Będzie kontynuacja kultowego programu "Sonda"? Chce tego dyrektor TVP2

Maciej Chmiel, nowy dyrektor TVP2 chce, żeby jego stacja była bardziej misyjna i inteligencka. Rozważa powrót programu przypominającego słynną "Sondę".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To dobry projekt, chciałbym rozwinąć. Moglibyśmy zobaczyć, co było przewidywane przez autorów "Sondy" w roku 1980 jako rzeczywistość roku 2016, skonfrontować to z teraźniejszością, po czym wysłać taki list w butelce do następnej generacji, czyli opowiedzieć o naszych wyobrażeniach tego, co będzie za 35 lat - mówił Chmiel w Tok Fm.- Powinniśmy zwrócić większą uwagę na programy, które określamy umownie misyjnymi, tak żeby przestały być umowne, a stały się czymś naturalnym - podkreślał Chmiel.

Dwójka jest programem inteligenckim, obliczonym na kontakt widza z kulturą, sztuką, dobrze zrobionym serialem. To 95 proc. naszych aktywności i chciałbym się na tym skupić - zapowiedział.

"Sceptyk" kontra "entuzjasta"

"Sonda" była popularnonaukowym program nadawanym przez Telewizję Polską w latach 1977-1989. Prowadzili go Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. Obaj zginęli w wypadku samochodowym w 1989 r. Po ich śmierci zakończono emisję programu.

O popularności "Sondy" zadecydowała jej przystępna formuła. Prowadzący swobodnie rozmawiali nauce i nowinkach technicznych, nie zanudzając czytelnika skomplikowanymi teoriami. Jeden z nich wcielał się w rolę "sceptyka", a drugi "entuzjasty".Dodatkowo program uatrakcyjniały oryginalne scenografie, felietony filmowe i proste eksperymenty wykonywane przez prowadzących w studiu. Do dziś wielu widzów uważa "Sondę" za niedościgniony wzór programu naukowego.

Na antenie ukazało się ponad 500 odcinków programu, jednak wiele taśm zostało bezpowrotnie zniszczonych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (188)
Będzie kontynuacja kultowego programu "Sonda"? Chce tego dyrektor TVP2
Zaloguj się
 • Radosław Lorenc

  0

  Pierwszy pomysł nowego zarządu TVP który mi się podoba.
  Moim zdaniem obecnie w TVP brakuje takich programów jak Sonda, Kwant, Cojak, Tik Tak itp.
  Telewizja powinna wrócić do swoich korzeni kiedy to pasmo od ok 10 do 15 wypełnione było programami edukacyjnymi. W dobie cyfryzacji zamiast kolejnego programu z powtórkami TVP powinna się zastanowić nad stworzeniem cało dobowego programu edukacyjnego.

 • jackie53

  Oceniono 4 razy 0

  Wydaje mi się, że odgrzewane kotlety są niesmaczne. Sukces "Sondy" polegał miedzy innymi na na tym, że była to formuła nowatorska. Dzisiaj to żadna nowość. Co drugi program tego typu ma sceptyka i entuzjastę i to na każdy temat. Niech Pan wymyśli coś nowego, wszak miała byś "zmiana".

 • supertlumacz

  0

  Goje wszystkich partii i narodowości jednoczcie się!

 • cillian1

  Oceniono 2 razy 0

  pierwsze 500 odc będzie o parówkach.
  Wiadomo dlaczego i po co.
  :D

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 0

  Synku, program naukowy nie pasuje do nowej misji TVP pt. "Niech będzie pochwa Lony"...

 • gadojan

  Oceniono 72 razy -16

  To byl bardzo dobry program, ale czy jego reaktywacja sie uda?

 • aagaj

  0

  Jakby co to jeden z głupszch pomysłów , Eurekę to tak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX