Nie tylko Mikołaj, czyli kto według tradycji rozdaje prezenty w różnych regionach Polski?

Choć Święty Mikołaj ma dziś niemal "monopol" na rozdawanie dzieciom świątecznych prezentów, w niektórych regionach Polski wciąż pamięta się o Gwiazdorze czy Dzieciątku. Zobacz, jak wygląda "prezentowa mapa" naszego kraju.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pozycję Świętego Mikołaja jako osoby najbliższej dziecięcym serduszkom w różnych krajach podważa szereg barwnych postaci. W Rosji prezenty przynosi Dziadek Mróz, w Hiszpanii - Trzej Królowie, we Francji - Pere Noel, w Norwegii - Julemand, a we Włoszech Babbo Natale.

Ale swoje własne "wersje" Świętego Mikołaja mamy też w Polsce - i choć pozycja sympatycznego świętego w czerwonym stroju i z charakterystyczną białą brodą jest raczej niepodważalna w całym kraju, w niektórych regionach kraju i dziś pamięta się czasem o takich postaciach, jak Gwiazdor czy Dzieciątko.

Specjalnie na Święta przygotowaliśmy mapę, na której pokazujemy lokalne zróżnicowanie tej świątecznej tradycji. Oczywiście zwyczaj się zmieniają i mieszają, zwłaszcza w ostatnich latach, więc w różnych miejscach Polski mogą istnieć koło siebie różne tradycje, np. na Śląsku Dzieciątko, św Mikołaj, Gwiazdor i Gwiazdka.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (154)
Nie tylko Mikołaj, czyli kto według tradycji rozdaje prezenty w różnych regionach Polski?
Zaloguj się
 • wozkiem.po.radomiu

  0

  Cienki artykuł. Mikołaj jest 6 grudniaa Gwiazdka / Gwiazdor / tp. są w Wigilię.

 • aladar1975

  Oceniono 2 razy 2

  Na Śląsku....Mikołaj przychodzi 6 grudnia a 24 przychodzi DZIECIĄTKO .

 • mlynek_999

  0

  I ja przyłączam się do protestu. W kieleckiem, przynajmniej w moim środowisku była to Gwiazdka. Nie słyszałem, żeby ktoś dostawał prezent od Mikołaja :)
  Szkoda, że za sprawą mediów giną nasze lokalne tradycje. Nasze wnuki już nie będą o tym pamiętały

 • wiadomosci.gazeta

  Oceniono 4 razy 2

  u mnie byl to zwyczajny boa dusiciel;
  nie dawal prezentow, ale wrzasku bylo co nie miara.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 3 razy -1

  W Warszawie, na dolnym Mokotowie, w okolicach ulicy czerskiej, do tej pory prezenty przynosił Tusk albo kopacz.
  Jak będzie od tego roku-nie wiadomo.
  Wesołych świąt!

 • blanc

  Oceniono 2 razy 2

  Na mapie jest przynajmniej jeden błąd. W Częstochowie prezenty pod choinkę zawsze przynosiły aniołki, natomiast Mikołaj 6 grudnia. Poprawcie to koniecznie!

 • tomek854

  Oceniono 3 razy 1

  "Przygotowaliśmy"? Czy "ukradliśmy" z profilu "Kartografia ekstremalna" na Facebooku, który stworzył taką mapę na podstawie przeprowadzonych przez siebie ankiet?

 • romanm5

  Oceniono 2 razy 2

  A jo zech se juz zrobiol makowki i moczka. Teraz juz moga swientowac. Na Dzieciatko nie czekom bo som zech se pora rzeczy kupiol. Wesolychi Spokojnych Swiat dla wszystkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX