Przesłuchano nastolatka, który opublikował filmik z Dudą. Zarzut: kierowanie gróźb karalnych

1. W nowosądeckiej prokuraturze zakończono przesłuchanie Łukasza O.
2. 17-latek otrzymał zarzut kierowania gróźb karalnych
3. Wcześniej podejrzewany był o znieważenie prezydenta
4. Łukasz O. zamieścił prześmiewcze wideo z Andrzejem Dudą na FB

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Łukaszowi O. przedstawiono zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem osoby, która zawiadomiła nas o tym przestępstwie - powiedział Waldemar Starzak, prokurator rejonowy w Nowym Sączu. - Po rozpowszechnieniu filmiku osoba ta zwróciła uwagę, że zachowanie Łukasza O. może nosić znamiona przestępstwa znieważenia głowy państwa. Reakcją na to były groźby pozbawienia życia - dodał.

O sprawie pisze dziś krakowska "Gazeta Wyborcza".

Łukasz O. zamieścił na Facebooku prześmiewczy film, na którym puszczono od tyłu prezydenta Dudę, składającego wieniec pod pomnikiem Romana Dmowskiego. Autor filmu żartobliwie insynuował, że prezydent jest pijany i kradnie kwiaty spod monumentu.Osoba prywatna złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa publicznego znieważenia prezydenta RP przez O. Wczoraj do mieszkania internauty weszła policja i skonfiskowała jego laptopa. Łukasz O. był dziś przesłuchiwany. Okazał skruchę. W jaki sposób groził internautce?

- Wkleiłem "copypastę" o oficerze GROM-u w komentarzu - powiedział nastolatek Łukaszowi Woźnickiemu z "GW". Copypasty to zwykle zabawne, a także często obraźliwe historyjki wrzucane do Internetu. Ich autorzy anonimowo opisują fikcyjne wydarzenia. Copypasty są wklejane jako cytaty podczas internetowych dyskusji. Ich nazwa wzięła się od angielskich słów "copy" i "paste" - "kopiuj" i "wklej".

A co ze znieważeniem głowy państwa? - Prokurator prowadzący sprawę nie znalazł wystarczających podstaw do postawienia tego zarzutu. Musimy zbadać zabezpieczony sprzęt komputerowy - wyjaśnił Starzak.

Nastolatek przeprasza

"W związku z udostępnieniem na portalu Facebook linku dotyczącego Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, chciałbym przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone jego treścią, a w szczególności Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. Jednocześnie, chciałbym wyjaśnić, że nie jestem autorem materiału i nie było moją intencją obrażanie kogokolwiek", napisał na Facebooku Łukasz O.

Wobec 17-latka nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: