Austria "tymczasowo zawiesza" zasady Schengen. Kanclerz ostrzega przed rozpadem Unii

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Austria wprowadza tymczasowe kontrole na granicach państwa
2. Imigranci ekonomiczni będą odsyłani do swoich państw
3. Kanclerz Austrii: "Istnienie UE pod znakiem zapytania"


Porozumienie z Schengen zostało "tymczasowo zawieszone" na austriackiej granicy - poinformował kanclerz Werner Faymann w rozmowie z dziennikiem "Osterreich". Wiedeń wprowadza również system monitorowania osób ubiegających się o azyl w Austrii. Na granicy wszyscy podróżni mają obowiązek okazania dowodu osobistego. Ci, którzy go nie posiadają, lub zostali wcześniej odrzuceni na niemieckiej granicy, zostaną automatycznie zawróceni do swoich krajów.

UE pod znakiem zapytania

- Jeśli Unia Europejska nie potrafi zabezpieczyć zewnętrznych granic, a istnienie Schengen stoi pod znakiem zapytania, kraje muszą same kontrolować granice - ocenił kanclerz. Zdaniem Faymanna jeśli granice strefy nie zostaną zabezpieczone w bliskiej przyszłości "cała Unia stanie pod znakiem zapytania".

Wojsko na granicach

W sobotę weszły w życie nowe przepisy austriackiego Ministerstwa Obrony - na granicach rozmieszczone zostało wojsko, które skontroluje przybyszy z Bałkanów. Odesłani z granicy zostaną wszyscy ci, którzy chcą przez Austrię dotrzeć do innych krajów i nie zamierzają ubiegać się o status uchodźców. Nowe przepisy zakładają kontrolę wszystkich uchodźców i odsyłanie imigrantów ekonomicznych.

Szlak migracyjny

Austria jest ostatnim przed Niemcami krajem na tzw. bałkańskim szlaku migracyjnym, którym setki tysięcy migrantów przedostały się już do Europy z krajów Bliskiego Wschodu czy Afganistanu.

Setki tysięcy migrantów przeszły przez Austrię do Niemiec od września, gdy oba kraje otworzyły granice dla ludzi uciekających z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Afganistanu. W 2015 roku tylko 90 tys. z nich złożyło wniosek o przyznanie statusu azylanta w Austrii. Jednak masowy przepływ migrantów i związane z tym obawy Austriaków przyczyniły się do wzrostu skrajnej prawicy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (291)
Austria "tymczasowo zawiesza" zasady Schengen. Kanclerz ostrzega przed rozpadem Unii
Zaloguj się
 • val_drakul

  Oceniono 17 razy -3

  nareszczcie

 • slade1972

  Oceniono 32 razy 2

  Ku... mać!
  Stracę robotę jako konfident!
  Donald

 • slade1972

  Oceniono 21 razy -5

  Junio nie rozpadaj się!
  Tózk musi jeszcze parę razy POdpie...ć kraj!

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 2 razy 2

  A gdzie w tytule dopisek "Przez PiS" ???

  Michnikoidy, nie traćta czujności !!!

 • tennieztej

  Oceniono 3 razy 3

  1% dwunogich posiada 90% światowego majątku. A może by tak użyć ideii  ludzkiej solidarności i powiadomić świat o tym XXI-wiecznym paradoksie. Jak nikt inny nadajemy się na to aby być sędziami w tej materii. A świat tylko czeka na pierwszą kulę śnieżną która może wywołać lawinę.

 • Kot Morski

  Oceniono 32 razy -2

  A co robi PiS. Jezdzi do Moskwy po wrak zamiast zajac sie powaznym problemami. Co z nasza granica ? Mamy juz 11 tysiecy uchodzcow w osrodkach.

 • razb1947

  Oceniono 111 razy -5

  UE już się rozpada przez islamistów których zaprosiła Merkel.

 • whiterobak

  Oceniono 3 razy 3

  Hahahaha. Czyli robią to samo co orban. A tak po nim jechali

 • brejwik

  Oceniono 7 razy 5

  Litwin zamordowany w Szwecji przez Syryjczyka.Stanął w obronie koleżanki.Władze i prasa tuszowały sprawę.
  pch24.pl/szwecja--mlody-litwin-zamordowany-przez-imigranta-z-syrii--za-obrone-napastowanej-kolezanki,40644,i.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX