Olejnik pyta Czarneckiego: W Wielkiej Brytanii jest milion uchodźców z Polski? Europoseł z PiS: Eee... to są emigranci, którzy częściowo wrócą

- Polska wydała 1,1 tys. wiz dla obywateli Ukrainy przez 20 miesięcy. I można się spierać o formalną definicję uchodźcy - tak Ryszard Czarnecki próbował tłumaczyć słowa polskiej premier podczas debaty w Strasburgu. Ale po pytaniu Moniki Olejnik o uchodźców z Polski w Wielkie Brytanii, europoseł z PiS nie potrafił już wybrnąć.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Strasburgu Beata Szydło odnosząc się do kwestii migrantów podkreśliła, że Polska przyjęła ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy, ludzi, którym - jak powiedziała - "nikt nie chciał pomóc". Oburzony tymi słowami ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oświadczył, że Ukraińcy przebywający w Polsce nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi.

Ryszard Czarnecki w 7. Dniu Tygodnia w Radiu ZET próbował bronić wystąpienia premier Szydło. - Polska wydała 1,3 miliona wiz obywatelom Ukrainy od 1 stycznia 2014 roku - mówił.- Z czego 650 tys. legalnie pracuje w Polsce, mają wizy - wtrąciła posłanka Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Milion uchodźców z Polski?

- To nie są uchodźcy! - zaprotestowała z kolei Monika Olejnik. - Oczywiście. Możemy spierać się o formalną definicję uchodźcy - brnął Czarnecki.

- Przepraszam bardzo, a czy w Wielkiej Brytanii jest milion uchodźców z Polski? - zapytała wtedy Monika Olejnik. Europoseł z PiS przez chwilę milczał. - To są imigranci, którzy częściowo na pewno wrócą, jak będziemy dobrze rządzić - w końcu odpowiedział.

Według Marka Sawickiego, wypowiedź premier Szydło o imigrantach i milionie uchodźców z Ukrainy nie była przypadkowa. - To było na potrzeby debaty europejskiej, takie porównanie Beaty Szydło z Angelą Merkel, która rzeczywiście otworzyła drzwi do Niemiec, wpuszczając blisko milion uchodźców - mówił były minister rolnictwa, poseł PSL.

- Pani premier mówiła o uchodźcach, chyba pan był i słyszał - podsumowała Olejnik dyskusję na temat słów Szydło w Parlamencie Europejskim.

- Mówiła po polsku, więc nawet nie może powiedzieć, że źle zrozumiano słowo - dodał posłanka z Nowoczesnej.

Również Marek Magierowski, rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy przyznał, że Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii nie są uchodźcami.

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców z 11 stycznia 2016 roku, do Polski w 2015 roku wpłynęło z Ukrainy 2298 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, rok wcześniej było ich z kolei 2318, a tylko w pierwszych dniach stycznia - 24. O status uchodźcy wystąpiło zaś: 2353 Ukraińców w 2014 roku i 2304 rok później.

Przeczytaj reportaż "Angole" - historie Polaków, którzy wyemigrowali na Wyspy Brytyjskie >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (839)
Olejnik pyta Czarneckiego: W Wielkiej Brytanii jest milion uchodźców z Polski? Europoseł z PiS: Eee... to są emigranci, którzy częściowo wrócą
Zaloguj się
 • sigizm

  Oceniono 1 raz 1

  oni nie będą dobrze rządzić, to najgorszy rząd jaki mieliśmy

 • velziuta

  Oceniono 1 raz -1

  Olejnik ,botoks ci zwoje wyprostował.

 • 2-julita

  Oceniono 1 raz -1

  jak mogą polaków porównywac z ta dziczą ????????????????????
  Polacy to ludzie wykształceni a tamci to horda analfabetów i nierobów

 • Jerzy Marcińczyk

  Oceniono 1 raz -1

  Stokrotka bełkocze. 1. Bardzo duży procent uciekło z Ukrainy , aby uniknąć służby wojskowej. Czy są to emigranci ekonomiczni? 2. Duży procent wjechał do Polski na "Kartę Polaka", która upoważnia do wydania wizy bezpłatnej długoteminowej. CZy to są emigranci ekonomicznie? Mozna ich porównać do niemieckich tak zwanych " wypędzonych" (Vertriebene)

 • arahat1

  0

  Od kiedy to gryzonie mowia?

 • plumgazeta

  Oceniono 2 razy -2

  Uchodźca to wg słownika - osoba stale lub czasowo przebywająca poza granicami swojego państwa z przyczyn ekonomicznych, politycznych lub religijnych.
  --------------------------------
  Synonimy do słowa uchodźca
  1. wychodźca , emigrant , azylant , wygnaniec , wysiedleniec , wysiedlony , banita , uciekinier , tułacz , † ekspatriant
  ------------------------------------------
  W nomenklaturze prawnej znaczy coś innego.
  Ale przecież posługujemy sie językiem potocznym

 • plorg

  Oceniono 5 razy -3

  Stokrotka - ubecki pomiot nie zna definicji uchodźcy. Więc dla fukcjonariuszki frontu propagandy, cytuję a wikipedią:
  "Uchodźca (ang. refugee, niem. Flüchtling, ros. беженец) – osoba, która musiała opuścić teren, na którym mieszkała ze względu na zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności."

 • plumgazeta

  Oceniono 8 razy -2

  Kogo obchodzi jeszcze ten siedzacy trup polityczny- tw Stokrotka.

 • awers777

  Oceniono 4 razy 2

  kali kraść krowa to dobrze, Kalemu ukraść to źle. Dobrze, jak Polacy są przyjmowani za granicą, źle jak byśmy mieli przyjąć obcych w Polsce.
  Ot mentalność katolicka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX