Francja zabroniła supermarketom wyrzucania jedzenia. Będą musiały przekazywać je potrzebującym

Francuski parlament jednogłośnie przegłosował prawo, zgodnie z którym supermarkety będą musiał przekazywać żywność organizacjom, które rozdadzą jedzenie potrzebującym lub wykorzystają jako pasze dla zwierząt.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podobna ustawa pojawiła się we francuskim parlamencie już wcześniej w tym roku, jednak nie mogła wejść w życie ze względu na wady prawne.

Uchwalone w zeszłym tygodniu prawo zakłada m.in., że wszystkie sklepy o powierzchni pow. 400 metrów kwadratowych będą musiały przekazać żywość z kończonym się terminem przydatności do organizacji charytatywnych lub na paszę dla zwierząt - podaje "Le Monde".

Zakazane zostanie też oblewanie starzejącego się jedzenia wodą lub wybielaczem. Wcześniej stosowano takie praktyki, by ludzie nie mogli wyjmować jedzenia ze śmietników w supermarketach.

Za nie podpisanie kontraktu z organizacją charytatywną, która zajmie się przejmowaniem żywności, właścicielom sklepów będą grozić kary pieniężne i więzienie.

Ustawa walczy też z marnowaniem "uszkodzonych" partii produktów

Nowe prawo będzie walczyć nie tylko z wyrzucaniem żywności z kończącym się terminem przydatności do spożycia, ale też marnowane jedzenia na wcześniejszych etapach dystrybucji.

- Teraz, gdy supermarket znajdzie najmniejsza wadę w palecie jogurtów, całość jest odsyłana do producenta, który zgodnie z prawem musi je zniszczyć - mówi członek parlamentu Guillaume Garot i podkreśla, że tylko w przypadku jogurtów chodzi o "miliony opakowań rocznie".

Powodami odesłania jedzenia do producenta bywa np. złe oznaczenie na opakowaniu lub spóźniona o godziny dostawa. Dzięki nowemu prawu, producent będzie mógł przekazać je organizacji charytatywnej.

Walka z marnowaniem żywności stanie się także elementem edukacji szkolnej. Ustawa trafi do wyższej izby parlamentu w styczniu i możliwe, że wejdzie w życie jeszcze w przyszłym roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: