Jak Jurek Owsiak namówił Komorowskiego i Kaczyńskiego do pięknego, wspólnego gestu

W 2010 roku debata w kampanii prezydenckiej zbiegła się z dniem zbiórki fundacji Jurka Owsiaka na pomoc ofiarom wiosennych powodzi. Kancelaria Prezydenta zaproponowała, że postara się namówić obu kandydatów, by wspólnie podpisali kopię konstytucji do wystawienia na licytacji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Jest rok 2010. Polska po raz kolejny niestety nawiedzona jest powodziami", wspomina Owsiak we wpisie na Facebooku. Jego fundacja postanowiła w związku z tym przeprowadzić zbiórkę na wzór Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z takim samym finałem, którego data przypadła na czwartego lipca.

Tego samego dnia odbywała się debata prezydencka z udziałem Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. "Zawiadamia nas Kancelaria urzędującego Prezydenta, że chce przeznaczyć na licytację dla powodzian Konstytucją RP, na której - jak przewidują - zdołają zdobyć autograf dwóch kandydatów", pisze Owsiak.

Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.To artykuł pierwszy rozdziału pierwszego Konstytucji...

Posted by Jurek Owsiak on  1 grudnia 2015


Ostatecznie Komorowski i Kaczyński podpisali konstytucję pod zdaniem, będącym połączeniem haseł wyborczych obu polityków: "Zgoda buduje, bo Polska jest najważniejsza".

"Obaj kandydaci, przedstawiający wydawałoby się skrajnie odmienne poglądy na ten urząd, jednocześnie składają podpisy pod sentencją zwierającą słowa z ich programów. Czyni to egzemplarz naprawdę unikatowym", wspomina Owsiak.

"Czy dzisiaj Ci dwaj Panowie złożyliby te same podpisy na jej egzemplarzu?"

Podpisany egzemplarz konstytucji zlicytowano na antenie Polskiego Radia za 111 tys. zł., najwyższą ofertę złożył Jan Kulczyk. Słuchacze zdecydowali, że konstytucja powinna trafić do Sejmu. Przekazano ją ówczesnemu marszałkowi Grzegorzowi Schetynie i złożono w gablocie.

"Pięć lat temu byłem przekonany, że może stanowić ona super wykładnię dla wszelkich politycznych postępowań. Że może być podstawą do 'pokojowego' bytu wszelkich odmienności i różnic politycznych", czytamy we wpisie Owsiaka.

"Czy jest ona ciągle w gmachu Sejmu? Nie mam zielonego pojęcia. Czy dzisiaj Ci dwaj Panowie złożyliby te same podpisy na jej egzemplarzu? Tyle znaków zapytania a tak bardzo chciałoby się, aby zgoda budowała jak najwięcej, bo to Polakom przynosi tylko i wyłącznie same korzyści" - podsumowuje Owsiak.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (118)
Jak Jurek Owsiak namówił Komorowskiego i Kaczyńskiego do pięknego, wspólnego gestu
Zaloguj się
 • prelude93

  0

  Jurek w gronie PeOwcow na fotce???

 • posenerka

  Oceniono 4 razy 0

  Uprzedzam redakcję GW, że łamie prawo prasowe. Oskarżony Jerzy O. objęty jest ochroną wizerunku i danych osobowych. Ponad to informuję, że oskarżony Jerzy O. ponownie olał postanowienie Sądu i nie stawił się na posiedzeniu pojednawczym w Sądzie Rejonowym w Złotoryi, sygn. akt II K 310/15. Wszystko do sprawdzenia u Rzecznika Sądu.

 • szwagier_borowik

  Oceniono 5 razy -1

  Oj Wielgucki, Wielgucki, kiedy wy towarzyszu zmadrzejecie? Zastanawialiście sie kiedyś w jakiej sytuacji, kiedy, komu słuzy ochrona danych osobowych i wizerunku? Gdybyście Wielgucki chociaż poczytali komentarz na własnym blogu: "Jerzy O. jest Jerzym O. tylko w publikacjach dotyczących sprawy z Tobą, Matko Kurko. W pozostałych kontekstach może być opisywany pełnym imieniem i nazwiskiem."

 • marucins

  Oceniono 9 razy -1

  No tak.
  Zbliża się nowy rok to i Owsiaka zaczęli pokazywać.
  Ehhhh...

 • micant45

  Oceniono 2 razy 0

  Mądrość buduje, nie koniecznie nie zgoda. Miłość do ojczyzny, zwana patriotyzmem. Jak się buduje elity na ludziach którzy nie kochają własnego kraju, to ich zgoda jest jeszcze gorsza niż jeśli się jeszcze o coś kłócą.

 • maksymilian.rokatanski

  Oceniono 8 razy 8

  Tylawa sie rozszczekała

 • prelude93

  Oceniono 2 razy 2

  Tyle pytan na raz...
  Zaduma.... ;)

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 1 raz 1

  Ledwo pięć lat później a upadek pełny :
  ----> pbs.twimg.com/media/CQkSZg8UEAAb-Bu.jpg:large

 • dickinsons

  Oceniono 16 razy 4

  Juruś. Ty mi powiedz jedną rzecz. Jak to się dzieje, że pod twoimi siedzibami zawsze stoją wypasione bryki. Zazwyczaj czarne. Najnowsze modele BMW I Daimlera?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX