnia. Więc może najpierw spokojnie przeczytać, a potem zabierać głos. PiSuarowa metoda, wrzeszczeć za wszelką cenę. Nie ważne czy z sensem, czy bez, ale wrzeszczeć. A przy tym ,że się kłamie, a to nie ważne. WRZESZCZEĆ.

 • cozwami

  Oceniono 3 razy 1

  PiSlam orze Polske 00/zerami i trotylem.Kurdupel tworzy cesarstwo wegiersko-polskie. Drut kolczasty i plyty betonowe wytwarzamy w systemach 24/7.Ekrany dzwiekowe wkrotce na granicach Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX