Decyzja: Korespondent "Gazety Wyborczej" wydalony z Rosji. To odwet za odesłanie Swiridowa

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Wacław Radziwinowicz został wydalony z Rosji
2. Korespondenta o decyzji poinformował rosyjski MSZ
3. To odwet w związku z wydaleniem z Polski rosyjskiego dziennikarza


W zeszłą sobotę Polskę opuścił rosyjski dziennikarz Leonid Swiridow, korespondent Międzynarodowej Agencji Informacyjnej "Rossija Siegodnia". Swiridow musiał wyjechać z Polski po tym, gdy szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców utrzymał w mocy decyzję wojewody mazowieckiego o cofnięciu dziennikarzowi zezwolenia na pobyt.

Jak podaje Wyborcza.pl, teraz to samo czeka polskiego dziennikarza, któremu cofnięto akredytację. Radziwinowicz dostał oficjalny nakazu opuszczania Rosji. Na wyjazd ma 30 dni.Przypomnijmy, że procedura w sprawie cofnięcia Swiridowowi zgody na pobyt rezydenta długoterminowego UE toczyła się od października 2014 roku. Według medialnych doniesień, ABW- która od początku nie komentowała sprawy - chciała wydalenia Rosjanina z Polski, bo podejrzewała go o działalność szpiegowską. Swiridow zapewniał, że nie ma związku z rosyjskimi służbami specjalnymi, a w Polsce wykonywał zawód dziennikarza.

MSZ Rosji oświadczyło pod koniec listopada, że decyzja UdSC o cofnięciu Swiridowowi zezwolenia na pobyt jest "faktem oburzającym".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!