Promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy ostro o jego decyzjach [CYTAT DNIA]

Prezydent już trzy razy złamał konstytucję - uważa promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy. Podobnego zdania jest Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że działania Dudy w związku z wyborem nowych sędziów TK były niekonstytucyjne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Profesor Jan Zimmermann z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego ostro ocenił działania prezydenta Dudy. - Ubolewam, że jest on absolwentem naszego wydziału - powiedział w rozmowie z IARem.

- Pisał u mnie doktorat, znam go 20 lat i jest on dobrym prawnikiem, ale dobry prawnik powinien wiedzieć, co to jest demokratyczne państwo prawne, co to jest Trybunał Konstytucyjny i co to jest Konstytucja - stwierdził i dodał, że "niestety Andrzej Duda brnie coraz bardziej - do dziś licząc złamał Konstytucję trzy razy".

Chodzi o ułaskawienie Mariusza Kamińskiego, brak zaprzysiężenia trójki sędziów wybranych przez poprzednich sędziów i zaprzysiężenie czterech sędziów wybranych przez obecny sejm. - Andrzej Duda nie przejął się niczym. Nie chcę go usprawiedliwiać, bo złamanie przez niego konstytucji jest poza dyskusją, ale wydaje mi się, że nie zrobił tego swoją samodzielną decyzją - uważa Zimmermann.

Z promotorem prezydenta rozmawiał także dziennikarz krakowskiego oddziału Wyborczej.pl. - Bardzo boleję, wiedząc że bierze w tym udział mój wychowanek, prezydent Andrzej Duda - mówił Zimmermann o zamieszaniu związanym z wyborem sędziów Trybunału.

Ślubowanie sędziów

Prezydent Duda miał obowiązek niezwłocznie przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm w październiku. - Niezwłoczne odebrane ślubowania od sędziego jest konstytucyjnym obowiązkiem głowy państwa - mówił w uzasadnieniu dzisiejszego orzeczenia sędzia Marek Zubik. Prezydent musiał zrobić to nawet, jeśli miał wątpliwości co do ustawy: - Zwłoka z przyjęciem przez prezydenta ślubowania sędziów TK nie może się wyłącznie opierać o zarzut wadliwości samej podstawy prawnej.

Inaczej było w przypadku sędziów wybranych przez nowy Sejm. Mimo protestów opozycji i środowiska prawniczego, włączając w to macierzystą uczelnię Andrzeja Dudy, prezydent przyjął ślubowanie od nowych sędziów w dniu, w którym Trybunał Konstytucyjny ma zbadać zgodność z konstytucją ustawy o trybunale z czerwca 2015, która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 5 nowych sędziów TK.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (321)
Promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy ostro o jego decyzjach [CYTAT DNIA]
Zaloguj się
 • marysia-1503

  0

  A ta wlasnie konstytucje napisal kwasniewski utytulowany profesor z wszelkimi tytulami ze swoimi kumplami i jest idealna i niepodwarzalna bo to byl wyjatkowy autorytet,

 • abxcd

  Oceniono 3 razy 3

  Współczuję promotorowi. Pewnie cieszył się, że jego wychowanek został Prezydentem ale po tym, co pokazał w ciągu 2 tygodni, jest pewnie mu bardzo wstyd...

 • hens

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Rektorze !
  Wychował i wykształcił Pan sobie Maliniaka z budowy............intelekt, spryt i chamstwo podobne !

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 2 razy 2

  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprasza za Andrzeja Pinokia Dudę.

 • sarna291

  Oceniono 4 razy 4

  towarzyszu Duda aktor z pana kiepski, a jako prawnik jest pan skończony. Zwracam się do rektora UJ aby wyrzucił wakująca posadę Dudy do kosza. ...bo jest tam bezprawnie , z naruszeniem elementarnych zasad uczciwości. i zasad prawnych.

 • salomea27

  Oceniono 4 razy 4

  Duda nam się uda , damy radę, zmienimy państwo, będę niezłomny,.......
  nie rozumieliście wtedy tych oszukańczych słów. Duda i PIS juz wtedy mieli rozpisany plan zawłaszczenia POlski. Skowyt reszty ich nie wzrusza, raczej powoduje radość i gdyby to był rok 1925 to by połowę by pozamykali w Berezie. Bez mrugniecia oczu wmawiając , że to dla dobra ludu. To typ ludzi religijnych fanatyków i zarazem wariatów nienawidzacych wszystkich którzy sa przeciw. jezeli dalej będziemy tak sobie wygodnie siedzieć w fotelu a nie wyruszaymy pod Pałac i na żoliborz- to nikt wam nie podaruje wolności.

 • barbara333-4

  Oceniono 6 razy 2

  tak bezczelnie ignorowali prawo od 34 r nazisci w Niemczech. I wszyscy milczeli. tak rodzil sie faszyzm. Przy strachu i mlczacej wiekszości.

 • lukki69

  Oceniono 1 raz 1

  Na Waszym forum pojawiają się nazistowskie treści....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX