Fotografia ziemniaka sprzedana za milion dolarów. Skąd tak duża kwota?

1. Fotograf Kevin Abosch sprzedał zdjęcie ziemniaka za 1 mln dolarów
2. Fotografię kupił anonimowy biznesmen
3. Wciąż nie jest to najdrożej sprzedane zdjęcie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Biznesmen nie negocjował i zapłacił blisko milion dolarów za fotografię ziemniaka. To jedno z najdrożej sprzedanych zdjęć w historii wykonał irlandzki fotograf Kevin Abosch.

Artysta do tej pory znany był przede wszystkim z portretów celebrytów i biznesmenów z Doliny Krzemowej. Fotografował już między innymi Johnny'ego Deepa, Stevena Spielberga i dyrektor wykonawczą Facebooka - Sheryl Sandberg. Do tej pory swoje prace sprzedawał średnio za 500 tys. dolarów.

Transakcja przy winie

Abosch powiedział gazecie "The Sunday Times", że sam nie spodziewał się tak wysokiej ceny. "W mojej pracowni wypiliśmy z przyszłym kupcem dwie lampki wina. Biznesmen nagle spojrzał na zdjęcie ziemniaka i powiedział, że mu się podoba" - mówił fotograf - "Po dwóch kolejnych lampkach postanowił kupić pracę". W ciągu dwóch tygodni sfinalizowano transakcję.

Trzy minimalistyczne fotografie ziemniaka na czarnym tle zostały wykonane w 2010 roku. Pierwsza trafiła do Narodowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Sadzie w Serbii, druga znajduje się w prywatnej kolekcji fotografa, a trzecia jest już w rękach anonimowego biznesmena.

Ziemniak jednak nie rekordowy

Abosch przyznaje, że warzywa to jeden z jego ulubionych tematów. W swojej pracowni ma kilkaset odbitek przedstawiających różne typy ziemniaków. Ten na sprzedanej ostatnio fotografii pochodzi z przesyłki warzyw organicznych.

I chociaż cena za zdjęcie ziemniaka wydaje się wysoka, rekord najdrożej sprzedanej fotografii nie został pobity. W rankingu prowadzi Peter Lik ze swoją pracą "Phantom" - zdjęcie przedstawiające struktury skalne w Kanionie Antylopy w Arizonie sprzedano za 6,5 mln dolarów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (96)
Fotografia ziemniaka sprzedana za milion dolarów. Skąd tak duża kwota?
Zaloguj się
 • klamtusek

  0

  Sprzedam zdjęcie psiej kupy. Cena wywoławcza 500 tys. EUR.

 • taktojahhh

  0

  Oto kolejny przykład dlaczego zakupów nie powinno się robić na czczo.

 • r-mi

  Oceniono 2 razy 0

  Haha, nie ma to jak posłuchać hołoty której praca całego życia jest warta mniej niż wartość fotki ziemniaka. No i możemy się dowiedzieć, że zarówno autor który za fotkę skasował bańkę jak i nabywca którego było na to stać - są idiotami. Dobrze, że Janusz który musi żebrać o 100 złotych pożyczki jest taki mądry! Grunt to mieć dobre samopoczucie :)

  No i jeszcze ta wojna PO-PiS. Wam się debile chyba nadal wydaje, że od polityków coś dostaniecie. Wierzcie dalej w socjalizm, rozdawnictwo, etaty... i czekajcie na swojego "zbawcę" z tej czy innej partii.

 • zgum

  Oceniono 2 razy -2

  k.u..wa a ja kartofle w zeszły roku sprzedawałem po 11 groszy miałem tego koło 1tys ton i dostałem za to 110 tys a nakładów 240 tys , ciekawe jaki nakład pracy był tego co zrobił zdjęcie amortyzacja aparatu prąd za swiatło , bateria do laptopa hmmm na pewno też jest w plecy tak jak ja więc sorry ze to napisałem więc nie ma o czym mówic

 • klimek1974

  Oceniono 2 razy 2

  Selfie Kaczynskiego dlatego taka cena

 • mrzagi01

  Oceniono 1 raz 1

  Nawet podobny.....

 • bernardg4444

  Oceniono 1 raz 1

  Wstawiam zdjęcie mojego ziemniaka o imieniu Zygmunt. Zygmunt pochodzi z pienin, wykopany u podnóża trzech koron. Jest dla mnie prawie jak syn. Da ktoś pół bańki ?

 • Marek Mosiewicz

  0

  Majdroższe jest zdjęcie czterech kartofli. A właściwie trzech kartofli i kartoflicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX