Kwaśniewski u Lisa o rządach PiS: "Za polityczne eksperymenty zawsze trzeba płacić" [CYTATY]

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski był gościem w programie Tomasza Lisa. Mówili o prezydencie Andrzeju Dudzie i o Trybunale Konstytucyjnym. Wybraliśmy dla was 5 najlepszych cytatów z tej rozmowy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. "Prezydent Duda abdykował z roli mediatora w dialogu społecznym"

- Obecnie widzimy w Polsce coraz wyraźniejszy podział na plemiona - stwierdził Aleksander Kwaśniewski. - Dwie zupełnie odmienne grupy ludzi, które na domiar złego kompletnie nie są w stanie się ze sobą rozmawiać - ocenił w programie "Tomasz Lis na żywo".

- Największym problemem jest jednak to, że osoba najlepiej nadająca się na mediatora nie wypełnia tej roli. Prezydent Andrzej Duda zrezygnował z funkcji mediatora, działając ręka w rękę ze swoją polityczną rodziną - podsumował Kwaśniewski.

2. "Nie ma nic za darmo. Za polityczne eksperymenty trzeba zapłacić"

- Unia Europejska nie może być traktowana jedynie jako bankomat. Jest też wspólnotą wartości - tłumaczył Kwaśniewski w programie Tomasza Lisa. - Brak zrozumienia dla tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której Polska znajdzie się w oczach Unii w "Europie Drugiej Prędkości". A to może oznaczać znalezienie się poza Strefą Schengen lub nawet ograniczenie dotacji europejskich. A to grozi całkiem realnymi konsekwencjami finansowymi dla Polaków - przestrzegał były prezydent.

3. "Zdarzało mi się, że wyroki Trybunału mi nie odpowiadały. Ale nie kwestionowałem ich"

- Zdarzało się mi oraz innym byłym prezydentom i premierom, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie były po naszej myśli. Ale żadnemu z nas nie przyszło do głowy kwestionować podstawy samego Trybunału - opowiadał Aleksander Kwaśniewski. - TK jest potrzebny. Jako gwarancja, że władza nie zabierze obywatelom ich podstawowych praw - tłumaczył.

4. "Przez lata pracowaliśmy na nasz wizerunek. Wszystko przepadło w jedną noc"

- Przez ostatnie 10 lat pracowaliśmy na wizerunek państwa stabilnego politycznie i rosnącego ekonomicznie. Kraju, z którego pochodzą politycy europejskiego formatu. Wszystko przepadło przez jedną noc. Teraz Polska znów jest krajem uznawanym w Unii Europejskiej za "trudny" - martwił się Aleksander Kwaśniewski.

5. "Jarosław Kaczyński nie pierwszy raz dzieli ludzi"

Aleksander Kwaśniewski odniósł się też do prezesa Kaczyńskiego, nazywającego protestujących w sobotę obywateli "Polakami gorszego sortu". - Jarosław Kaczyński wierzy w podziały. Bardzo ich potrzebuje. Zresztą nie pierwszy raz dzieli ludzi. To samo było przecież, gdy wołał "my jesteśmy tu, gdzie wtedy, a oni tam, gdzie stało ZOMO" - przypominał były prezydent.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (283)
Kwaśniewski u Lisa o rządach PiS: "Za polityczne eksperymenty zawsze trzeba płacić" [CYTATY]
Zaloguj się
 • Henryk Tur

  Oceniono 1 raz 1

  "Przez ostatnie 10 lat pracowaliśmy na wizerunek państwa stabilnego politycznie i rosnącego ekonomicznie." Grzecznie słuchającego Merkel i nie śmiejącego mieć własnego zdania.

 • Bysio Bysiowaty

  0

  Nie tylko Lis Kwaśniewski Szulc lecz wszystkie żydy zgrzytają zębami.Żydzi wypowiedzieli wojnę nie tylko Arabom ale całemu światu.

 • Pawel Tomczyk

  Oceniono 3 razy 1

  Smieszy mnie to bardzo jak szmaciaz komunista dbal o wizerunek polski Juz zapomnieli smierdzace komuchy o ile lat cofneli Polske !

 • gadojan

  0

  Zelazny elektorat odwrocil sie od SLD, po 10 latach nieustannego ujadania na PIS, jak na ironie Polacy oddali przywodztwo wlasnie temu najbardziej opluwanemu ugrupowaniu, malo tego Polacy zawierzyli swoj los ugrupowaniom, ktore chca radykalnych zmian, a teraz kiedy probuja robic to czego od nich oczekiwala wiekszosc Polakow, ta resztka co zostala po PO i niby nowoczesni tego bufona Petru robia co moga zeby zostalo jak bylo, a wiec ..ch.... i tak dalej... DEMOKRACJA TO RZADY WIEKSZOSCI / wiec nie podpalajcie od nowa Polski, 100 dni spokoju, tak by wypadalo

 • pelemaradona

  Oceniono 2 razy 2

  Dobrze Olo prawi!!!!!!!!, polać mu!!!!!!!!!, ja powiem jedno - to co Franc Maurer w filmie PSY "Jeszcze tu kur.... wrócimy z Olem !!!!!!!!!!!"

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 6 razy 2

  W samej rzeczy, Kwachu, "Za polityczne eksperymenty zawsze trzeba płacić"
  Polityczny eksperyment pod nazwą PRL kosztował w sumie 80 tyś. trupów, miliony uchodźców i kulturalno-cywilizacyjną zapaść. Post-PRL trwa do dziś. W PiS nadzieja.

 • grab31

  Oceniono 9 razy -1

  co za czasy... człek wywodzący się z partii komunistycznej musi bronić europy przed "prawicą"....

 • persentation1

  Oceniono 4 razy 2

  Macierewicz demoluje plan modernizacji armii, obstawia się klakierami bez doświadczenia:

  polskiepiekielko.pl/macierewicz-obstawia-stolki-zoltodziobami/

  biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/910898,pis-bierze-zbrojeniowke-ludzie-macierewicza-w-zarzadach-takze-bez-doswiadczenia.html

 • arinanta

  Oceniono 3 razy -1

  Ten ryj zrobil mu sie jeszcze bardziej czerwony. Komuch i ochlajmorda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX