Nowela ustawy o górnictwie już w Sejmie. Mowa o "wygaszeniu działalności jednostek"

1. Projekt nowelizacji ustawy o górnictwie trafił do Sejmu
2. Posłowie PiS piszą o "wygaszeniu działalności jednostek"
3. Rząd chce przeprowadzić ustawę do końca roku


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak piszą autorzy projektu, "niezbędne stało się opracowanie i realizacja planu naprawczego, który z jednej strony zapewni szeroko rozumiane bezpieczeństwo energetyczne państwa poprzez kontynuację wydobycia węgla w sposób ekonomicznie uzasadniony, a z drugiej strony - wygaszenie działalności jednostek, które przynoszą największe straty, a ich dalsze funkcjonowanie jest ekonomicznie i geologicznie nieuzasadnione".

Skórzyński: projekt niemal ten sam

Dziennikarz Krzysztof Skórzyński zwrócił dziś uwagę na Twitterze, że treść noweli jest niemal identyczna z propozycją, którą w poprzedniej kadencji złożyła Platforma Obywatelska, a której sprzeciwiało się Prawo i Sprawiedliwość.Minister zamykać nie chce

"Gazeta Wyborcza" przywołuje uzasadnienie autorów nowelizacji, którzy twierdzą, że "konieczność restrukturyzacji polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego w dużej mierze wynika z utrzymującej się do dłuższego czasu trudnej sytuacji na międzynarodowym rynku węgla oraz spadkiem cen i tym samym narastaniem strat".

Jak zapewnia Ministerstwo Energii, projekt nie zakłada likwidacji kopalń, a dotyczy m.in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) SA zbędnego majątku spółek węglowych.

"Majątkiem, który ma być przekazywany do SRK SA, są części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie zakończy się w najbliższym czasie ze względu na wyczerpanie zasobów (m.in. Pole Bojków należące do KWK "Sośnica", szyb Poniatowski wchodzący w skład KWK "Wieczorek", Ruch "Anna", KWK "Rydułtowy-Anna", rejon "Pawłów" w KWK "Bielszowice")" - podkreśla resort.

Związkowcy: nie zgadzamy się

Jak powiedział "Gazecie Wyborczej" Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce, związek "zdaje sobie sprawę z tego, że możliwość dalszego przenoszenia zakładów do SRK to groźne narzędzie rządu". - Na razie musimy w dobrej wierze przyjąć, że będzie chodziło tylko o części kopalń, np. szyby, które z przyczyn ekonomicznych można zlikwidować. Na zamykanie całych kopalń się nie zgadzamy, to będzie możliwe dopiero po sczerpaniu złoża. Jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje o zamykaniu kopalń, wrócimy na barykady - zapowiada Wacław Czerkawski.

Już po drugim czytaniu

Poprzednia ustawa ze stycznia br. dotycząca działań restrukturyzacyjnych w górnictwie obejmuje okres do końca 2015 r. Za przyjęciem noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego głosowało 404 posłów, przeciw było 19, a siedmiu wstrzymało się od głosu. W poniedziałek sejmowa komisja ds. energii i skarbu państwa przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego projektu, następnie późnym wieczorem odbyło się drugie czytanie w Sejmie.

Dzięki noweli, pracownicy spółek będą mogli skorzystać ze świadczeń socjalnych: urlopów górniczych, urlopów dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (270)
Nowela ustawy o górnictwie już w Sejmie. Mowa o "wygaszeniu działalności jednostek"
Zaloguj się
 • awers777

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli PiS zrobi porządek z górnictwem i pasożytami górnikami to będę uważał, że przynajmniej nie całe 4 lata ich rządów są stracone dla Polski.
  Ale nie wierzę, ze zrobią ten porządek, niestety, dla Jk dalsza przyszłość kraju nie liczy się, liczy się tu i teraz i najbliższe 4 lata.
  Szkodnik !

 • eudocimus

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli co? PiS popełnił plagiat. He he

 • hassy

  Oceniono 2 razy 0

  Wygaszanie jest zapewne po to, aby za te pieniądze spełnić zapowiedź pani podpremier i wykupić zalegające hałdy węgla na potrzeby ratowania górnictwa. Bo przecież "nie upadnie żadna kopalnia".

  A resztę dorzuci się do 500+ i inne dobre zmiany.

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 4 razy 0

  "kontynuację wydobycia węgla w sposób ekonomicznie uzasadniony..." tzn. że zamkną wszystkie kopalnie????

 • guru133

  Oceniono 2 razy 0

  Kaczor wydudał Dudę!!! No i co związkowy watażko? Będziesz teraz szczekał razem z Kacperkiem na swojego nowego pana, czy tez będziecie lizać łapki jego kocurkowi?:)))))

 • qrde_balans

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwne. Myślałem raczej, że PiS będzie teraz we wszystkich rzucać forsą, żeby zdobyć poparcie.

 • starszy-65

  0

  Nareszcie jakiś konkretny rząd zacznie zamykać nierentowne kopalnie (brawo PIS) i zrobi porządek ze związkami zawodowymi (zresztą za ich zgodą) i wówczas Polakom będzie się żyło lżej i lepiej!!!

 • czeski_honza

  Oceniono 2 razy 2

  Za to szerokie poparcie dla PiSu i pajaca Dudy-związkowca - górnikom życzę jak najgorzej. Obyście sobie zeżarli ten drogi węgiel zalegający na hałdach.

 • diado

  Oceniono 7 razy -1

  Kopalnie chcą zamykać!Kacperek nie ujada?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX