"Die Welt" bardzo krytycznie o Tusku: Przewodniczący Rady UE sam się dyskwalifikuje

?Die Welt? ostro skrytykował Donalda Tuska za jego wypowiedzi na temat kryzysu uchodźczego. - Jeśli Ukraińcy zaleją Polskę, UE przecież też pomoże - zauważa komentator gazety.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Donald Tusk w sześciu europejskich gazetach frontalnie zaatakował Angelę Merkel" - stwierdza Torsten Krauel na początku komentarza zatytułowanego "Przewodniczący Rady UE Tusk sam się dyskwalifikuje".

Niemiecki dziennikarz przypomina, co Tusk powiedział dziennikarzom. Po pierwsze: "Niektórzy mówią, że fala migrantów jest zbyt duża, by ją zatrzymać. Ale ona jest zbyt duża, żeby jej nie zatrzymać". Po drugie Tusk wskazał, że państwa UE powinny respektować regulacje dublińskie, że nie widzi w RE większości na rzecz nowego, obowiązkowego podziału uchodźców. Stwierdził też, że procedury rejestracji i sprawdzania uchodźców są ważniejsze od kwestii ich rozmieszczania.

"Można mieć takie zdanie, wielu Niemców też tak myśli. Ale zadaniem Tuska jest osiąganie konsensusu a nie zaostrzanie sporu" - podkreśla komentator "Die Welt". Zwraca on też uwagę na to, że przewodniczący RE reprezentuje Unię Europejską na zewnątrz, na szczytach międzynarodowych, lecz na poziomie unijnym nie ma prawa do wydawania jakichkolwiek dyrektyw.

W opinii niemieckiego dziennikarza wypowiedzi Tuska świadczą o tym, że uzurpuje on sobie takie prawo i chce przekreślić osiągnięty właśnie kompromis ws. uchodźców. W związku z tym Angela Merkel ma problem - uważa Krauel.

"Gdyby Polska została zalana przez Ukraińców, UE by pomogła"

Dziennikarz dodaje, że brakuje kogoś, kto pośredniczyłby i mógł powiedzieć Warszawie: "Gdy Polska nagle zostanie zalana przez Ukraińców, bo nastąpiła eskalacja wojny, UE przecież też przyjdzie z pomocą. Zgodnie z porozumieniami dublińskimi Polska musi właściwie wszystkich uchodźców zatrzymać u siebie. Chyba, że Berlin znów, jak w przypadku Węgier, zrobi wyjątek. Wtedy rozdzieli się sprawiedliwie setki tysięcy osób".

Komentator podkreśla, że regulacje z Dublina muszą być pilnie zrewidowane, gdyż zostały uchwalone w czasach, kiedy nikt nie liczył się poważnie z wielką falą uchodźców. I właśnie zadaniem Tuska jest wysondowanie możliwości kompromisu w tej sprawie, a jeszcze lepiej w kwestii jednolitego, unijnego prawa azylowego i ochrony granic, pisze dziennikarz. "Publicznymi atakami pod adresem ważnych członków Rady Europejskiej nie sposób jako mediator posunąć takie sprawy do przodu", zaznacza.

"Tusk chciał przypodobać się Polakom i Brytyjczykom"

Torsten Krauel tłumaczy, że Angela Merkel zawieszając stosowanie Dublina "chciała odciążyć Węgry jako pierwszy kraj przyjmujący i złagodzić presję w Europie". A winę za tę presję ponoszą wszystkie państwa UE, które od szczytu do szczytu przesuwają decyzje ws. wspólnego prawa azylowego - podkreśla komentator "Die Welt".

"Ten kop w goleń", jak nazywa Krauel wypowiedzi Tuska, "aby spodobać się Polakom czy Brytyjczykom, był zbyteczny", gdyż "wszyscy Europejczycy siedzą na jednym wózku" i "najwyższy czas, żeby się też tak zachowywali - szczególnie piastując wysokie stanowiska w Unii Europejskiej", pisze na koniec komentator "Die Welt".

Więcej o:
Komentarze (290)
"Die Welt" bardzo krytycznie o Tusku: Przewodniczący Rady UE sam się dyskwalifikuje
Zaloguj się
 • scarletscarab

  Oceniono 1 raz 1

  Odpowiedzialnosc niech biora ci co zapraszali. A konsensus jest widziany inaczej z roznych punktow widzenia. Niech sie Niemcy dostosuja do zalecen Tuska i tez bedzie konsensus.

 • sympatyklewicy

  Oceniono 2 razy 0

  przewodniczący RE reprezentuje Unię Europejską na zewnątrz, na szczytach międzynarodowych, lecz na poziomie unijnym nie ma prawa do wydawania jakichkolwiek dyrektyw.
  ******************************
  No nie, towarzysze, żeby prezydent nie miał nic do gadania ...

 • sympatyklewicy

  Oceniono 2 razy 0

  "Die Welt" bardzo krytycznie o Tusku: Przewodniczący Rady UE sam się dyskwalifikuje
  ************************
  To można tak o Prezydencie Europy ??? Donald powinien zgłosić veto i zablokować Die Welt.

 • Marian Ojej

  Oceniono 9 razy 1

  To już nie ma ściśniętych pośladków, gdy stoi przed Rasul Allah Angelą Merkel?

 • zalogopeda

  Oceniono 3 razy 3

  Ciezkie zadanie przed GW, same sprzecznosci: z jednej strony: chwalimy Tuska. Z drugiej strony: chwalimy niemiecka prase (jako pochodnie walki ze wschodnioeuropejskim obskurantyzmem, usw). Ale co napisac w chwili, gdy niemiecka prasa walczaca z obskurantyzmem krytykuje Tuska? Ktory priorytet wazniejszy? ;)

 • mieszkoi

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem zdania że dyplomatyczny ton wypowiedzi jest wskazany żeby taki opiniotwórczy 'die Welt' nie jeździł po nas jak po łysej kobyle- teraz się nawet Donaldowi oberwało i to zupełnie nie słusznie. Do europy wiechało setki tysięcy młodych facetów szukających pracy bo okazało się to łatwiejsze niż przechodzenie procedur w konsulatach ue. Kanclerz Merkel dostaje za to baty w niemczech - a we Francji ci nastroje doprowadzą do wyboru Marine Le Pen na prezydenta tak jak dopomogło PiSowi dojść do władzy w Polsce. Zamiast się obrażać na czechów i polaków lepiej zastanowić się do czego taka polityka w długiej perspektywie ma zmierzać? A co do Ukraińców to są oni w Polsce chętnie przyjmowani i nie słyszałem by w polsce komuś się to nie podobało

 • super_smaczny

  Oceniono 5 razy 3

  nigdy nie przypuszczalem ze jako glosujacy na PiS bede dumny z wypowiedzi Tuska :-) Polacy znow przeciw Niemcom ? historia lubi sie powtarzac ...

 • as.pik

  Oceniono 5 razy 5

  Poczytałem sobie komentarze Niemców pod tym artykułem - suchej nitki nie zostawiają na autorze, na Merkel i jej podobnych politykach. Niemal jednomyślnie mówią: "Pan Tusk ma zupełną rację".

 • hajna1951

  Oceniono 4 razy 4

  berlin sobie przesieje przez sito co lepszych wykształconych a resztę odda innym żeby się z nimi użerali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX