PiS i Kukiz'15 składają projekty zmian w konstytucji. Wygaszenie kadencji sędziów TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Projekty przewidują wygaszenie kadencji obecnych sędziów TK
2. Orzekanie przez TK odbywałoby się obecności co najmniej 13 sędziów
3. Do wydania wyroku potrzebna byłaby większość 2/3 głosów
4. Sędziowie mają być wybierani przez Sejm większością 2/3 głosów


Posłowie PiS i Kukiz'15 złożyli w czwartek projekty ustawy o zmianie konstytucji. W piątek pojawiły się one na sejmowych stronach.

Projekty są dwa. Pierwszy zakłada, że Trybunał Konstytucyjny "podejmuje uchwały większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej 13 sędziów Trybunału". W tej chwili wystarczy do tego zwykła większość przy obecności dziewięciu członków TK.

W myśl drugiego projektu sędziowie mają być wybierani przez Sejm "większością 2/3 ustawowej liczby posłów". Obecnie wymagana jest do tego zwykła większość. Wnioskodawcy zmianę uzasadniają tym, że "od 8 lat w skład sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie został wybrany żaden kandydat wskazany przez największe ugrupowanie opozycyjne". Kwalifikowana większość ma ich zdaniem wymusić wybór sędziów "w drodze konsensusu wszystkich istotnych sił parlamentarnych".

Przedstawicielem wnioskodawców projektu jest poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

Zwiększenie składu Trybunału

Projekt mówi także o tym, że kadencja sędziów TK, wybranych przed dniem wejścia w życie ustawy, wygasa w 60 dniu od dnia jej wejścia w życie". Na ich miejsce zostaną powołani nowi.

Przed wygaszeniem kadencji skład TK zostałby zwiększony z 15 do 18 sędziów. Jak uzasadniają wnioskodawcy, rozszerzenie składu miałoby "zakończyć dyskusję dotyczącą trzech sędziów Trybunału wybranych w poprzedniej kadencji".

Oznacza to, że wybrani 8 października sędziowie zostaną zaprzysiężeni przez prezydenta. Będzie to, jak podkreślają wnioskodawcy, wykonanie wyroku TK z 3 grudnia. Natomiast nowi sędziowie, którzy złożyli już ślubowanie Andrzejowi Dudzie, "zostaną skutecznie przyjęci w skład Trybunału Konstytucyjnego".

Prezesa i wiceprezesa ciała powoływać ma prezydent spośród "co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego". Do tej pory liczba kandydatów nie była sprecyzowana przez konstytucję.

Projekt przewiduje również, że zgodność ustawy o TK z konstytucją ma badać Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu napisano, że "brak takiej regulacji w obecnych przepisach sprawia, iż Trybunał może orzekać we własnej sprawie, co jest absolutnie niedopuszczalne i rodzi uzasadnione, poważne obawy dotyczące niezbędnego obiektywizmu i profesjonalizmu w tego typu sprawach".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (237)
PiS i Kukiz'15 składają projekty zmian w konstytucji. Wygaszenie kadencji sędziów TK
Zaloguj się
 • MsStandz

  0

  Otto von Bismarck: ~"Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić." >> (W ilu miastach niemieckich są pomniki, ulice, skwery i instytucje imienia Bismarcka?)
  - Hans Frank ~"Polacy maja umieć się podpisać i liczyć do 100" - Hans Frank
  - Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler ~,,Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy"...(rozkaz w czasie pacyfikacji Powstania Warszawskiego, kiedy wojna dla Niemiec, była juz w oczywisty sposób przegrana. W tym celu Niemcy ściągnęli do Warszawy najbardziej zbrodnicze jednostki sprawdzone w swoim bestialstwie na wschodzie. W ZSRR (Rosji, Białorusi , Ukrainie) niemieckie oddziały wycofując się paliły miasta i wsie mordując ich mieszkańców to samo zrobili w Warszawie. Największymi ofiarami powstania byli cywile, którzy mordowani byli w bestialski sposób, strzał w głowę to była śmierć lekka, na ogół rzucano w nich granatami, pastwili się, gwałcono kobiety, a dzieci z ochronki zabito roztrzaskując im głowy kolbami karabinów. Mieszkańcy, którzy przeżyli zostali przepędzeni z Warszawy)
  - Niemcy germanizowali całe pokolenia Polaków, w czasie wojny zabili 6 mln naszych obywateli, traktowali nas w sposób, w jaki przyzwoity człowiek nie traktuje zwierząt, palili w krematoriach i robili z nas mydło, mordowali całe wsie, w bestialski sposób obchodzili się z naszym ruchem oporu."
  - Całą polską profesurę wykończyli niemcy na dzień dobry, KRAKÓW cały UJ (Profesorowie, asystenci), WIELKOPOLSKA (inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, literaci , ponad 40 tysięcy) Gdynia (inżynierowie, prawnicy, nauczyciele - 20 tysięcy) rozstrzelani według list sporządzonych przed wojną. Gdyby nie Rosjanie nie mielibyśmy nikogo do wystartowania po wojnie ani uniwersytetów i uczelni technicznych."
  - Niemcy kiedy są zjednoczone, zawsze podpalają Europę, od czasów Bismarcka nie robią nic ,tylko wywołują największe, najkosztowniejsze burdy i wojny . Było jako tako jak byli rozdrobnieni na księstewka, albo pod okupacją aliantów czy Rosjan. Niemcy to taki zły, ponury, kłamliwy pies ,mający wszystkich innych, za kości do schrupania. Cokolwiek by nie zrobili, czy gdy są faszystami, czy pacyfistami jak dziś, zawsze wszystkim ich poczynania bokiem wychodzą. To naród złej karmy, produkujący złą energie, mają parcie do władzy, ale nigdy nie potrafili jej zdobyć. Ich skrzekliwego neurotycznego. języka nie da się słuchać, nieludzkie to wibracje, wręcz potworne. Im nie wolno rządzić w Europie, produkować potrafią, ale to nie jest powód do rządzenia. Zawsze nabrużdżą, tacy już są, zła karma, przynoszą pecha, tyle, że z zewnątrz ładnie wyglądają"
  - W EU nie ma żadnej wspólnoty interesów. Niemcy zachęcali do wstępowania do EU tylko po to, aby mieć bezcłowy rynek dla swoich towarów. A teraz pod hasłem ratowania Grecji ratują w tym kraju swoje banki w tym kraju.

 • tokraj17

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem przeciw PiS-owi i PO a za projektem Wybór sędziów TK 2/3 głosów parlamentarzystów gwarantowałoby ich nieupolitycznienie a tym samym(teoretycznie)bezstronność.

 • spokojny102

  0

  kukiz, na drzewo.

 • alimariko

  Oceniono 2 razy 2

  Paranoicy. Dyletanci.

 • kuma1

  Oceniono 9 razy -1

  Polacy wygaszą Was, już podnieśli się z foteli.

 • bies127

  Oceniono 4 razy -2

  Jeżeli posłom opozycji naprawdę zależy na stabilnej sytuacji, powinni przyjąć tę propozycję. Jeśli tego nie zrobią, oznacza to potwierdzenie wszystkich najmroczniejszych hipotez o skrajnej nieodpowiedzialności i reprezentowaniu interesów kogoś innego, niż obywatele III RP. Cała ta farsa z TK została spreparowana przez odchodzące kierownictwo z PO, a PiSowcy ze względów taktycznych w sumie musieli dać się podpuścić, odpowiadając na gambit, co nie znaczy, że zrobili dobrze, infantylna reakcja na infantylną prowokację dzieci pokłóconych w piaskownicy. Nie głosowałem na tych ludzi, ale to demokratycznie wybrany rząd, któremu jak zwykle rzucono kłody pod nogi, parodiując takie wartości jak demokracja i przejrzystość w zwykłej walce o wpływy. PiS to głos odchodzącego pokolenia obywateli III RP, wolałbym, żeby cieszyli się spokojną starością, zamiast w ostatnim paroksyzmie narzucać swoją wolę, ale na pewno też nie ma w mojej generacji woli do stworzenia nowoczesnej, świadomej socjaldemokracji i porządnego, świeckiego, sprawnie funkcjonującego europejskiego państwa, dlatego też i nie mamy rozsądnych przedstawicieli, za to wielu fałszywych. Nie wierzę całemu temu folwarkowi zwierzęcemu, żyjącemu w zbuforowanej rzeczywistości. Mam nadzieję, że ci ludzie się opamiętają, i każdy sobie uświadomi, że w istocie nikt w dzisiejszym Sejmie nie może się uznać za przedstawiciela społeczeństwa, dlatego tym większa ciąży na nim odpowiedzialność - brak wskazówek od wyborców, lub wskazówki tylko od nielicznych wyborców powinny zmusić do myślenia i rozważenia interesów wszystkich, również tych rozczarowanych, którzy nie zagłosowali w ogóle. Oczywiście, to bajka, nikt tak nie zrobi, byleby ściągnąć kasę od kogo się da, i ustawić na resztę życia w wielkiej grze o boskość.

  Myślę, że PiS i Kukiza nie stać na więcej, i należy przyjąć wyciągniętą dłoń, bo to jedyne wyjście z patu, a na dodatek jest to również dobre rozwiązanie na przyszłość, PiS przegra następne wybory, to pewne jak w banku, ale dobra ustawa zostanie.

 • mariusz731

  Oceniono 5 razy 3

  A ja chcę wygaśnięcia kadencji obecnego parlamentu. Kto za?

 • tygrys102

  Oceniono 11 razy -1

  jeżeli kukizy poprą projekt pisu, będą skończeni i potepieni...i nikt już im nie pomoże

 • plastikpiokio

  Oceniono 9 razy -1

  kretyni alkoholicy i psychole swoją wiekszoscią przeforsują WSZYSTKO -rozumiecie WSZYSTKO>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX