Duda w orędziu po linii PiS. Zapomniał, co mówił o Trybunale prezydent Lech Kaczyński?

Prezydent Andrzej Duda zignorował w orędziu dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dot. legalności wyboru sędziów tej izby. Oto, co jego dawny mentor, śp. prezydent Lech Kaczyński mówił w 2006 r. o Trybunale.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wybór (w październiku) dwóch sędziów rekomendowanych przez PO był niekonstytucyjny, trzech pozostałych powinien niezwłocznie zaprzysiąc prezydent - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. Kilka dni temu PiS, uznając, że cała piątka sędziów wybrana została niekonstytucyjnie, wybrał pięciu nowych. Prezydent w orędziu dziś wieczorem nie odniósł się w ogóle do orzeczenia Trybunału.

Duda zapomniał, co mówił Lech Kaczyński o TK?

Inaczej niż jego dawny mentor. Oto fragmenty przemówienia, które Ś.P. prezydent Lech Kaczyński wygłosił w 2006 r., podczas uroczystości ślubowania nowych sędziów Trybunału:

1."Nawet jeżeli w moim przekonaniu każda władza może podlegać krytyce, a więc także i Trybunał, to jest to władza, której istnienie, kompetencje są co do zasady niepodważalne. To też niezwykle wzmacnia pozycję tych, którzy funkcje sędziów Trybunału objęli. Zdaję sobie sprawę, że między różnymi organami władzy, organami władzy sądowej, władzy wykonawczej, ustawodawczej bywają napięcia. To jest rzecz normalna w demokracji".

(...)

2. "Jest również rzeczą normalną, że orzecznictwo Pań i Panów sędziów może być przedmiotem dyskusji. Ale nie zmienia to faktu, że ta dyskusja, szczególnie po wydaniu orzeczenia, ma jedynie teoretyczny charakter, ponieważ zgodnie z naszą Konstytucją orzeczenie takie ma moc powszechnie obowiązującą".

(...)

3.

"Trybunał Konstytucyjny był, jest i będzie organem władzy całkowicie niezależnym i, jak wszyscy w Polsce zauważyli, pilnie owej niezależności strzegącym. Nie sądzę, żeby cokolwiek mogło temu stanąć na przeszkodzie".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (530)
Duda w orędziu po linii PiS. Zapomniał, co mówił o Trybunale prezydent Lech Kaczyński?
Zaloguj się
 • hen.wlo

  Oceniono 1 raz -1

  Przed chwilą w radiu Tok FM słyszałem jak pani Cywińska (reżyser i minister kultury w okresie Mazowieckiego) mówiła,że cieszy się,że będzie dochodzić do demonstracji w których protestujący rzucać będą w policjantów,a policja rozpędzała ich będzie gazami łzawiącymi.
  Pani reżyser obawia się,że teraz mogą jej odebrać mieszkanie,które zamieszkała gdy została
  ministrem.Mieszkanie jest komunalne,nie może go wykupić i jak ministrem sprawiedliwości
  został Ziobro,to mogą Jej kazać się wprowadzić.On przecież jest taki...
  Wkoło media podają podobne niepokoje obywateli,żeby przestrzec przed PiSem.
  Zrozumiałe w jakim celu.

 • wojto51

  Oceniono 1 raz 1

  Co on macha tak tymi rencami? Brał szkolenie u Czerepacha?

 • af48

  Oceniono 2 razy 2

  może się bozi popiepszyło i nie ten Kaczyński odszedł w niebyt?

 • mineyko

  Oceniono 1 raz 1

  Zdecydowanie lepiej wychodzi szanownemu panu łapanie opłatków.
  Nie polecam wygłaszania kolejnych orędzi!

 • grajag

  Oceniono 1 raz 1

  Duda jest kompletnie pozbawiony honoru. Wyciera sobie gębę L.Kaczyńskim a postępuje odwrotnie niż on. Zaczynam się zastanawiać, czy kaczor nie posłał świadomie brata na śmierć bo te stanął by mu na drodze do realizacji planów , które właśnie wciela w życie. Ta mgła to była okazja....

 • simonh

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma innego wyjscia, za wielokrotne złamanie konstytucji (to slowa promotora Dudy) w panstwie demokratycznym jest tylko Trybunal Stanu i impeachment. Polski nie stać na utrzymywanie na stanowisku prezydenta bezwolnej marionetki w rękach dyszacego zemstą i nienawiścią Kaczyńskiego !

 • Bernard Kita

  0

  Prezydent powoła zespół , który mocą większości zmieni zasady.... no i tą samą mocą całkowicie wymieni skład Trybunału według "dobrej zmiany" - "Damy radę" nieprawdaż.
  A oprócz kija, otrzymamy marchewkę 500+ itp, osłu , znaną metodą, dosiadający go podtyka kąsek przed pysk i osioł kroczy w kierunku kąska z każdym krokiem go jednak odsuwa, tym sposobem można osła zaprowadzić gdzie się chce.
  Czy jesteśmy już osłami....? Może jest jeszcze czas zrzucić jeźdzca? Pytanie retoryczne - trzebai to koniecznie , zanim zostaniemy zapędzeni do klatki!

 • qnqn

  Oceniono 7 razy -7

  Jarek to jest jednak genialny. By pokazać wielkość Lecha, musiał wypuścić kupę goowna na ten urząd by w porównaniu, Lech wyglądał na małża stanu.

 • qnqn

  Oceniono 7 razy -7

  Teraz rozumiem jak pisbolszewicy darli japy, że Lech Kaczyński to mąż stanu, bo w porównaniu z obecnym "prezydentem" to faktycznie był geniusz intelektu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX