KE skontroluje praworządność w Polsce. Pytamy posłów o komentarz. "Przykre", "Mało nas to obchodzi"

Poprosiliśmy polityków trzech frakcji o komentarz oraz ocenę decyzji Komisji Europejskiej, która uruchomiła procedurę monitorowania praworządności w Polsce. Wypowiedzieli się dla nas Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, Krystyna Pawłowicz z PiS oraz Bartosz Józwiak z Kukiz'15.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Powodem wspomnianej decyzji KE dotyczącej naszego kraju są kontrowersje, jakie narosły wokół przyjęcia ustaw o Trybunale Konstytucyjnym oraz o radiofonii i telewizji. Decyzja ta jest pierwszym takim przypadkiem w historii Unii Europejskiej. Co na to wszystko politycy z lewej, jak i prawej strony polskiej sceny politycznej? Zapytaliśmy.Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna:

- Przykre jest to, że Polska przechodzi do historii jako pierwszy kraj, wobec którego wszczęto procedurę. Nic dziwnego, że to, co dzieje się w Polsce budzi zastrzeżenia Unii. A przecież nasz kraj był postrzegany jako silny kraj, a dziś budzimy zawód.

Decyzja KE jest oczywistą konsekwencją tego, co dzieje się w Polsce. Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest niekonstytucyjna i paraliżuje prace tego organu, który zaznaczam - jest filarem demokracji. Odnośnie do ustawy medialnej to jest to ustawa kadrowa i jest upolitycznieniem mediów publicznych.Krystyna Pawłowicz, Prawo i Sprawiedliwość:

- Co KE chce badać? Na jakiej podstawie? Jako prawnik jestem zdumiona brakiem profesjonalizmu tych wszystkich komisarzy, którzy się wypowiadają. Znam historię ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i nie ma w niej żadnych naruszeń, których doszukały się komisje. Tym bardziej, że w momencie uchwalenia przez Sejm zakłada się, że ustawa jest wiążąca i zgodna z konstytucją do czasu ewentualnego uchylenia.Bartosz Józwiak, Kukiz 15:

- Czy źle się stało? Nie widzę żadnego zagrożenia dla demokracji. Na pewno to, że polscy politycy, w tym przypadku Grzegorz Schetyna, wystąpili przeciwko Polsce. Na forum europejskim Schetyna podburzał do tego, by występować przeciwko nam. Oczywiście teraz KE będzie wszcząć procedury różnego stopnia, ale pamiętajmy o jednym - Węgry już zapowiedziały, że nie będą popierać żadnego działania skierowanego przeciwko Polsce, także nie mamy się czego obawiać. I jeszcze chcemy powiedzieć jedno: tak naprawdę bardzo mało nas obchodzi, co mają do powiedzenia komisarze europejscy o praworządności w Polsce.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (259)
KE skontroluje praworządność w Polsce. Pytamy posłów o komentarz. "Przykre", "Mało nas to obchodzi"
Zaloguj się
 • mila12.1

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Pawłowicz, zwana profesorem, jest takim prawnikiem, jak z koziej d... trąbka

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 1 raz -1

  Do Pana Redaktora Adama Michnika.
  Panie Redaktorze, znowu Pańscy cenzorzy się zaktywizowali przecieko mojemu postowi, mimo że nie zawiera treści obraźliwych, wulgarnych, nieprawdziwych - czyli niedozwolonych!
  Prosże o ponowne przywołanie ich do porzadku - względnie, niech wprost napisżą, co u mnie niedozwolonego!
  Z poważaniem
  konrad.ludwik02

 • 43norbert

  Oceniono 1 raz 1

  Panienko Gasiuk, po co ty jestes w polskim Sejmie ,po to aby robic krecia robote wewnetrzna, czy masz sluzyc polskiemu narodowi? Kazde twoje wystapienie to kompromitacja, ty naprawde nie wiesz poco tam jestes. Chcesz obcych sprowadzic do Polski? Tak juz bylo pod koniec osiemnastego wieku ze zdrajcy prosili obcych o interwencje w Rzeczpospolitej. Prof. Pawlowicz i Jozwiak maja racje ze nie mozna pozwolic na to aby obcy mieszali sie w wewnetrzne sprawy Polski. Temu brukselskiemu niedouczonemu lewactwu trzeba powiedziec stanowcze nie!

 • lipaca

  Oceniono 5 razy -1

  A co to za dupek, frajer, olewus ten Jozwiak? Noooo taaaak! Kukizowiec, co bedzie rozp.ierdalac system.

 • jnd

  Oceniono 13 razy 5

  Ten artykul tylko potwierdza, ze cala sprawa nakrecona przez PO,TUSKA i Bienkowska.
  Bo ten komisarz od siedmiu boleści nie zielonego pojęcia o tym co się dzieje, uzasadnienie napisala mu Bienkowska, bo styl taki POwski.

 • imprezagt2

  Oceniono 5 razy 1

  CIEKAWE

  Od teraz jako "DEMOKRACJE I STANDARDY EUROPEJSKIE definiuje sie :

  zabezpieczenie na terenie wyzyskiwanych krajow PARTYKULARNYCH INTERESOW BIZNESU NIEMIECKIEGO (banki, sklepy,media).

  Dlugo ta Unia nie pociągnie...

 • imprezagt2

  Oceniono 3 razy 1

  Nic nie zlamal. Przyjal 5 wybranych przez sejm. A mogl to zrobić bo decyduje sekwencja czasowa. Ale o tym nie dowiesz sie z GW TVN I PO I KOD

 • goralca

  Oceniono 19 razy 5

  TO JEST DECYZJA POLITYCZNA!! Kiedy wreszcie to zrozumiecie lemingi PO i Nowoczesnej? Te działania nie mają nic wspólnego z "obroną demokracji i praworządności". Gdyby tak było Ujnia wkroczyłaby, gdy PO podsłuchiwała dziennikarzy na masową skalę, gdy PO napuściło prokuraturę na tygodnik "WPROST", czy wreszcie po czerwcowym skoku PO na TK. Tu chodzi wyłącznie o szantaż naszego rządu i Polski, żeby przypadkiem nie próbowała wyłamać się z dotychczasowej roli neo-kolonii okradanej przez UE. Jak Polska się wyłamie, to nie daj losie podążą za nią inne kraje Europy Środkowej, które traktowane są nielepiej niż Polska. Ta procedura to również niebezpieczny precedens, bo kto wie czego Unia doszuka się w innych krajach, które np. nie chcą u siebie migrantów jak Słowacja? Przecież rzekomo łamią "solidarność" Europejską.
  To nie UE, do której Polska przystępowała. teraz to jest wyłącznie przybudówka realizująca interesy gospodarcze i polityczne Niemiec - nie miejmy co do tego, żadnych wątpliwości!!!
  W Polsce obecnie 80% mediów jest niemieckich, więle banków też jest niemieckich, dotacje unijne na budowę dróg w Polsce zgarniały mniemiecki firmy, które za kasę z UE budowały sobie u nas infrastrukturę, żeby łatwiej dowozić swoje towary do Lidla i "Szmatlanda". 80% dotacji już wróciło do UE, głównie do Niemiec!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX