Gdzie jest 10 tysiêcy dzieci uchod¼ców? Europol: "Zaginê³y, mog± byæ w rêkach gangów"

1. Co najmniej 10 tysiêcy nieletnich uchod¼ców "znik³o" po dotarciu do Europy
2. Wiele dzieci mog³o wpa¶æ w rêce gangów handluj±cych lud¼mi
3. "Wokó³ imigrantów powsta³a struktura przestêpcza" - szef Europolu dla "Guardiana".

Chcesz wiedzieæ szybciej? Polub nas

- Tysi±ce nieletnich po zarejestrowaniu w krajach pobytu po prostu znik³y - powiedzia³ dla "Guardiana" szef Europolu Brian Donald. W samych W³oszech nieznany jest los ok. 5 tys. dzieci, kolejny tysi±c "zagin±³" w Szwecji.

Te szacunki mog± byæ zani¿one, poniewa¿ po pierwsze dotycz± tylko ma³ych uchod¼ców zarejestrowanych przez w³adze, a po drugie, jak ocenia organizacja Save the Children, w ubieg³ym roku dosta³o siê do Europy 26 tys. dzieci nie pozostaj±cych pod opiek± doros³ych. A Europol szacuje liczbê wszystkich nieletnich imigrantów z rekordowego roku 2015 na 270 tysiêcy.

Co siê sta³o z zaginionymi? Nic dobrego

Wiele dzieci mog³o trafiæ - wed³ug Europolu - w rêce krewnych imigrantów, którzy po prostu siê nimi zaopiekowali, natomiast niekoniecznie zg³osili to w³adzom, by unikn±æ k³opotów. Ale takie dzia³ania skutkuj± tym, ¿e w³adze I policja nie wiedz±, gdzie ci m³odzi ludzie s±, co robi±, z kim i pod czyj± opiek±.

Ale jest te¿ du¿o ciemniejsza strona chaosu, jaki przybycie miliona imigrantów wprowadzi³o do Europy. Wycieñczeni trudn± podró¿±, nie znaj±cy realiów ¿ycia w krajach UE, czêsto nie znaj±cy jêzyka, a nade wszystko potrzebuj±cy pieniêdzy imigranci s± ³atwym celem dla przestêpców.

Imigranci na celowniku miêdzynarodowych gangów

Szczególnie dotyczy to nieletnich - zmuszanych do pracy w seksbiznesie b±d¼ po prostu sprzedawanych w niewolê. Europol zdoby³ dowody na seksualne wykorzystywanie nieletnich uchod¼ców. Unijna agencja policyjna wskazuje na powi±zania miêdzy gangami specjalizuj±cymi siê w przemycaniu uchod¼ców i imigrantów do UE i organizacjami przestêpczymi zajmuj±cymi siê handlem lud¼mi.

Wokó³ milionowej "armii" imigrantów, która w ubieg³ym roku przedar³a siê z Bliskiego Wschodu i Afryki Pó³nocnej do Europy, "rozwinê³a siê ca³a nowa kryminalna infrastruktura". - S± w Niemczech i na Wêgrzech wiêzienia, w których wiêkszo¶æ ludzi siedzi za przestêpstwa zwi±zane z kryzysem imigracyjnym - podkre¶li³ Brian Donald.



Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!