Konrad Szymański o unijnym mechanizmie relokacji uchodźców: "To ślepa uliczka"

- Mechanizm relokacji w UE jest systemem toksycznym, wprowadzającym bardzo duże napięcia wewnętrzne. To jest ślepa uliczka - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Konrad Szymański jest wiceszefem MSZ i pełnomocnikiem Beaty Szydło ds. Rady Europejskiej. W TVN 24 komentował kryzys uchodźczy i rolę Polski w jego rozwiązaniu. Szymański zwrócił uwagę, że dotychczas żadne z państw UE nie zdołało się wywiązać z postanowień szczytu, na którym UE przedstawiła plan relokacji 160 tys. uchodźców.

- Mechanizm relokacji w UE jest systemem toksycznym, wprowadzającym bardzo duże napięcia wewnętrzne. Zapłaciliśmy bardzo dużą cenę polityczną, a ten mechanizm wcale nie rozwiązuje problemu migracji, nawet gdyby udało się relokować wszystkie 160 tys. osób. To jest ślepa uliczka - mówił polityk.

"Możemy sami decydować, kogo w Polsce chcemy"

Szymański odniósł się też do zobowiązań poprzedniego rządu, który zgodził się na przyjęcie przez Polskę 7 tys. uchodźców.

- To, że decyzja poprzedniego rządu stała się prawem, nie oznacza, że będzie łatwo je wykonać. Polska nie wypuściła z rąk wszystkich instrumentów polityki migracyjnej i azylowej. Cały czas możemy sami decydować, kogo w Polsce chcemy, mamy swoje kryteria, prowadzimy politykę uchodźczą nie od dziś, mamy prawo do swoich preferencji - stwierdził. Dodał jednak, że Polska zamierza wypełnić swoje zobowiązania. Zaznaczył natomiast, że nasz kraj przyjmie takie osoby, które "spełnią kryteria polskiej polityki migracyjnej".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (122)
Konrad Szymański o unijnym mechanizmie relokacji uchodźców: "To ślepa uliczka"
Zaloguj się
 • kuma1

  0

  Nawet Islamiści nie chcą przyjechać do domu wariatów , jakim stała się Polska, pod zarządem PIS Kaczyńskiego.

 • ferroetigni

  0

  Polska nie jest przygotowana do przyjęcia nawet minimalnej ilości muzułmańskich imigrantów, skoro nie potrafi sobie poradzić z kilkudziesięcioma muzułmańskimi Czeczenami, terroryzującymi w ośrodku w Lninie pozostałych, "niewiernych" uchodźców.

 • adam900

  0

  nie przyjmować islamistów , chcecie wojny , będziecie ja mieli , krew sie polje na ulicach, mamy wystarczająca ilośc wiadomości z Europy ; Szwecja , Francja , Belgia , Holandia , gdzie emigranci lekceważą prawa miejscowe i Obywateli w Kraju, niech inni przyjmuja , my mamy Polaków , zyjacych w Krajacj d. ZSRR , na Ukrainie , niepotrzeba nam emigrantów z Afryki !!!!

 • 1pirat2

  Oceniono 4 razy 2

  Po pierwszych wypowiedziach Szymańskiego na temat tych niby uchodżców, wszyscy go krytykowali, a teraz widać po jego wyważonych wypowiedziach, że mądrzej mówi niz większość polityków z UE.

 • czarny-doktor

  Oceniono 3 razy 3

  Jedyna opcja to zapewnic im takie warunki, aby sami chcieli wracac...

 • sprawazlewa

  Oceniono 5 razy -1

  Pan Szymański jest dobrym chrześcijaninem ale trochę już zapomniał(?).
  Dla przypomnienia:
  Katechizm Kościoła Katolickiego Uczynki miłosierdzia
  2447 Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy (Por. Iz 58, 6-7; Hbr 13, 3). Pouczać, radzić, pocieszać, umacniać, jak również przebaczać i krzywdy cierpliwie znosić – to uczynki miłosierdzia co do duszy. Uczynki miłosierdzia co do ciała polegają zwłaszcza na tym, by głodnych nakarmić, bezdomnym dać dach nad głową, nagich przyodziać, chorych i więźniów nawiedzać, umarłych grzebać (Por. Mt 25, 31-46). Spośród tych czynów jałmużna dana ubogim (Por. Tb 4, 5-11; Syr 17, 22) jest jednym z podstawowych świadectw miłości braterskiej; jest ona także praktykowaniem sprawiedliwości, która podoba się Bogu (Por. Mt 6, 2-4):

  Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni (Łk 3,11). Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste (Łk 11, 41). Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: "Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!" – a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała – to na co się to przyda? (Jk 2, 15-16) (Por. 1 J 3,17).

 • zapiekanek

  Oceniono 1 raz -1

  Się wyrzuci najgorszy sort, komunistów, złodziei i tym podobny chwast, to się zrobi taki luz, że wszystkich uchodźców z Unii przyjmiemy.

 • caro3139

  Oceniono 3 razy 3

  Mechanizm relokacji oznacza że będziemy otrzymywać na utrzymanie 7 tyś, muzułmanów co poł roku przez najbliższe 10 lat

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy -1

  Jak sobie niemcy naspraszały kozojebc*w to niech się sami nimi zajmują. My tych morderców i terrorystów nie chcemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX