Koniec pewnej ery na Wyspach. Dzisiaj spod ziemi została wydobyta ostatnia tona węgla kamiennego

1. Koniec podziemnego górnictwa węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii
2. Dziś z kopalni Kellingley Colliery wyjechała ostatnia tona węgla
3. To koniec dwuletniego planu zamykania kopalń głębinowych


Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Brytyjskie media piszą, że zamknięcie kopalni Kellingley Colliery w północnym Yorkshire będzie oznaczać koniec ery; koniec ostatniego rozdziału w historii głębinowego wydobycia węgla na Wyspach.Dwuletni plan zamknięcia kopalń głębinowych zakończy się z chwilą wydobycia ostatniej tony węgla z kopalni Kellingley Colliery. Został wdrożony przez UK Coal, które jest największym przedsiębiorstwem górniczym w Wielkiej Brytanii, i dofinansowany przez brytyjski rząd.

Teraz odkrywka i import

Zamknięcie ostatniej kopalni głębinowej nie oznacza jednak końca epoki węgla w ogóle w Wielkiej Brytanii. Jak pisze "The Guardian", Wielka Brytania będzie korzystać teraz z działających ciągle kopalń odkrywkowych, a także będzie importować węgiel z takich krajów jak Rosja i Polska, gdzie jest tania siła robocza.

Niegdyś nawet 1000 kopalń

Po zakończeniu działań wojennych na Wyspach istniało blisko 1000 kopalni węgla, w których zatrudnionych było nawet milion górników. Kopalnia Kellingley działała od 1965 roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (121)
Koniec pewnej ery na Wyspach. Dzisiaj spod ziemi została wydobyta ostatnia tona węgla kamiennego
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Każdy kto chcę tak zarabiać tak dobrze jak Górnik ,może spróbować swoich sił.....zjechać na 1500 metrów w dół i pracować w 40 stopniach przez 6 godzin non stop. I zawsze można zostać na dole na zawsze bo np. metan bądz też tąpnięcie.

 • Abe Ce

  Oceniono 1 raz 1

  koniec swiata ze wzgledow ekonomicznych tuz, tuz. Radze by kazdy zadbal o wlasna dupe bo zadne panstwo nie zadba tak o siebie jak o siebie samego, pamietajcie o tym !

 • krakus47

  Oceniono 2 razy 0

  Mądrzy ludzie, nie tak jak....
  Brać przykład. A górnicy w Polsce niech się uczą innych umiejętności, wiem to trudne, ale trzeba. W ostateczności sprzątanie ulic też potrzebne.

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz -1

  to woda na mlyn taka wiadomosc dla Polakow

 • nmarci44

  Oceniono 3 razy 1

  spoko, spoko, kiedyś skończy się ropa... a wtedy będzie jak znalazł

 • panhoryzontu

  Oceniono 5 razy 3

  Patrzcie górnicy co Was czeka... Patrzcie i uczcie się czegoś innego darmozjady by w wieku 40 lat dalej na garnuszku innych ludzi nie zerować.

 • brunon_k

  Oceniono 3 razy 1

  PISiory czekam na 4.5 zł za franka. Nie wytrzymacie ciśnienia! Dotujcie kopalnie, uwalajcie OZE, dajcie pińcet itd., dodrukujcie papieru.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Mieszkalem w Anglii w czasie gdy wladze przejela Margaret Thatcher (Iron Lady). To ona zlamala zwiazki zawodowowe gornikow, ktore byly dominujaca sila polityczna UK. W tamtych czasach nie bylo wcale pewnosci jak sie sprawy potocza, strajk 1984-85 gornikow zalamal sie co bylo poczatkiem konca zwiazkow zawodowych w UK i w konsekwencji wysokich zarobkow i prestizu politycznego robotnikow. Nie bylem w UK od 1989 i nie wiem jak to wyglada teraz, ale po 1985 skonczyl sie czas gdy dzieci gornikow mialy zapewniona prace i niezle zarobki w kopalniach. Nottinghamshire and Yorkshire byly centrum gornictwa, a szef NUM Arthur Scargill byl nazywany twórcą królów (kingmaker).

 • sonia_siemionowna

  Oceniono 5 razy 1

  Margaret jesli juz. Rzeczywiscie, jest za co dziekowac. Cale rodziny zyjace w slumsach, bo taniej bylo sprawdzac od polskich komunistow. Coz, jesli myslisz, ze zwiazkowcy w UK kiedykolwiek przypominali polskich, to dowodzi, ze nic nie wiesz o historii tego kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX