"Zadaliśmy polskiemu rządowi pytania...". Awanturą wokół TK zainteresowały się też USA

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Rzecznik Departamentu Stanu USA pyta Polskę o ustawy o TK
2. USA są zaniepokojone działaniami wokół nowelizacji ustawy
3. Rzecznik zapewnia: To część naszych stosunków


- Zadaliśmy polskiemu rządowi pytania dotyczące działań legislacyjnych wokół Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy kontynuować rozmowę na ten temat. To część naszych stosunków - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner. Jego wypowiedź cytuje portal tvn24.pl.

Toner był też pytany przez reportera stacji o ocenę zmian działaniu TK, wprowadzanych przez PiS. - System hamulców i równowagi oraz niezależność sędziowska są kluczowymi dla ustroju demokratycznego i rządów prawa. Stany Zjednoczone głęboko troszczą się o Polskę, która jest państwem demokratycznym i cenionym sojusznikiem w NATO - podkreślił.

Jak dodał, naturalne jest, że "dba się o demokrację u swojego sojusznika i przyjaciela".

Nowelizacja ustawy o TK

Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu; w poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie.

Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów.

Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: