Tureckie wojska wkroczyły do północnego Iraku. Reuters: Kilkuset żołnierzy będzie szkolić siły walczące z IS

Od 130 do nawet 1200 tureckich żołnierzy wkroczyło do północnego Iraku, aby wesprzeć siły walczące z Państwem Islamskim - podają agencje prasowe i lokalne media. Tureckie wojsko dotarło rzekomo na przedmieścia Mosulu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Agencja Reutera podaje, że w rejonie Mosulu Turcy rozmieścili "kilkuset żołnierzy". Ich celem ma być m.in. szkolenie sił walczących na tym obszarze z tzw. Państwem Islamskim. Reuters powołując się na źródło w tureckich służbach informuje, że członkowie koalicji walczącej z dżihadystami zostali poinformowani o tych działaniach.

Z kolei kuwejcka agencja prasowa KUNA dodaje, że tureckie wojska są już na obrzeżach Mosulu i mają ze sobą "ciężkie uzbrojenie". Wedle KUNA wojska te, wraz z 8 tysiącami obecnych już na miejscu rebeliantów, wezmą udział w walkach o wyparcie z miasta sił IS, które zajmują je od połowy 2014 roku.Zdecydowanie mniejszą liczebność wojsk tureckich zaangażowanych w rejonie Mosulu podaje tymczasem turecki " Hurriyet". Gazeta pisze jedynie o 150 żołnierzach obecnych w tym rejonie.Anglojęzyczny "Daily Sabah" pisze zaś na swojej stronie internetowej o 130 żołnierzach, którzy są wspierani m.in. przez pojazdy opancerzone. Ich zadaniem ma być szkolenie irackich żołnierzy - dodaje "Daily Sabah", powołując się na źródło w tureckich władzach.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (118)
Tureckie wojska wkroczyły do północnego Iraku. Reuters: Kilkuset żołnierzy będzie szkolić siły walczące z IS
Zaloguj się
 • panarro57

  Oceniono 3 razy 3

  Krzyczeli , że rosyjski samolot naruszył ich granicę na kilka sekund i go zestrzelili. Teraz zbrojnie wdarli się na terytorium sąsiedniego , suwerennego państwa . I mają w nosie , protesty rządu Iraku. Co powinno się z nimi zrobić ? Zlikwidować jako najeźdźców .

 • artur-borubar

  Oceniono 4 razy 4

  I żadnej informacji Wybiórcza nie poda, że prezydent Iraku powiedział, że żołnierzy tureccy znajdują się w Iraku nielegalnie i zażądał ich natychmiastowego wycofania?

 • kapitan_popczyk

  Oceniono 6 razy -2

  Bardzo dobry ruch Turcji, tylko szkoda, że tak późno. Powinni wkroczyć całą armią nie tylko do Iraku ale i do Syrii zanim pojawili się tam sowieci

 • mate29

  Oceniono 4 razy 4

  Dzisiaj nic nie dzieje się bez wiedzy i zgody USA.
  W nagrodę za zestrzelenie rosyjskiego bombowca USA pozwoliła Turcji na zagarnięcie części Iraku.Następnym krokiem USA-Turcja będzie zajęcie północnej i wschodniej części Syrii

 • zarone

  Oceniono 6 razy 4

  teraz Irak powinien poprosić Rosję o pomoc w usunięciu niepożądanych gości- turasów kozojebnych, a Rosjanie powinni zbombardować turasów kozojebnych by żadnej kozy juź nie tknęli

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy -6

  Turecki suweren wkroczył do Nowoturcji, żeby umocnić "turecki mir". Sobaki z Olgino, małczać!

 • jrb11

  Oceniono 7 razy 3

  Sultan Turcji -Er-dog-an kroczyl by kontrolowac rafinerie I drogi przewozwe dla kradzionego
  oleju I to za zgoda ekcepcjonlstow. Caly gang NATO mobilizuje sily na wkroczenie do
  Syrii I Iraku pod pretekstem "walki z terorem" (nie beda przeciez bic swoich".
  Czas dla Polski I wlasciwie calej Europy centralnej by wycofac sie tego bagna I wyjsc
  z gangu NATO. Znowu uzyja te kraje jako mieso armatnie.

 • mrjarwit

  Oceniono 7 razy -5

  Czytam komentarze i dochodzę do wniosku że mamy samych ekspertów wojskowych!!! Ciekawe czy chociaż trochę liznęli wojsko!

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 4 razy 2

  Dalszy ciąg genialnej koncepcji Buraka jak rządzić w Iraku i Syrii na zasadzie "remote control" czyli no boots on the ground. Niechaj się biją ze sobą. Niestety nie uda się. Trup się ściele w Paryżu i w Kalifornii. Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX