Rosjanie jeżdżą na świąteczne zakupy do Polski. W tym roku wydali już ponad 2,5 mln zł

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. "Turystyka zakupowa" na granicy z obwodem kaliningradzkim kwitnie
2. Rosjanie chwalą zakupy w Polsce - mają tu większy wybór, a ceny są niższe
3. Powstała nawet linia autobusowa, dowożąca codziennie Rosjan z Kaliningradu do Olsztyna


Mieszkańcy Kaliningradu przyjeżdżają do Polski na świąteczne zakupy. "Zakupowi turyści" zrobią w te Święta zakupy jeszcze większe niż rok temu. Wartość towarów z rachunków zgłaszanych przez Rosjan na granicy przez dwa tygodnie grudnia była o ponad 2,5 mln zł większa niż rok temu - podała Izba Celna w Olsztynie.

Rosjanie kupują w Polsce przede wszystkim żywność. Najczęściej wybierają mleko, twarogi, sery, mięso i wędliny. Kupują też dużo towarów dla dzieci. Drugim najpopularniejszym segmentem towarów są ubrania. "Turyści zakupowi" często nabywają też alkohol. Furorę wśród Rosjan robią m.in. wina gazowane oraz whisky.

Rosjanie: w Polsce jest taniej a obsługa jest miła

- Często przyjeżdżam do Olsztyna, można tu zrobić zakupy w cenach znacznie niższych niż w Kaliningradzie - mówiła mieszkanka Kaliningradu, spotkana w jednej z olsztyńskich galerii handlowych. Inny Rosjanin wskazuje, że w Polsce jest większy wybór towarów. - Do tego mogę wszystko przymierzyć, a obsługa zawsze chętnie pomoże mi dobrać ubrania - powiedział Paweł z Kaliningradu.

- Obserwujemy zjawisko turystyki zakupowej. Znajomi Rosjanie umawiają się i np. w 5 osób w samochodzie osobowym razem jadą na zakupy. Powstały też firmy, wożące mieszkańców Kaliningradu do Polski na zakupy. Najczęściej docierają do miejscowości w pobliżu granicy, Bartoszyc i Braniewa- wyjaśnił rzecznik izby celnej w Olsztynie Ryszard Chudy.

Rosjan do Polski dowożą prywatne firmy i autobusy

Rosjanie dotarli też do Olsztyna. Często robią zakupy w znajdującej się tam Galerii Warmińskiej.

- Rosjan przyciąga do nas cena. Myślę, że wynika to z tego, że zarobki po obu stronach granicy są zbliżone - tłumaczył Michał Tur, dyrektor Galerii Warmińskiej. - Uruchomiliśmy nawet specjalną linię autobusową, która przywozi codziennie kupujących z obwodu kaliningradzkiego - dodał.

Jeśli coś zniechęca Rosjan to dlugie kolejki na granicy polsko-rosyjskiej. - Przyjeżdżałabym tu częściej, ale kontrola na granicy zajmuje dużo czasu. Polska straż graniczna bardzo długa sprawdza rosyjskich przyjeżdżających. Sprawdzają cztery osoby w ciągu godziny - skarżyła się Irena z Kaliningradu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (113)
Rosjanie jeżdżą na świąteczne zakupy do Polski. W tym roku wydali już ponad 2,5 mln zł
Zaloguj się
 • alfredka1

  0

  Są potrzebujący, są spragnieni lepszego jedzenia, ubrań ...
  nie pamiętacie już jak jeździliśmy do NRD ?
  przypominam też, że nam wywiezionym do Kazachstanu czy na Syberię , biedni Rosjanie pomagali, dzielili się czym mogli .. a nędzę mieli okrutną.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy -2

  Rosjanie też ludzie i chcą się cieszyć życiem, Putin zablokował nasz eksport to przyjeżdżają by samemu zakupić i zapłacić drożej.
  Starsi ludzie nadal opowiadają propagandę o tym jak to oni zaciskali pasa by Polsce pomóc i innym krajom, teraz widzą, że jak przestali pomagać to do Polski przyjeżdżają bo więcej i taniej. Nie utrudniajmy a pomagajmy, to zaprocentuje, Rosjanie to mili i weseli ludzie a przy tym honorowi i kochający swoją Ojczyznę, bierzcie to pod uwagę.

 • sidamo

  Oceniono 3 razy 3

  Wyslac pograniczniakow na poludniowa granice Unii niech sie tam lepiej wykaza.

 • thegreatmongo

  Oceniono 5 razy 3

  Jesli to prawda, ze polska straz tak dlugo sprawdza to ktos tam powinien stracic robote. Ci ludzie to dla nas czysty zysk. Po co ich sprawdzac?

 • mgrlesio

  Oceniono 12 razy 6

  Znam wielu "Ruskich". Na prawde bardzo mili i skromni ludzie. I niewiele maja wspolnego z polityką swojego wodza. Niech przyjeżdżają i wiedza, ze tu jest normalny i gościnny kraj.

 • rozwodnik

  Oceniono 2 razy 0

  Furorę wśród Rosjan robią m.in. wina gazowane
  ===========================================
  Sowietskoje Igristoje? Siła sentymentu jest potężna.

 • baba788

  Oceniono 6 razy 4

  Fajnie maja, ze moga kupowac, rozumiem bez limitu (?) Kanadyjczycy z jednodniowego wypadu maja prawo wwiezc towary na bodajze 300 dolarow, reszte musza skrzetnie ukrywac przed celnikami. Widac, ze wolny rynek dla przecietnych ludzi moze miec rozne oblicza

 • central2

  Oceniono 6 razy 0

  Ojoj, dopiero będzie jak się Unia lub co gorsza Waszyngton o tym dowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX