PiS chce przenieść siedzibę TK. Na drodze stoi jednak "zasada stołeczności Warszawy"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. W projekcie nie ustalono, gdzie ma się przenieść siedziba Trybunału Konstytucyjnego
2. Bez tego może to być niemożliwe - twierdzi konstytucjonalista dr Zbigniew Gromek


Sejm opublikował projekt zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Spośród wielu zapisów, które budzą wątpliwości, jest ten wykreślający ze starej ustawy artykuł, mówiący, że siedziba Trybunału znajduje się w Warszawie.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wnioskodawcy z PiS stwierdzili: "Nawiązuje to do koncepcji przełamania podziału na Warszawę i resztę Polski. Celem tego jest dowartościowanie innych ośrodków miejskich, w szczególności Polski wschodniej; poprawi to sytuację na rynku pracy, a także obniży koszty funkcjonowania takich urzędów". Wskazują też, że takie rozwiązanie istnieje w wielu krajach, np. Niemczech i Czechach.

Pojawia się jednak problem z tym zapisem. Stary przepis nie zostaje zastąpiony przez inny, co może uniemożliwić przeniesienie Trybunału. Szczegółowo omawia to dla portalu Gazeta.pl dr Zbigniew Gromek z Wydziału Prawa i Administracji UW.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (430)
PiS chce przenieść siedzibę TK. Na drodze stoi jednak "zasada stołeczności Warszawy"
Zaloguj się
 • marcin-1978

  0

  Prestiż Trybunału poza stolicą będzie taki, jak prestiż stanowiska prymasa Polski po przeprowadzce do Gniezna. To piękne miasto o bogatej historii, ale prawda jest taka, że ostatnim prawdziwym prymasem, który miał coś do powiedzenia, był kard. Glemp. Polacy rzadko widzą prymasa - czytałem w programie TVP, że w tym roku nawet nie będzie wygłaszał orędzia wigilijnego (zrobi to abp Gądecki). Z Trybunałem może stać się to samo - jego głos poza stolicą będzie mało słyszalny.
  PS. To, że zastosowałem analogię kościelną nie oznacza, że jestem zwolennikiem PiS-u. Zresztą po charakterze komentarza chyba to widać.

 • perakles

  Oceniono 1 raz 1

  to będzie zabawa kaczor w kaftanie :)

 • perakles

  Oceniono 1 raz 1

  przenieść pis na wysypisko śmieci, najlepiej jako odpad biologiczny najwyższego sortu :)

 • vald

  Oceniono 1 raz 1

  Tego, który od tygodni powoduje to całe zamieszanie przenieść do Tworek

 • drattewka

  Oceniono 1 raz -1

  KRS zaskarży nową ustawę o TK do TK!!!! No, kurde, a czemu nie od razu do PO i Nowoczesnej? Przynajmniej będą pozory, że nie wypowiadają się w swojej sprawie. Ale blady strach padł na "elity" III RP. Zniósł ich samokrytycyzm, logikę, spójność myślenia i kojarzenia faktów. Został tylko histeryczny ryk o zamachu, puczu, sowieckiej cenzurze, końcu demokracji i końcu świata. Samo koryto nie spowodowałoby aż takiej paranoi. Musi być coś głębszego do ukrycia, co warte jest dla nich utraty honoru, robienia z siebie idiotów i histeryków.

 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz 1

  Dwa miasta mają największe szanse na ulokowanie tam karykatury Trybunału Konstytucyjnego w jego nowej, kaczej wersji. Częstochowa, w którym to świętym mieście sędziowie działaliby wprost z niebiańskim błogosławieństwem. Oraz Toruń, bo i tam piecza Niebios mogłaby zapewnić bezkonfliktowe rozwiązania wedle rozkazu i Rydzyka, i DUCKczyńskiego. A poważniej: dla mnie jest jasne, że obecny nierząd sterowany z Nowogrodzkiej chce zapobiec wielotysięcznym demonstracjom w obronie tej tak ważnej instytucji państwa prawa i demokracji, pod jej siedzibą. Poza Warszawą nie będzie tak wielkich marszów protestacyjnych przeciw unicestwieniu TK, jaki odbył się w ub. sobotę.

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  "1. W projekcie nie ustalono, gdzie ma się przenieść siedziba Trybunału Konstytucyjnego"
  Własnie gdyby wpisano, to moglo by być niekonstytucyjne.
  Lokalizację powinien ustalić sam trybunał w porozumieniu z Rządem.
  Ewentualnie Sejm , ale nie na drodze ustawy.

 • dobrylos

  Oceniono 1 raz 1

  TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY MA PRAWO DO DELEGALIZACJI PARTII KTÓRA DZIAŁA WBREW PRAWOM DEMOKRACJI.

 • jl-44

  0

  Może do Pcimia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX