PiS przegłosował ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Oto, co dziś działo się w Sejmie [5 PUNKTÓW]

To, co we wtorek stało się w Sejmie, trwało wprawdzie cały dzień, ale w sumie da się zamknąć jednym zdaniem: PiS przegłosował zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Głosowanie poprzedziła długa, przegrana przez opozycję sejmowa batalia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. PiS przegłosował zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym

Większością głosów 235 do 181 Sejm uchwalił zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Po głosowaniu posłowie PiS wstali i zaczęli skandować DE-MO-KRA-CJA!

2. Walka w komisji

Głosowanie w Sejmie poprzedził całodzienny bój w Komisji Ustawodawczej. Zdominowana przez Prawo i Sprawiedliwość komisja odrzuciła wszystkie - oprócz jednej - poprawki opozycji do ustawy. W poniedziałek zaś przegłosowała wszystkie swoje poprawki. W ekspresowym trybie ustawa trafiła do Sejmu. Tam do ostatniej chwili walczył m.in. poseł Borys Budka z PO.

Prawnik, były minister sprawiedliwości, próbował doprosić się jeszcze u marszałka Marka Kuchcińskiego o głos, ale ten przeprowadził głosowanie. W efekcie powstało to zdjęcie - na którym za plecami samotnego Budki większość rządząca bije brawo:3. Kto jak głosował?

Oto, jak głosowali posłowie. To, co zastanawia, to absencja ponad 30 posłów Platformy Obywatelskiej - na tak ważnym głosowaniu:Kogo zabrakło? Pełna imienna lista posłów, w tym także tych, których zabrakło na głosowaniu, jest na stronie Sejmu. Wśród nazwisk nieobecnych są m.in. Jerzy Borowczak, Henryka Krzywonos i Jacek Protasiewicz.

4. Co oznacza dzisiejsza zmiana

Co oznaczają zmiany przeprowadzone dziś przez Sejm? Oto - w siedmiu punktach - podsumowanie tego, co Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało.

5. Co dalej?

PO będzie chciała zaskarżyć ustawę - oczywiście do Trybunału Konstytucyjnego. Partia ma też złożyć wniosek o zabezpieczenie, czyli wydanie postanowienia, które uniemożliwi wejście ustawy w życie.

A jaka jest dalsza droga samej ustawy? Tu sprawa jest prosta. Już jutro zmieniona ustawa trafi do Senatu, a jeżeli ten - co jest właściwie pewne - ją przegłosuje - przyjdzie czas na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. To też wydaje się formalnością.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (784)
PiS przegłosował ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Oto, co dziś działo się w Sejmie [5 PUNKTÓW]
Zaloguj się
 • sigm_0

  0

  Trybunał Konstytucyjny nie może się słuchać ustaw, które w sposób niekonstytucyjny wpływają na jego status, bo to on ma uprawnienia kontrolera, który pilnuje, żeby wszystko było zgodne z konstytucją, uważam że te próby zmiany konstytucji to na psu buty, PiS się tylko zbłażni

 • sierra65

  Oceniono 2 razy 0

  komunistyczna kanalia - piotrowicz - poucza Polaków co to jest demokracja !!!!

 • sisi64

  Oceniono 4 razy 2

  Chętnie naplułabym w gębę tym wszystkim, którzy zgotowali Polsce ten los! Ale nie mam komu, bo okazuje się, że NIKT z moich znajomych i znajomych znajomych, na pisuarową bandę nie głosował! Wynika z tego, że kacze karły sfałszowały wybory!

 • mrjarwit

  Oceniono 2 razy 0

  Tak wygląda polityka faktów dokonanych w wydaniu PiS !!

 • iwonazetka

  Oceniono 2 razy -2

  Jedyne, czego PiS może się obawiać ze strony TK w sprawie programu 500+ to tego, że TK orzeknie, że kasa należy się na KAŻDE dziecko. Bo dyskryminowanie pierwszego dziecka jest niezgodne z Konstytucją. PiS to taki współczesny Herod - pierworodni im się nie podobają.

 • lech2011

  Oceniono 3 razy -1

  To teraz proponuję zlikwidować sejm. Jest zbędny, pis ma pełnię władzy, olewa opozycję.
  Jak DYK-TA-TURA to DYK-TA-TURA.
  Bez niedomówień. I zaoszczędzimy trochę na 500-setki.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 2 razy -2

  Wczoraj ogladalem zalosny spektak w sejmie,okazalo sie ze w Naszym sejmie,bo obrazki jak z Korei lub Bialorusi.Takiej arogancjii wladzy i zwyczajnego chamstwa juz dawno nie bylo.Pan Marszalek,prosil o pytania i co z tego ze poslowie opozycjii ,pytania zadawali kiedy nikt tych pytan nie sluchal i nie odpowiadal i niemial najmniejszego zamiaru.Smutne to i zalosne ze nowo wybrana wladza wybiera jednak rostrzyganie sporow na ulicy niz w merytorycznej dyskusjii.Oczywiscie faszyzm upadnie,ale ile zlego zdazy przy tym narobic,nie tylko w kraju.Kto z nami bedzie teraz powaznie rozmawial.......?

 • sigm_0

  Oceniono 2 razy 0

  czekamy na rozkaz Trybunału Konstytucyjnego wydany Panu prezydentowi w sprawie wyboru nowych sędziów

 • katolik1969

  Oceniono 2 razy 0

  wszystkim osłom pis życze wszystkiego złego, niedobrego mam nadzieję że ktoś się rozchruje a może nawet karetka nie zdązy i umrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX