Poseł Liroy chce, by co druga piosenka w radiu była polska. I pracuje nad projektem ustawy

1. Piotr Liroy Marzec pracuje nad projektem ustawy radiowej
2. Jego pomysł zakłada większą obecność polskiej muzyki
3. Rozgłośnie miałyby grać polskie piosenki co najmniej przez połowę czasu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Posłowie klubu Kukiz'15 chcą, by stacje radiowe grały więcej polskich hitów. - Są kraje Unii Europejskiej, które udział tej muzyki mają dużo lepszy. Wystarczy pojechać do Francji czy do Niemiec. Włączyć sobie tam radio i zobaczyć, jak dużo ich rodzimej muzyki tam leci. W naszym interesie jest dbanie o rodzimych artystów - mówił Liroy-Marzec w rozmowie z Superstacją. Jego wypowiedź cytuje portal press.pl.

Jakie konkretne zmiany proponuje Liroy? Według obowiązującej ustawy, stacje radiowe muszą wypełnić polską muzyką 33 proc. czasu antenowego. Zdaniem posła, próg ten należy podnieść do połowy.

- Tak drastyczne zmiany grożą tym, że młodzi Polacy przestaną słuchać tradycyjnego radia - mówił Bogusław Potoniec, dyrektor programowy Grupy Radiowej Time. - Wybiorą Spotify, Deezera lub stacje internetowe, których żadne ograniczenia nie dotyczą. Te przepisy byłyby wyłącznie prezentem dla wielkich światowych korporacji, stojących za obecnymi już na polskim rynku serwisami streamingowymi - przekonuje w rozmowie z press.pl.

Nie tylko radio

W grudniu, podczas obrad komisji ds. energii i skarbu oraz kultury i środków przekazu, poseł zgłosił wniosek o... likwidację telewizji. W swoim krótkim wystąpieniu powiedział, że telewizja jest w tym momencie "niepotrzebną skamielin", a za cztery lata będzie "śmierdzącym trupem".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!