Jest projekt PiS-u zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Znamy jego brzmienie

Projekt zmian ustawy o TK wpłynął do Sejmu wczoraj późnym wieczorem. Zawiera drastyczne dla TK zmiany, z których część jest - wg komentatorów - sprzeczna z konsytucją.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zobacz projekt zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym >>>

Co zmienia ustawa? Oto kilka głównych punktów:

1. Zmiana w sposobie orzekania: pełny skład

Pierwsza niepokojąca kwestia, na którą zwracają uwagę komentatorzy, to zmiana w sposobie orzekania: większość spraw ma być sądzonych w pełnym składzie. Dziś TK sądzi zwykle w składzie pięcioosobowym. "Te zmiany oznaczają, że Trybunał będzie sądził dużo mniej sprawnie, że sprawy mocno sporne pozostaną de facto poza możliwością oceny ich konstytucyjności" - ostrzega w "Gazecie Wyborczej" Ewa Siedlecka, dziennikarka zajmująca się systemem prawnym. Tym bardziej, że PiS-owska nowelizacji zwiększa też liczbę sędziów potrzebnych do "pełnego składu" z 9 do 13.

2. Wiekszość 2/3 potrzebna do wydania orzeczenia

Kolejna zmiana w sposobie orzekania to wprowadzenie większości kwalifikowanej w miejsce zwykłej większości - orzeczenie będzie mogło zapaść większością 2/3 głosów. Zdaniem wnioskodawców "Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK powinno funkcjonować i podejmować uchwały w większym niż obecnie składzie i wyższą większością głosów". Wprowadzenie kwalifikowanej większości w głosowaniu jest sprzeczne z konstytucją, która mówi wyłącznie o tym, że Trybunał orzeka "większością" głosów - zauważa Siedlecka.

3. Znika zapis o niezawisłości sędziów

Internauci zwracają uwagę na fakt, że PiS chce uchylić artykułu ustawy, który mówi o niezawisłości sędziego TK i o tym, że ten "podlega tylko Konstytucji". Niezawisłość tę gwarantuje jednak konstytucja.4. Unieważnianie starych orzeczeń

Z kolei dziennikarka Polsatu Agnieszka Gozdyra zwróciła uwagę na zapis, który mógłby pozwolić na unieważnienie orzeczeń TK z 3 i 9 grudnia.5. Ślubowanie przez marszałkiem Sejmu

Zgodnie z projektem ślubowanie od nowo wybranych sędziów TK odbierałby marszałek Sejmu, a nie jak do tej pory prezydent. Co to oznacza w praktyce? M.in. to, że ostatecznie pogrążony może być wybór majowy trzech sędziów - legalny wg orzeczenia TK, ale od których prezydent nie przyjął ślubowania. "PiS może zażądać reślubowania przed marszałkiem, a ten może nie zaprzysiąc wszystkich. Dał mu przykład prezydent Andrzej Duda nie zaprzysięgając sędziów wybranych przez poprzedni Sejm. Byłoby to oczywiste złamanie konstytucji gwarantującej sędziom nieodwoływalność. Tylko nie byłoby Trybunału, który mógłby to osądzić" - pisze Siedlecka.

6. Trybunał poza Warszawę?

Projekt otwiera też drogę do przeniesienia Trybunału poza Warszawę, bowiem przewiduje wykreślenie przepisu stanowiącego, że jego siedziba znajduje się w stolicy. Nie sprecyzowano jednak, gdzie siedziba Trybunału miałaby się znaleźć. W uzasadnieniu zapowiedziano jedynie, że "stosowne rozwiązanie zostanie zaproponowane w nowej ustawie o TK".

Szybka ścieżka zmian

- Tyle narosło wokół Trybunału konfliktów, sporów, niejasności, pretensji, zarzutów, uwag, że uznaliśmy, że to będzie najlepsza droga, żeby to rozstrzygnąć - powiedział Terlecki dziennikarzom.

Terlecki zapewnił też, że posłowie będą mieli czas, aby zapoznać się z projektem ustawy. Jak ocenił, "będzie okazja, aby wszystkie siły polityczne wypowiedziały swoje zdanie na ten temat". Przekonywał, że kwestia TK powinna zostać zamknięta do świąt Bożego Narodzenia.

Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Stanisław Piotrowicz.

Specjalne posiedzenie Sejmu?

Projekt został złożony we wtorek późnym wieczorem, a pierwsze czytanie prawdopodobnie odbędzie się na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości w środę. Głosowanie mogłoby się odbyć na wcześniej nieplanowanym posiedzeniu Sejmu, które miałoby być zwołane na początek przyszłego tygodnia.

Jest to projekt poselski, a nie rządowy, co umożliwi szybsze prace nad nim w parlamencie.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (1226)
Jest projekt PiS-u zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Znamy jego brzmienie
Zaloguj się
 • olgierd kaminski

  Oceniono 1 raz 1

  OJCIEC Narodu Nowy Przywódca Duchowy KIM DŻONG KACZOR - miłościwie nam panujący........

 • tuppi

  0

  no cóż....hmmm... nie będę oryginalna ale gdyby PO nie dała "dupy" w ciągu ostatnich 2 lat. Gdyby nadal była partią dla ludzi a nie dla siebie ....to dzisiaj bylibyśmy w innej rzeczywistości! Ale jak widzę i słyszę tego malutkiego POnojmana, tą rzadkiej wody gnidę...to myślę, że zasłużyli na to !! ale dlaczego MY społeczeństwo musimy ponosić konsekwencje za ich butę, arogancję....aaaa już wiem!? bo jesteśmy ciągle naiwni....wierzymy,że występują w naszym (narodu) interesie...a oni ciągle i zawsze występują we własnym interesie....szkoda tylko, że ON ten "interes" taki mały

 • mczes57

  0

  Wreszcie naprawią to co PO+ PSL spieprzyło.Trybunał ma być bezstronny,a w czerwcu wprowadzono ustawy,czyniące trybunał narzędziem blokującym ustawy rządzącej większości.

 • felekstankiewicz

  0

  Niestety.Paranoja i Schizofrenia ma w sejmie wiekrzosc o moga teraz ustalic ze np Ziemia jest plaska.Co mozna zrobic w takiej sytuacjii?Gdyby "solidarnosc" nie zniszczyla robotnikom ich wlasnych zakladow pracy,mogliby strajkowac.A teraz gdzie maja strajkowac u niemca czy dunczyka?Gornicy nie zastrajkuja bo rzad kupil od nich wegiej.Jestem pesymista.....pozamiatane,chyba ze narod wyjdzie na ulice?Ale i tak wszystko zagluszy Pan Rydzyk,zwany ojcem....pozamiatane.

 • pieczarek

  Oceniono 2 razy -2

  Ale dlaczego fakt, że siedziba TK znajdzie się poza Warszawą ma być niezgodny z konstytucją? Co to, w takim Piotrkowie TRYBUNALSKIM mieszkają jacyś upośledzeni Polacy? W Niemczech Federalny Trybunał Sprawiedliwości mieści się w Karlsruhe i w Lipsku. I jakoś sędziowie dają sobie radę z dala od polityków. I szerzej - dlaczego np. siedziba ZUS nie może się znaleźć w Łodzi czy w Kielcach? Też konstytucja na to nie pozwala?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 2 razy 0

  Aksamitna likwidacja Trybunału i tyle - pomijając wiele innych furtek spodziewam się że 3 sędziów z PiS będzie chorować co kompletnie sparaliżuje TK.
  Przeniesienie ich do Przemyśla czy też ślubowanie u marszałka a nie Prezydenta RP to już tylko upokarzanie i kopanie lezącego typowe dla ludzi małych, małostkowych jak chory poseł Kaczyński.

 • jerzy30

  0

  No to bedziemy mieli nasz polski narodowy faszyzm i furrera Kaczynskiego [tylko wasy musi zapuscic]

 • tokabout

  0

  Kaczyński pluje Polakom w twarz wystawiając do spraw związanych z TK Piotrowicza prokuratora PRL. Najgorsze kanalie tamtego okresu maja sie dobrze u Kaczyńskiego . Koledzy.

 • magda-warszawianka

  Oceniono 6 razy 0

  Polacy zadecydowali ,że Polska nie będzie funkcjonowała na telefon z Berlina i poparli PiS . Teraz pojawili się tacy , którzy donoszą na Polskę do niemieckich gazet i stoją po stronie Niemca Schulza , który skandalicznie zachował się w stosunku do polskiego rządu.Sprawa wydaje się ,więc być jasna:jedni Polacy stoją po stronie polskiego rządu inni zaś przeciwko niemu, po stronie Niemca Schulza i z ochota donoszą na polski rząd do niemieckich gazet.To przypomina coś, co już miało miejsce historii polski- coś wyjątkowo obrzydliwego .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX