Wicepremier Morawiecki ujawnił swoje oświadczenie majątkowe. Ma udziały w WBK i kredyt hipoteczny

1. Minister rozwoju Mateusz Morawiecki ujawnił swoje oświadczenie majątkowe
2. Początkowo minister miał nie upubliczniać oświadczenia
3. Posiada m.in. 3 mln zł oszczędności i akcje bank BZ WBK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, a także Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, mieli nie upubliczniać informacji o swoim majątku. Ostatecznie jednak minister Morawiecki zmienił zdanie i zgodził się na opublikowanie swojego oświadczenia majątkowego.

Co znajdujemy w oświadczeniu majątkowym ministra i byłego prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK? Morawiecki jest właścicielem trzech nieruchomości: dwóch domów, działki rolnej oraz 50 proc. własności segmentu w domu szeregowym.Minister Morawiecki ma ponad trzy miliony złotych oszczędności oraz papiery wartościowe na kwotę 3,8 mln zł. Z tytułu akcji, posiadanych w banku BZ WBK osiągnął w zeszłym roku prawie 40 tys. zł przychodu.

Wśród "mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł" wicepremier wymienił meble oraz zabudowę kuchni. Poza tym w oświadczeniu znalazła się też informacja o uprawnieniach do akcji BZ WBK o wartości 350 tys. zł oraz prawo do dwóch polis ubezpieczeniowych.

Poza majątkiem, w oświadczeniu majątkowym Morawiecki wykazał też zobowiązania pieniężne: kredyt hipoteczny wysokości niemal 700 tys. zł oraz pożyczkę 300 tys. zł dla członka rodziny.Oświadczenia ministrów można znaleźć na stronie Kancelarii Premiera .

Ministrowie nie muszą ujawniać swoich oświadczeń majątkowych

Przymus składania oświadczeń wynika z tzw. ustawy antykorupcyjnej z 1997 roku. Głosi ona, że osoba pełniąca funkcje publiczne może wyrazić zgodę na ujawnienie oświadczenia.

- Dyrektor szkoły musi ujawnić majątek, a radny, jeśli tego nie zrobi, traci mandat. Ale ministra konstytucyjnego już to nie dotyczy - powiedziała "Rz" Grażyna Kopińska, dyrektor programu Stop Korupcji w Fundacji Batorego. Dodała, że oświadczenia muszą ujawniać też parlamentarzyści. Jej zdaniem taki zapis jest "niesprawiedliwy".

W rozmowie z "Rz" biuro prasowe ministra powołało się na zapis ustawy mówiący o dobrowolności publikacji oświadczenia i napisało, że "z tego uprawnienia, składając swoje oświadczenie majątkowe, skorzystał wicepremier".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!