Kaczyński : W sporze o TK chodzi o uniemożliwienie naprawy Polski. Winni? PO i Rzepliński [6 CYTATÓW]

Platforma Obywatelska i i prezes TK Andrzej Rzepliński chcieli uczynić z Trybunału "trzecią izbę parlamentu", by uniemożliwić "naprawę Rzeczypospolitej" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes PiS Jarosław Kaczyński i podkreśla, że nie ugnie się przed KE.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W wywiadzie z " Rzeczpospolitą" - pierwszy, jakiego udzielił po wyborach -Jarosław Kaczyński broni decyzji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, zdradza dalsze plany w sprawie TK i zapowiada, że Polska nie będzie "jakiegokolwiek ugięcia się" przed presją UE.

1. "Wątpliwy wybór sędziów"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- Trzeba pamiętać, że wszystko zaczęło się od ataku na Trybunał, który Platforma wykonała w zeszłym roku. Podjęto decyzję podwójnie nielegalną - powiedział Kaczyński, pytany o spór wokół TK.

- Po pierwsze, wybrano dwóch sędziów, co do których nie było najmniejszej wątpliwości, że ich kadencja zakończy się w nowej kadencji Sejmu. Wybrano również trzech sędziów, których wybór był wątpliwy - stwierdził prezes PiS - choć zgodnie z wyrokiem TK wybór trzech sędziów był całkowicie zgodny z konstytucją.

2. "Chodziło o to, by Polska nie została naprawiona"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- Platforma Obywatelska podjęła z udziałem prezesa TK działania, których prawdziwym celem było stworzenie innej instytucji, nie Trybunału takiego, jaki znaliśmy - powiedział Kaczyński.

- To miała być swoista trzecia izba parlamentu, która nie pozwoliłaby nowej, legalnie wybranej władzy na to, co my nazywamy naprawą Rzeczypospolitej - dodał.

3. "Prezes Rzepliński tam rządzi i dominuje nad resztą sędziów"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Zdaniem Kaczyńskiego, winnym w sporze o TK jest - poza Platformą - prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. - Prezes Rzepliński tę sytuację skrajnie wyostrzył, to człowiek Platformy Obywatelskiej, jego życiorys z wcześniejszych lat też jest wiele mówiący, dowiaduję się wciąż nowych rzeczy na jego temat - powiedział prezes PiS.

- Trzeba zakończyć dzisiejszy konflikt, który jest właściwie winą jednego człowieka, prezesa Rzeplińskiego. On tam rządzi i wyraźnie dominuje nad resztą sędziów - ocenił.

4. "Jesteśmy gotowi wybierać osoby zgłoszone przez inne opcje"

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

- My nie zabiegamy, by mieć większość polityczną w Trybunale. Moglibyśmy to zrobić w tej kadencji, ale - chcę to stanowczo podkreślić - tego robić nie chcemy - zapewnił Kaczyński. Zapowiedział też, jak wyobraża sobie w przyszłości skład TK.

- Jesteśmy gotowi wybierać osoby zgłoszone też przez inne opcje polityczne. Na przykład siedmiu sędziów wybieranych przez partię czy koalicję rządzącą, ośmiu przez opozycję - powiedział i przytoczył przykład: "Nam chodzi o to, by wprowadzić np. taką zasadę jak w Niemczech. Tam wybiera się kandydata chadecji, raz socjaldemokracji".

5. "Celem jest zmuszenie TK do nadgonienia niezałatwionych spraw"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Prezes PiS wyjaśniał też wprowadzone nową ustawą rozstrzyganie spraw w kolejności ich wniesienia. - Chodzi o to, by Trybunał kruczkami prawnymi nie uniknął zajmowania się starymi sprawami - powiedział Kaczyński. - Celem jest zmuszenie Trybunału do nadgonienia niezałatwionych spraw - dodał.

- Trybunał powinien się bardziej intensywnie zająć niewykonanymi orzeczeniami, jest ich około 100. Krótko mówiąc, Trybunał jest dzisiaj instytucją w pewnej mierze fikcyjną, jeśli chodzi o tak potrzebne w Polsce przestrzeganie konstytucji - ocenił prezes PiS.

6. "Decyzja KE jest związana z interesami politycznymi"

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

W wywiadzie poruszono też temat polityki zagranicznej i stosunków z UE. - Decyzja (o uruchomieniu mechanizmu kontroli praworządności - red) jest związana z interesami politycznymi niektórych państw - ocenił Kaczyński.

- Generalnie taki stan Polski, jaki był przez ostatnie osiem lat, dla wielu sił w Europie jest stanem optymalnym, a wszelka zmiana jest stanem nieoptymalnym. Do tego dochodzi bardzo silny nacisk różnych polskich grup, które mają kontakty europejskie - powiedział i zaznaczył: "Nikt nie może mieć złudzeń, że dojdzie do jakiegokolwiek ugięcia się i jakiegokolwiek ustępstw oraz że nie będziemy mówili głośno, o co tutaj tak naprawdę chodzi".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (145)
Kaczyński : W sporze o TK chodzi o uniemożliwienie naprawy Polski. Winni? PO i Rzepliński [6 CYTATÓW]
Zaloguj się
 • noelkabat

  Oceniono 1 raz 1

  Boze! Co za megalomaniaczek z tego naszego Wodzusia-leninowca!!! On to sam NAPRAWI, tylko ON wie jak to zrobic - zdanie Narodu wogole nie jest brane pod uwage! Boze chron Polske przed tym zadufanym BECWALKIEM!!!

 • kukunapniu

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyński jeszcze nie zdefiniował co rozumie przez słowo "naprawić" , czy to jest jednoznaczne ze słowem "zepsuć bez możliwości przywrócenia do stanu używalności"?

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 1 raz 1

  STARY KAWALER STANU, POLITYCZNY ŚMIERDZIEL NIECH NAPRAWIA SWOJE BUTY A OD POLSKI WARA, RAZEM ZE SWOJĄ PISDZIELCZĄ MAFIĄ!

 • margetta22

  Oceniono 2 razy 2

  PIS poprzednio nie zdążył zmienić TK , teraz zaczął szybko !!!

 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 2

  "Chcemy wprowadzić taką zasadę jak w Niemczech. Tam raz się wybiera kandydata chadecji a raz socjaldemokracji".

  Tyle ,że u nas socjaldemokracji praktycznie nie ma, a o władżę walczyła chadecja (PO) i jej skrajna wynaturzona odmiana katolicko-narodowy socjalizm (PIS)

 • kryweg

  0

  Przecież jestem zalogowana !!!!!

 • candid13

  Oceniono 6 razy 2

  “Wlasnie odwiedzam pewien kraj europejski I od kiku dni nie moge wzroku (I uszu) od telewizora I internetu. Jako specjalistaw pewnej dziedznie jestem szczegolnie zainteresowany, tym co widze I slysze. Krajem bowiem rzadzi pewna partia I pewien prezydent, ale wydaje sie, ze tak tak naprawde caly interes spoczywa w rekach niezbyt pokaznego faceta w znoszonych butach. Jako doswiadczonemu lekarzowi diagnoza przyszla mi do glowy w jednej sekundzie. A co najwazniejsze, dotyczy ona nie tylko tej jednej osoby. Mam otoz przed soba OSOBOWOSC PARNOICZNA, co oznacza u tejze podejrzliwosc I tendencje do znieksztalcania codziennych doswiadczen, nadmierna wrazliwosc na niepowodzenia, dlugotrwale przezywanie przykrosci tj. noszenie urazy, sztywne poczucie wlasnych praw, nieuzasadnione podejrzenia dotyczace wiernosci partnera(ow), spiskowe teorie wyjasniania zdarzen. Dostrzeglem tez cechy schizoidalne – niestety, u innych osob z jego otoczenia. Oznaczaja one chlod emocjonalny, splycenie uczuciowosci, niska zdolnosc wyrazania uczuc, obojetnosc na pochwaly I krytyke, slabe zainteresowanie sfera seksualna, preferowanie samotnictwa, brak bliskich przyjaciol, fantazjowanie I introspekcje, mala wrazliwosc na konwncje spoleczne. Po niektorych twarzach widze, ze to osobowosci dysocjalne, tj. nieliczace sie z uczuciami innych , przyjmujace postawy nieodpowiedzialnosci oraz lekcewazenia norm I regul spolecznych, niepotrafiace utrzymac stalych zwiazkow. Nie toleruja oni frustracji I racjonalizuja swoje zachowania bedace zrodlem konfliktow. Sa slepi moralnie I nadmiernie wrazliwi, agresywni, niezdolni do przezywania poczucia winy. Obwiniaja innych, nigdy nie przyznajac sie do bledow.
  I tylko jedno pytanie na koniec – czy to sie dzieje naprawde? “

  JA NIE MAM WATPLIWOSCI, W POLSCE DZIEJE SIE TAK NAPRAWDE !

 • scarletscarab

  Oceniono 3 razy 3

  W jego przypadku nawet psychiatra juz nie pomoze...!

 • p0p0ropopo

  Oceniono 8 razy 2

  co ty chcesz naprawiać konusie?? na razie czego się nie tkniesz to zyebiesz!! po tobie już trzeba naprawiać, więc nie skrzecz tak żałośnie pajacu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX