Temat: in vitro. A prawica o innych metodach, adopcji i eugenice. Olejnik nie wytrzymała: koniec tego bredzenia!

- Proszę, już koniec tego bredzenia - tak Monika Olejnik zareagowała, gdy Jacek Sasin stwierdził, że in vitro nie jest metodą leczenia niepłodności, a Robert Winnicki z ruchu Kukiz'15 płynnie przeszedł od sztucznego zapłodnienia do... eugeniki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

PiS, rezygnując z rządowej refundacji programu dofinansowania in vitro *, odbiera szansę na dziecko tym, których nie stać na tę procedurę - stwierdziła w radiu ZET Monika Olejnik. - Wbrew temu, co państwo wieszczyliście przed wyborami, nie wprowadziliśmy zakazu - odpowiedział jej gość, Jacek Sasin z PiS. - To dobrze, można się cieszyć - kpiła dziennikarka.

Sasin, stały gość w programie Olejnik "7 Dzien Tygodnia", brnął dalej:

- Od początku mówiliśmy, że pomysł, aby opłacać z budżetu metodę in vitro, kiedy to nie jest żadna metoda leczenia niepłodności, (...) w sytuacji nie finansowania metod leczenia niepłodności, które są bardzo skuteczne ... - Czyli jakie? - zapytała Olejnik. - Pani redaktor, nie jestem lekarzem... - bronił się poseł PiS. Po dłuższej dyskusji z innymi uczestnikami programu stwierdził nagle, że "każdy dostanie możliwość uczestniczenia w procedurach medycznych finansowanych z budżetu, które będą leczeniem niepłodności, a nie sztucznym zapłodnieniem".

- Nie stać dzisiaj polsiego państwa na refundację in vitro w sytuacji, kiedy państwo to nie jest w stanie zapewnić skutecznej ochrony zdrowotnej ludzi, którzy potrzebują pilnie tej ochrony, bo stają w obliczu zagrożenia zdrowia i życia - dodał Sasin.

Winnicki o eugenice. Olejnik nie wytrzymała

Do Sasina dołączył Robert Winnicki z Kukiz'15: - Oczywiście prawdą jest, że in vitro niczego nie leczy, tylko zastępuje... - stwierdził. - 3,5 tys. dzieci mamy dzięki in vitro - przypomniała Olejnik. - Ale nie każda metoda jest godziwa i etyczna, to trzeba jasno powiedzieć - dokończył polityk. - Takie podejście do sprawy prowadzi w pewnym momencie do eugenicznych tematów, które kojarzą się jak najgorzej - dodał.

- Odbierają państwo szansę tym ludziom, którzy nie mogą mieć dzieci inaczej, niż poprzez zapłodnienie in vitro. Dają państwo szansę tym, którzy są zamożni, a odbierają państwo tym, którzy mają mało pieniędzy - krytykowała prowadząca. - Jest mnóstwo dzieci czekających na adopcję w Polsce - stwierdził Robert Winnicki.

I wtedy Olejnik nie wytrzymała. - Proszę, już koniec tego bredzenia. Gdyby pan chciał zaadoptować dziecko, jest wiele sierot społecznych, [których] matki nie chcą się zrzec praw - skwitowała.

Koniec rządowego programu leczenia niepołodności

Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, powszechnie zwany rządowym programem refundacji in vitro, ruszył 1 lipca 2013 r. i miał trwać do czerwca 2016 r. Program został przedłużony przez poprzednią ekipę rządzącą w ostatnich dniach urzędowania - od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2019 r.; przeznaczono na ten cel ok. 304 mln zł.

Kilka dni temu nowy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że program będzie trwał do połowy przyszłego roku, a później już nie. W efekcie realizacji programu, na mocy którego refundowano procedurę in vitro, urodziło się dotychczas ponad 3,6 tys. dzieci, ponad 17 tys. par jest w trakcie leczenia.



Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnijnaszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (773)
Temat: in vitro. A prawica o innych metodach, adopcji i eugenice. Olejnik nie wytrzymała: koniec tego bredzenia!
Zaloguj się
 • stanislaw.sk

  0

  cyt. z Sasina, "rządzącego nie od dzisiaj":
  "Myślę, że dzisiaj w Polsce nie ma warunków do tego, żeby rozmawiać o całkowitym zakazie aborcji - ocenił Sasin. Na stwierdzenie, że nie przeszkadzało to partii przez ostatnie lata rozmawiać na temat całkowitego zakazu aborcji, zwrócił uwagę, że czym innym jest rozmawianie, a czym innym podejmowanie decyzji.
  - My tym się różnimy od rządzących dzisiaj, że słuchamy Polaków i chcemy rządzić w imię Polaków, według ich oczekiwań - dodał. "

 • stanislaw.sk

  0

  Dlaczego najwięcej do powiedzenia w temacie zapłodnienia mają ci, którzy nie mają potomstwa i mieć nie będą? Ostatnio jeden syn księdza dostał 2-milionowy spadek po tatusiu biologicznym, ale ojcostwo ustalono dopiero dopiero po zgonie ojczulka metodą DNA i na wniosek matki dziecka...

 • romek4805

  Oceniono 1 raz 1

  sasin powinien zająć się leczeniem własnego debilizmu w pisie jest dużo więcej ludzi o poziomie tego tempaka dlatego zile wróżę przyszłość ojczyzny

 • samtron6

  Oceniono 2 razy -2

  A kim ty jesteś "droga pani z telewizji", żeby orzekać kto mówi bzdury, a kto nie. Ta irytująca maniera politruków z TVN - owskiej stajni: pouczanie z wyżyn swojej mądrości, pohukiwanie, agresja słowna i nie tylko bo w przypadku tej pani dochodziło do czynnej (rzucanie telefonem gościa i rzucanie długopisem w gościa). Wbij sobie w ten zarozumiały łeb, że dziennikarz jest od słuchania, jak d..pa od sr...a i nawet jeśli gość mówi bzdury to ty masz go ewentualnie inteligentnie skontrować, ale to dla ciebie za trudne bo do tego trzeba ją mieć.

 • Oceniono 1 raz 1

  Rusek SasIN (jak PutIN, LenIN itp) ubecki syn udajacy dzis prawicowca a wlasciwie faszyste, ktorym jest zlodziej z Wolomina Macy zla slawe w calej okilicy, z obrzydliwa geba kalmuka
  zlotousty ma CRIMINAL MIND - mozg przestepcy.

 • Iwona Chołuj

  Oceniono 1 raz 1

  Rządy PiS - żenada i myślenie sprzed setek lat... wstyd....

 • mczes57

  Oceniono 4 razy -2

  To jest metoda na posiadanie dziecka ,ale nie na wyleczenie niepłodności.Pokażcie mi kobietę która następne dziecko urodziła normalnie. Trzeba tak ludziom mówić a nie owijać w bawełnę.

 • rorek4

  Oceniono 2 razy -2

  w obecnej sytuacji tylko lepiej sytuowani rodzice będą mogli mieć
  dzieci w ten sposób, to chyba dobrze bo biedniejsi czego jak czego ale dzieci zawsze mieli pod dostatkiem, i większość życia na utrzymaniu państwa są...

 • Adam Wypych

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli Panie Ministrze co Pan powie teraz młodym ludziom na oddziałach hematologicznych i onkologicznych, których czeka chemioterapia prowadząca do bezpłodności, "Możemy państwu zamrozić komórki rozrodcze to jak państwa będzie stać to sobie fundniecie in vitro"? Czy "albo dzieci albo do piachu, Bóg tak chciał"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX