Francja zabroniła supermarketom wyrzucania jedzenia. Będą musiały przekazywać je potrzebującym

Francuski parlament jednogłośnie przegłosował prawo, zgodnie z którym supermarkety będą musiał przekazywać żywność organizacjom, które rozdadzą jedzenie potrzebującym lub wykorzystają jako pasze dla zwierząt.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podobna ustawa pojawiła się we francuskim parlamencie już wcześniej w tym roku, jednak nie mogła wejść w życie ze względu na wady prawne.

Uchwalone w zeszłym tygodniu prawo zakłada m.in., że wszystkie sklepy o powierzchni pow. 400 metrów kwadratowych będą musiały przekazać żywość z kończonym się terminem przydatności do organizacji charytatywnych lub na paszę dla zwierząt - podaje "Le Monde".

Zakazane zostanie też oblewanie starzejącego się jedzenia wodą lub wybielaczem. Wcześniej stosowano takie praktyki, by ludzie nie mogli wyjmować jedzenia ze śmietników w supermarketach.

Za nie podpisanie kontraktu z organizacją charytatywną, która zajmie się przejmowaniem żywności, właścicielom sklepów będą grozić kary pieniężne i więzienie.

Ustawa walczy też z marnowaniem "uszkodzonych" partii produktów

Nowe prawo będzie walczyć nie tylko z wyrzucaniem żywności z kończącym się terminem przydatności do spożycia, ale też marnowane jedzenia na wcześniejszych etapach dystrybucji.

- Teraz, gdy supermarket znajdzie najmniejsza wadę w palecie jogurtów, całość jest odsyłana do producenta, który zgodnie z prawem musi je zniszczyć - mówi członek parlamentu Guillaume Garot i podkreśla, że tylko w przypadku jogurtów chodzi o "miliony opakowań rocznie".

Powodami odesłania jedzenia do producenta bywa np. złe oznaczenie na opakowaniu lub spóźniona o godziny dostawa. Dzięki nowemu prawu, producent będzie mógł przekazać je organizacji charytatywnej.

Walka z marnowaniem żywności stanie się także elementem edukacji szkolnej. Ustawa trafi do wyższej izby parlamentu w styczniu i możliwe, że wejdzie w życie jeszcze w przyszłym roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (184)
Francja zabroniła supermarketom wyrzucania jedzenia. Będą musiały przekazywać je potrzebującym
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  To niezły pomysł na eliminację tzw. "potrzebujących", czyli leni i cwaniaków.

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Co na to gestapowcy z rządowej partii? Uwaga! Tak ich nazwał Jarek Mały, więc pretensje do niego.

 • kola.777

  Oceniono 2 razy 0

  W każdej biedronce wyrzuca sie ok 200 kg jedzenia tygodniowo. Policzcie sobie 3 tys biedronek + tysiące innych sklepów. to tysiące ton

 • mtree

  Oceniono 2 razy 0

  Super i bardzo dobrze!

 • wujek_extrema

  Oceniono 8 razy -2

  to chyba najmadrzejsza ustawa o jakiej kiedykolwiek slyszalem w zyciu. Brawo Francuzi!

 • e-ftalo

  Oceniono 3 razy -1

  Dobrze że się wzięli za sku..syństwo.Od czytania tego artykułu i praktykach jakie mają miejsce robi mi się słabo.Nie mam pojecia jak można wyrzucić,zniszczyć coś,ze świadomością że inny człowiek nie dojada,że zwierzę głoduje.Nie mam pojęcia.To co tu opisują woła o pomstę do nieba.W życiu nie pozwoliłbym się zaszantażować marketowi aby robić takie rzeczy z jedzeniem.To jest straszne
  To samo trzeba zrobić w Polsce

 • 46320d

  Oceniono 3 razy 1

  Brawo

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy -4

  niech zyje salmonella , bakteria coli i co tam jeszcze Francuzom grozi. czyli dla turystow grozba choroby ktorej unikaja w swoim kraju, ot francuska glupota !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX