Już niedługo aptekarz zmierzy ciśnienie i poziom cukru. Resort zdrowia przygotowuje nowe przepisy

1. Nowe regulacje mają wprowadzić pojęcie opieki farmaceutycznej
2. Aptekarze będą mogli przeprowadzać wywiad medyczny z pacjentami
3. Przepisy popierają duże sieci aptekarskie i indywidualni farmaceuci

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowe przepisy dotyczące farmaceutów. Mają one sprawić, że apteki przestaną być zwykłymi sklepami z lekarstwami, a zamienią się w rodzaj punktów konsultacyjnych.

Część aptekarzy będzie sprawować opiekę nad pacjentami - zmierzą ciśnienie krwi, poziom cukru, przeprowadzą wywiad dotyczący stylu życiu, diety itd. i na tej podstawie doradzą odpowiednie specyfiki. Regulacje mają się znaleźć w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych. O reformie poinformował dzisiejszy "Dziennik. Gazeta Prawna".

Farmaceuci zgodni - to dobre zmiany

Jak podaje dziennik, branża aptekarska zabiegała o wprowadzenie podobnych regulacji od lat. Do tej pory rządzący wskazywali jednak na potencjalne zagrożenia nowego prawa. Obecny resort zdrowia postanowił się sprawą zająć - przedstawił już projekt rozwiązań samorządowi aptekarskiemu.

W tej sprawie jednym głosem mówią duże sieci aptekarskie i indywidualni farmaceuci. - Zmiany podniosą rangę farmaceutów i pozwolą wykorzystać ich potencjał - powiedział "Dziennikowi. Gazecie Prawnej" Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Merytoryczne indywidualne podejście do pacjentów wygra z marketingiem - dodaje.

Dotychczasowa rola farmaceuty sprowadzała się prawie wyłącznie do proponowania tańszych zamienników. Nowe przepisy mają odciążyć lekarzy, stąd budzą entuzjazm także u przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej. - Zadaniem aptekarza jest też pytanie o inne leki, wskazanie na możliwości występowania interakcji. Obejmuje to również tryb życia pacjenta, jego sposób odżywiania - podkreśla w wywiadzie dla dziennika Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Przepisy trzeba doprecyzować

Projekt wciąż budzi jednak sporo kontrowersji. Chodzi przede wszystkim o te kwestie, które nie zostały uszczegółowione.

Aptekarze świadczący usługi opieki mają być finansowani z NFZ, dlatego nie wszyscy farmaceuci będą zajmowali się konsultacjami, a tylko ci zakontraktowani.

Poza tym kwoty, które otrzymają aptekarze, będą zależne od tego, iloma pacjentami będą się zajmować. A pacjenci będą przypisani do konkretnego farmaceuty, a nie placówki. Doprecyzowania wymagają więc kwestie związane z jednej strony z zachowaniem indywidualnej relacji aptekarz-pacjent, przy jednoczesnym zredukowaniu formalności w przypadku np. zmiany miejsca pracy przez farmaceutę.

Innym problemem jest kwestia prywatności. Projekt nie przewiduje wymogu udzielania konsultacji w oddzielnym pomieszczeniu. Sytuacji, kiedy pacjent rozmawia o stanie swojego zdrowia w długiej kolejce do aptecznego okienka, nie wyobrażają sobie przedstawiciele organizacji farmaceutycznych. Możliwe więc, że wprowadzony zostanie okres przejściowy. Po 2-3 latach od wprowadzenia ustawy warunkiem kontraktu stanie się wyznaczenie odrębnego pomieszczenia na konsultacje.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (127)
Już niedługo aptekarz zmierzy ciśnienie i poziom cukru. Resort zdrowia przygotowuje nowe przepisy
Zaloguj się
 • aptekarznielekarz

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zwykle wszystko sprowadzacie do polityki a sprawa wprowadzenia opieki farmaceutycznej była w toku od wielu lat (tak, też kiedy rządziło PO). Wbrew chyba już powszechnej opinii na 5,5-letnich studiach farmaceutycznych NIE UCZĄ OBSŁUGI KASY FISKALNEJ. Ustalmy jedno- lekarz zna się na chorobach, ale to FARMACEUTA ZNA SIĘ NA LEKACH. I nikt tu nie chce wchodzić w kompetencje lekarzy, pomiar ciśnienia czy glukozy to tylko przykłady. Opieka farmaceutyczna sprawdza się np. w przypadku osób przyjmujących duże ilości leków (osoby starsze, z nadciśnieniem dodatkowo z wysokim cholesterolem, niewydolnością serca itd) wtedy farmaceuta może rozpisać pacjentowi które leki ma przyjmować o jakiej porze dnia, z posiłkiem czy bez, których leków nie może przyjmować łącznie lub z preparatami bez recepty ze względu na interakcje (czy lekarz udziela takich porad?). Farmaceuta określa jakich leków bez recepty pacjent nie może przyjmować w danej jednostce chorobowej. Farmaceuta uczy pacjenta z astmą obsługi inhalatora (lekarze tego nie robią a jest wiele typów inhalatorów i tylko 30% pacjentów z astmą inhaluje się poprawnie!). Często pacjenci chodzą do różnych specjalistów (lekarz rodzinny+kardiolog+neurolog) nie mówiąc im, że biorą już leki przepisane przez innego lekarza- efektem jest dublowanie się leków, pacjent dostaje recepty na te same preparaty lecz pod inną nazwą handlową (duże niebezpieczeństwo, gdyż zostają przekroczone maksymalne dawki), takie nieprawidłowości może wykryć tylko aptekarz. Farmaceuta może pomoc kontrolować cukrzycę, poprzez np porady dietetyczne. Można by tak wymieniać jeszcze długo ale cała idea opieki farmaceutycznej sprowadza się do ZWIĘKSZENIA SKUTECZNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA LECZENIA. A magister farmacji to osoba na tyle wykształcona, że może taką opiekę sprawować.

 • pb123456

  Oceniono 2 razy 2

  A farmaceuci po 5,5 latach studiów dzięki naszemu prawodawstwu i systemowi są zdegradowani do roli kasjerów - przecież oni mają obszerną wiedzę medyczną.

 • pb123456

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież tak to działa w cywilizowanych krajach. W polsce mamy 2,2 lekarza na 1000 mieszkańców. To mniej niż np. Rumunia, i nie, nie wynika to z tego, że lekarze są tylko z rodzin lekarskich, bo sam skończyłem medycynę i robię specjalizację mając za ojca kafelkarza a za matkę szwaczkę. Odbarczenie lekarzy z pacjentów którzy przychodzą z błahymi problemami to bardzo dobry krok. Ale wy dalej marudźcie, bo wiecie lepiej - na zachodzie lekarz jest od leczenia. W UK aptekarz pomaga w leczeniu najbardziej banalnych przypadłości, mają pokoje badań. W Szwecji położna prowadzi ciążę prawidłową. Rozumiem, że w PRLu ciężko wyjść, ale spróbujcie, cywilizacja nie boli!

 • aniechtowas

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie, nie kupujcie tabletek na wszystko! Najdluzej zyja ci, którzy tabletek nie biora. Jak sie zacznie z jedna tabletka, to juz nie ma konca.
  Na przeziebienie tez nie trzeba sie faszerowac chemia.
  Ruszcie w lasy i na pola - moze sa jeszcze jakies ziola?

 • Szymon Partyka

  0

  W wysoko rozwiniętych krajach ludzie normalnie w pierwszej kolejności idą do Farmaceuty a dopiero jak robi się poważnie wybierają się do Lekarza. Polacy tacy prozachodni a jak przychodzi co do czego to ani rusz. I oczywiście każdemu będzie przeszkadzało wyrzucenie tych wszystkich zakatarzonych ludzi z kolejek do lekarzy. Starszym ludziom na bank nie spodoba się fakt, że już nie muszą jechać do lekarza w celu kontroli ciśnienia tylko będą mogli sobie podejść do pobliskiej apteki. Złym pomysłem jest też wykorzystanie WIEDZY farmaceutów do pomocy ludziom - przecież mają tylko stać za ladą i dobrze wyglądać podając suplementy. ;)

 • acototak

  Oceniono 1 raz 1

  "- Merytoryczne indywidualne podejście do pacjentów wygra z marketingiem..."
  Na pewno

 • Ferosham

  Oceniono 4 razy 4

  Po przeczytaniu dużej ilości komentarzy postanowiłem też coś napisać na ten temat. Może tych kilka słów wyjaśni niektórym o co chodzi. Opieka farmaceutyczna jest pojęciem bardzo szerokim. W Polsce występuje tylko w nielicznych aptekach i jest to wysiłek pracujących tam magistrów farmacji. Pod opieką farmaceutyczną kryje się "usługa" pacjentowi porady odnośnie działania leków, które obecnie przyjmuje ich wpływ na obecny stan zdrowia, obecność interakcji i wielu innych czynników farmako-toksylogicznych. Opieka farmaceutyczna jest to usługa jednostkowa - tzn. magister przyjmuje tylko tylu pacjentów ilu jest w stanie "opracować" . Magister przeanalizuje przyjmowane leki porówna wyniki badań biochemicznych i zasugeruje lekarzowi zmianę dawkowania lub zmianę leku na inny. NIE MA MOWY O SAMOWOLNYM ORDYNOWANIU LEKÓW. Opieka ma być pomocą dla pacjenta wskazać błędy przy przyjmowaniu leków czy też niebezpieczeństwa przyjmowania niektórych suplementów, produktów spożywczych, napoi. Opieka farmaceutyczna skierowana jest głównie do osób starszych, który chorują na przewlekle choroby tj. cukrzyca, nadciśnienie. Pacjenci tacy często korzystają z różnych lekarzy nie wspominając o innych wizytach i powielają przyjmowanie czasami tych samych grup leków i bardziej sobie szkodząc niż lecząc. "Wizyta u farmaceuty" wyglądałaby następująco - Pacjent przynosi wszystkie leki jakie przyjmuje obecnie, mierzone jest ciśnienie, poziom cukru oraz waga i wzrost. Następnie umawiane jest kolejne spotkanie w zależności od ilości pacjentów podlegających opiece ten termin może być różny. W tym czasie farmaceuta analizuje przyjmowane leki pod względem interakcji oraz ich działania. może także prosić o podanie diety tygodniowej i porównywać także te parametry. Na kolejnym spotkaniu pacjent dowiaduje się jak powinien przyjmować poprawnie swoje leki, które OTC odstawić i jakich produktów spożywczych unikać. I systematycznie farmaceuta będzie kontrolować efektywność kuracji i tyle a może aż tyle. Opieka farmaceutyczna jest bezpłatna i dobrowolna nikt nikogo na siłę nie będzie uszczęśliwiać. A teraz kilka słów o zarzutach jakie tu przeczytałem. : nie trzeba się spowiadać jakiemuś aptekarzowi tylko magistrowi farmacji - który ma większe pojęcie o farmakologii niż większość lekarzy. Zawód farmaceuty został niestety zdeprecjonowany przez ostanie 10-20 lat za to winne jest i środowisko oraz pacjenci, którym puściły jakiekolwiek hamulce zachowań i wymagań. Farmaceuta z zawodu zaufania publicznego w służbie zdrowia został mianowany sprzedawcą pastylek lub\i kasjerem/ką w sklepie samoobsługowym, Farmaceuta (magister farmacji) ponosi odpowiedzialność prawną za wydawane leki w aptece. Opieka farmaceutyczna nie polega na przepisywaniu nowych leków tylko na konsultowaniu się z lekarzem, aby to on zwrócił uwagę na przebieg terapii pacjenta. Jeśli ktoś ma jakieś pytanie lub spostrzeżenie chętnie odpowiem, a jeśli macie czas zapraszam do zapoznania się z ideą Opieki Farmaceutycznej i ich założeniami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX