"Newsweek" o śledztwie ws. SKOK-ów i senatora Biereckiego: PiS wzięło władzę, sprawę umorzono

Wedle tygodnika energicznie prowadzone śledztwo zostało na kilka dni przed wyborczym sukcesem PiS przekazane innemu prokuratorowi, który nie podjął w tej sprawie żadnych działań, a następnie... umorzył sprawę. Prokuratura przedstawia jednak swoją wersję wydarzeń.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

" Newsweek" przyjrzał się śledztwu, jakie gdańska prokuratura toczyła ws. przepływów finansowych między "luksemburską spółką, w której członkiem zarządu jest Grzegorz Bierecki, a krajowymi SKOK-ami".

Prowadząca je prokurator Joanna Władyczyn-Hojda sprawdzała, dlaczego będąca w trudnej sytuacji Kasa Krajowa nie pobierała dywidendy z powiązanej z nią luksemburskiej spółki.

"Gdyby dywidenda była pobierana, pieniądze można by wykorzystywać na ratowanie upadających SKOK-ów" - pisze "Newsweek". Tygodnik twierdzi, że mogło się tak dziać, ponieważ pobór dywidendy obniżyłby zarobki... zarządzającego zagranicznym holdingiem Biereckiego.

Wedle informatorów tygodnika "śledztwo było prowadzone bardzo dynamicznie. Nadzorująca je prokurator szła po nitce do kłębka" i "zaczęto mówić, że będzie chciała stawiać zarzuty". Ostatecznie jednak tak się nie stało, co zdaniem tygodnika miało mieć związek z trwającą kampanią wyborczą.

Prokuratura odpowiada

"Newsweek" pisze, że "pięć dni przed wyborami parlamentarnymi, Władyczyn-Hojda podpisała postanowienie o wyłączeniu ze śledztwa wątku dywidendy i przekazaniu go Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku". Sprawą zajął się nowy prokurator, który nie wykonał żadnych czynności poza zapoznaniem się z aktami, a następnie - po 10 tygodniach - umorzył sprawę.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk stwierdziła jednak w rozmowie z dziennikarzami "Newsweeka", że wbrew jego informacjom "w planie śledztwa nie było wersji zakładającej postawienie zarzutów Biereckiemu". Dodała też, że nikt nie wywierał presji na Władyczyn-Hojdę, która jeden z wątków przekazała innej prokuraturze z własnej inicjatywy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (206)
"Newsweek" o śledztwie ws. SKOK-ów i senatora Biereckiego: PiS wzięło władzę, sprawę umorzono
Zaloguj się
 • aietes

  0

  pisowska mafia i sitwa broni swych bossów.

 • 20portal

  0

  A co ze śledztwem w sprawie Komisji Majątkowej (Kraków)?
  Tej sprawie łeb ukręciła już Peło?

 • leszek.30

  Oceniono 1 raz 1

  Rządy PiS-komuny, to rządy mafijne..!

 • marchwianka.0

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety Polska przestaje być demokratycznym krajem. Bierecki opłaca się PiSowi utrzymując gazety, finansując jakieś kampanie wyborcze itp..Gdyby ktoś z innej partii robił takie rzeczy dawno byłby oskarżony o korupcję a partia, ze nie ma standardów moralnych. Ale PiSowi świadectwo moralności wydał Kościół więc wszystko może.

 • leszek.30

  0

  PiS-prokuratura umorzy, a jak to nie wystarczy, Duda ułaskawi..!

 • ador43

  Oceniono 2 razy 2

  Prezydent kombinatorpopychadlolaskawca,bierecki,piotrowicz,kaminski,brudzinski,kaczynski i kilku innych przestepcow w prezydenta korowodzie i sprawa jasna.Do tego skorumpowany sad i prokuratura gdanska,przestepcy maja sie dobrze.

 • zd46

  Oceniono 3 razy 3

  Jako „OSOBA PRYWATNA”, PODRZUCAM temat dla PROKURATURY oraz CBA do NATYCHMIASTOWEGO działnia nim Jan SZYSZKO (PiS) nie PRZEJMIE ZA BEZCEN TYSIECY HEKTAROW POLSKIEJ ZIEMI, nim nie pozwoli swojemu przyjacielowi szubrawcowi: Stokłosie zabic wszystkich żubrȯw oraz nie wytnie calej Puszczy Bialowieskiej: Minister ma w Tucznie nieopodal Piły 170 ha ziemi, dom i prywatną stację badawczą. Grunty nabył w połowie lat 90., gdy był dyrektorem Krajowego Zarządu Parków Narodowych i wiceszefem PC. Zapłacił 100 zł za hektar. Urzędnicy Agencji Nieruchomości Rolnych w Wałczu dziwili się na łamach prasy: - To niemożliwe, żeby ktoś normalnie kupił ziemię tak tanio nawet kilkanaście lat temu. Dziś rynkowa wartość pól Szyszki przekracza milion złotych. A grunty w Miłosnej pod Warszawa stanowiace „OGRODZONA KOLONIE SZYSZKȯW”???? To ile JEST WART SZYSZKO z szyszkami? To czy nie j....... ten rzad? ILE SZYSZKO dostaje dotacji z UE za czesciowa przywlaszczona ziemie?????

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  Prawo, sprawiedliwosc i opiekunczy A.Duda
  A.Duda radzi,
  J.Kaczynski gada,
  Podesraj, rodzine
  Zakapuj sasiada.
  Ziobro oskarzenie dopasuje
  a Polaka zlikwiduje
  lub zapuszkuje

 • tetradrachma

  Oceniono 1 raz 1

  To proste Bierecki od ..."bierę" ! Z tym, że on sie... z innymi złodziejami .dzielił i było git !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX