Holendrzy zawinęli Biblię w obwolutę Koranu i czytali kontrowersyjne cytaty. Jakie były reakcje?

Dwóch holenderskich youtuberów postanowiło sprawdzić, czy ich rodacy są obiektywni w ocenianiu religii. Zapytali przechodniów, co myślą o cytatach z Biblii, mówiąc że pochodzą one z Koranu. Pytali m.in. o obcinanie kobietom rąk i zabijanie homoseksualistów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Drastyczne cytaty z Koranu są częstym argumentem za tym, że islam sprzyja terrozyzmowi i ekstremizmowi. Jednak podobne cytaty można znaleźć także w Biblii. Czy jesteśmy obietywni w ocenie obu religii? Postanowili to sprawdzić holenderscy youtuberzy.

- Od czasu ataków w Paryżu, związki między islamem a tzw. Państwem Islamskim są stale debatowane - zaczynają twórcy filmiku Sacha Harland i Alexander Spoor i dodają, że muzułmanów oskarża się o wyznawanie religii, która "nie ma miejsca z zachodnim świecie".

"...odetniesz jej rękę, nie będzie twe oko miało litości"

- Dlatego zaczęliśmy się zastanawiać, jak w takim razie jest z chrześcijaństwem, religią, która w ogromnej mierze ukształtowała naszą kulturę? - mówią Holendrzy. Dwójka youtuberów wybrała - jak sami mówią - cytaty z Bilblii, których treść "kontrastują z zachodnimi wartości i normami".

Wśród nich znalazły się m.in. : 1 Tm 2:11 "Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się, nauczać zaś kobiecie nie pozwalam"; Kpł 15:29 "Jeżeli i wtedy nie będziecie Mi posłuszni (...) będziecie jedli ciało synów i córek waszych"; Pwt 25:12 "Jeśli się bić będą mężczyźni, (...) żona jednego z nich i - chcąc wyrwać męża z rąk bijącego - wyciągnie rękę (...) odetniesz jej rękę, nie będzie twe oko miało litości"; Kpł 20:13 "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną (...) popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią".Harland i Spoor kupili kopię Biblii i zakryli jej okładkę obwolutą Koranu, a następnie podkreślili wybrane cytaty i wyszli na ulicę, by czytać je przypadkowym przechodniom. Jakie były ich komentarze?- Jak ktokolwiek może w to wierzyć? To niesłychane! - powiedziała jedna z zapytanych. - Jeśli wychowałeś się z tą książką i takimi poglądami, to na pewno wpłynie na twój sposób myślana - stwierdził inny z przechodniów.- Wydaje mi się, że w Biblii jest więcej pozytywnych rzeczy - powiedziała kobieta. - Największą różnicą jest to, co właśnie przeczytałeś: rola kobiety - wnioskuje inna Holenderka. - Świat się zmienia i uważam, że oni powinni dostosować się do tego - podsumowuje młoda kobieta.W końcu youtuberzy wyjawili swoim rozmówcom, że w rzeczywistości czytali im cytaty w Biblii. - To właśnie są uprzedzenia. Ja staram się nie być uprzedzony do innych religii, ale wygląda na to, że i tak jestem - mówi jeden z pytanych.To, że drastyczne i niepasujące do zachodnich norm fragmenty znajdują się zarówno w Biblii, jak i w Koranie, nie powinno dziwić. Obie święte księgi mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, opowiadają o kilkudziesięciu tych samych postaciach (w tym Jezusie) i wydarzeniach.

W obu wielkich religiach wielu współczesnych duchownych tłumaczy, że tego typy fragmenty należy rozpatrywać przez ich kontekst historyczny i nie brać dosłownie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (671)
Holendrzy zawinęli Biblię w obwolutę Koranu i czytali kontrowersyjne cytaty. Jakie były reakcje?
Zaloguj się
 • buffalo69

  0

  Rzecz w tym, że w każdej tzw. świętej księdze znaleźć można z jednej strony stwierdzenia, które albo kiedyś mogły mieć racjonalne uzasadnienie, ale już dawno je straciły (tak mogło być np. z zakazem jedzenia wieprzowiny w czasie, gdy świnie były masowo zarażone tasiemcami), albo pochodzące z czasów, gdy panowała prymitywna kultury barbarzyńska (jak np. te wyżej cytowane). Różnica między wyznawcami islamu a wyznawcami chrześcijaństwa polega na tym, że wśród tych pierwszych nadal jest duża liczba traktujących te barbarzyńskie stwierdzenia zupełnie serio, natomiast wśród chrześcijan praktycznie takich ludzi nie ma.

 • gato.pl

  0

  Bajki z tysiąca drugiej nocy. Kto w to w ogóle wierzy?

 • Oceniono 1 raz -1

  Bracie i Siostro. Nie cwaniakuj a sprawdź sam jak to Słowo DZIAŁA NAPRAWDĘ. To nie jekieś bajdy jak w komentarzach do tego tematu, ale to moc samego Boga. Wolisz zatem strzępić swój język i pisać jakieś puste słowa myśląc, że jesteś trochę mądrzejszy od poprzednika.TO SŁOWO WYZWALA Z GŁUPOTY,którą psalm nazywa, tego , kto mówi, że Boga nie ma.Spróbuj bez uprzedzeń przeczytać tak jak czytasz książkę o interesującym Cię tytule.Potem napisz komentarz....Powodzenia.

 • uo.rety

  0

  "...tego typu fragmenty należy rozpatrywać przez ich kontekst historyczny i nie brać dosłownie" - a które fragmenty są "tego typu" to już będą decydowali księża dobrodzieje?

 • wd87457

  0

  punkt 1. należy umieć czytać Biblię (i Koran też)
  2. tekst zawsze funkcjonuje w kontekście
  3. pkt 1i 2 stosuje się do organizatorów
  3. więc ten ww. performance jest bez sensu - bo kiedy ktoś kto się na nie zna na rzeczy o której się wypowiada (dla żartów! jak nasz Kubuś Wojewódzki -:)) to wtedy mamy do czynienia z tym o czym Biblia mówi - prowadzi ślepy slepego! dokąd doprowadzi ?

 • amur-49

  Oceniono 1 raz 1

  Różnica istotna nie w samej religii, lecz w podejściu do niej wyznawców. W świecie chrześcijańskim mieliśmy Oświecenie, które zakończyło ciemnotę Średniowiecza i podporządkowanie całego życia nakazom religii, zepchnęło sakrum do świątyń, tam gdzie jego miejsce, a do codziennego życia dopuściło profanum. W świecie islamu mrok Średniowiecza nadal panuje i dusze zatruwa.

 • amur-49

  0

  Różnica istotna nie w samej religii, lecz w podejściu do niej wyznawców. W świecie chrześcijańskim mieliśmy Oświecenie, które zakończyło ciemnotę Średniowiecza i podporządkowanie całego życia nakazom religii, zepchnęło sakrum do świątyń, tam gdzie jego miejsce, a do codziennego życia dopuściło profanum. W świecie islamu mrok Średniowiecza nadal panuje i dusze zatruwa.

 • inder

  Oceniono 2 razy 0

  O.K. Zestawmy fakty:
  - KIEDYŚ napisano Biblię tak, że wiele jej fragmentów może dzisiejszego cywilizowanego człowieka szokować
  - KIEDYŚ chrześcijanie mordowali co niemiara
  - TERAZ jednak to muzułmanie mordują więcej niż chrześcijanie. Niezależnie od faktu, że kto oskarża o zbrodniczość wszystkich muzułmanów bez wyjątku, ten jest albo głupi, albo po prostu podły.

 • padre00

  Oceniono 1 raz 1

  1 Tm 2:11 "Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się, nauczać zaś kobiecie nie pozwalam"

  A tu nie chodzi czasami o bycie kapłanem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX