Cimoszewicz ostro o pomyśle zmiany konstytucji: "To nie instrukcja pralki. Polecam puknąć się w głowę"

1. Włodzimierz Cimoszewicz był gościem Moniki Olejnik na antenie Radia ZET
2. Były premier ostro skrytykował pomysł zmiany konstytucji
3. Krytykował złą prasę Polski na Zachodzie i politykę Andrzeja Dudy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W programie "Gość Radia ZET" były premier i marszałek Sejmu odniósł się m.in. do kwestii zmiany konstytucji, którą forsują członkowie PiS i Paweł Kukiz, złej prasy Polski w mediach zachodnich i polityki prezydenta Andrzeja Dudy.

"Trzeba się puknąć w głowę"

Cimoszewicz ostro skrytykował koncepcję zmian w konstytucji. Jako współautor ustawy zasadniczej z 1997 roku, pomysłodawcom "rewolucji konstytucyjnej" polecił "puknąć się w głowę".

- Te pomysły biorą się z przekonania laików, ignorantów, że Konstytucja jest jak instrukcja pralki. Jak się zmieni model pralki to trzeba inaczej nazwać guziczki - mówił.

Były premier podkreślił również, że ciężko mówić o "przeterminowaniu" czy "upartyjnieniu" konstytucji. -Tak, była przyjęta blisko dwadzieścia lat temu, ale nie była konstytucją SLD, Unii Wolności, czy innej partii. Ona była przyjęta w referendum ogólnonarodowym przez większość Polaków i o tym trzeba pamiętać - przypominał.

Polska traci na złej prasie

Zdaniem Cimoszewicza fala krytyki Polski w zachodnich mediach przyniesie nam wyłącznie straty. Opiniotwórcze tytuły, które piszą źle o polskiej polityce, są podstawowym źródłem wiedzy dla decydentów politycznych i biznesowych. Negatywny wizerunek w mediach będzie miał przełożenie na względy praktyczne - np. na decyzje, czy w naszym kraju inwestować.

- Te media oglądają i czytają miliony ważnych osób. To układa się jako fragment w ich postrzeganiu świata, miejsc do inwestowania, partnerów. Dlatego Polska na tym straci: politycznie, finansowo i ekonomicznie - podkreślił.

"Decyzje Dudy to łamanie prawa"

Z krytyką Cimoszewicza spotkały się także ostatnie decyzje prezydenta Andrzeja Dudy. Byłemu premierowi nie podoba się, że prezydent nie przyjął ślubowania od trzech sędziów Trybunały Konstytucyjnego wybranych przez Sejm.

- Niech pan prezydent zapyta profesora Zimmermana, który jako naukowy wychowawca Andrzeja Dudy jest lepszym prawnikiem. Dowie się wtedy, że to łamanie prawa - przekonywał Cimoszewicz.

Krytykował również propozycję prezydenta, który proponuje zaprzysiężenie jednego sędziego, ale pod warunkiem, że ponownie wybierze go Sejm.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (271)
Cimoszewicz ostro o pomyśle zmiany konstytucji: "To nie instrukcja pralki. Polecam puknąć się w głowę"
Zaloguj się
 • nirelle

  0

  Może p. Cimoszewicz puknie się w głowę pierwszy.
  Dawno już temu powinna być zmieniona Konstytucja.Kukiz ma rację.

 • Edward Sobkow

  Oceniono 1 raz 1

  Zostala tylko interwencja zewnetrzna albo wojna domowa innego rozwiazania nie widze.

 • zemka

  Oceniono 1 raz 1

  czy to znaczy ,ze jak za pare lat inna patria wygra to beda zminiac konstytucje? i tak w kolo.
  co tam ... liberum veto tez wam by sie podobalo??? litosci

 • razb1947

  Oceniono 82 razy 76

  Cimoszewicz myśli że jeszcze jest PZPR niech się puknie w łeb.

 • vegaa71

  Oceniono 1 raz 1

  Jśli PiS chce zmienić Konstytucję, to musi to zrobić przez referendum. W kampanii wyborczej nie zapowiadał takiej zmiany, więc nie może się podpierać głosami wyborców i argumentować, że oni tego chcą. Jeśli elektorat PiSu tego chce, niech to w referendum wyrazi. Jeśli zaś na zmianę Konstytucji milcząco pozwoli, znaczyć to będzie, że Kaczyński może za nich podjąć każdą decyzję bez ich woli.. Podkreślam KAŻDĄ.. np. sprowadzić uchodźców, czemu nie? Wiele swoich decyzji już zmieniał, kiedy było mi to na rękę i miał w tym swój interes, nie pytając o zdanie.. zwłaszcza swoich wyborców. Tak było z TK.. gdyby się liczył ze swoimi wyborcami, zapowiedziałby to w swojej kampanii.. to i zmianę Konstytucji i zmianę ordynacji wyborczej.. A elektorat PiSu okaże się napawdę ciemnym ludem, który wszystko łyknie i o zdanie którego nie ma sensu pytać. Zesztą to już widać: PiS zapowiadał 500+ na każde dziecko, teraz wyłącza pierwsze w "bogatszych" rodzinach i co na to elektorat? Nic. Kaczyński zapowiadał podatek dla hipermarketów i obronę polskiego biznesu a wprowadza podatek obrotowy wszystkim punktom detalicznym. I co na to elektotat? Cisza. PiS zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku a teraz się z tego wycofuje. I co elektorat PiS? Pełne poparcie? Faktycznie, z Wami czy bez Was.. można wszystko ??

 • plautilla

  Oceniono 3 razy 1

  p.Cimoszewiczowi, członkowi Komitetu Obejścia Demokracji radzę puknąć się w głowę.
  Jego rozmówczynie prestytutki nie mają już po co. Echo i pogłos pustki gwarantowany.

 • fakter

  Oceniono 3 razy 1

  To pisiory żółć wylewają na forum... Wasze łączne IQ jest niższe niż człowieka, którego tak obrażacie.

 • dryl1

  Oceniono 83 razy 77

  Udał się ten wyznawca idei syfilityka Lenina i pridupas Jaruzelskiego. Po 25 latach od upadku komunizmu taki autorytet się wypowiada. Przepraszam jest Nowoczesna Petru z mądrymi nieskompromitowanymi ludźmi, strasznie i dodatkowo mądrze krytyczna wobec PIS u. A stary komuch , niech lepiej odbywa nocne czuwania u grobu Jaruzelskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX