Konferencja po posiedzeniu rządu Beaty Szydło [RELACJA]

Z programu 500+ skorzysta ponad 2 mln polskich rodzin, a ponad 3 mln polskich dzieci może otrzymać świadczenie wychowawcze. Z kolei część osób - po otrzymaniu 500 zł na dziecko - straci uprawnienia do korzystania z form pomocy społecznej. Na konferencji premier i minister ds. rodziny, pracy i polityki społecznej był reporter Gazeta.pl

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Premier na dzisiejszej konferencji przedstawiła decyzje, które zapadły na dzisiejszym posiedzeniu rządu. Głównym tematem wystąpienia Beaty Szydło była prezentacja mapy drogowej projektu Rodzina 500+. Na miejscu był nasz reporter Mateusz Włodarczyk.

Relację z konferencji możesz obejrzeć <<< W TYM MIEJSCU >>>

500 złotych najpóźniej w kwietniu

Premier powiedziała, że program 500+ ruszy najpóźniej w kwietniu 2016 roku. Dodała, że kwota 500 złotych będzie kwotą netto.

Jak dodała, "mapa drogowa programu 500+", czyli harmonogram prac nad projektem ustawy, został przyjęty przez Radę Ministrów.

- Drugie posiedzenie Rady Ministrów - przyjęty jest program Rodzina 500+; został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Dajemy sobie na te uzgodnienia 20 dni. 21 grudnia mija formalny termin uzgodnień międzyresortowych i wówczas kierujemy projekt do konsultacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i do konsultacji społecznych - mówiła. Jak podkreśliła, rząd chce, by program był bardzo szeroko konsultowany. - Czekamy na każdy głos, każdą opinię w tej sprawie - zadeklarowała.

Część osób straci uprawnienia do świadczeń

- Bardzo często pojawia się informacja i obawa o to, że część osób, która otrzyma to wsparcie (500 zł na dziecko), z powodu poprawienia swojej sytuacji dochodowej starci uprawnienia do korzystana z form pomocy społecznej. Rzeczywiście, tak się stanie. Jednym z celów naszego wsparcia rodziny, naszej pomocy państwa w wychowaniu dzieci jest to, żeby część rodzin wyszła z sytemu pomocy społecznej. Jeśli rodzina w tym systemie pomocy tkwi 10 czy 15 lat, to jest to porażka pomocy społecznej - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister była pytana, czy rząd zamierza utrzymać ulgę podatkową na dziecko. - Jeśli chodzi o ulgę podatkową, nie planujemy żadnych zmian. Ulga pozostaje - powiedziała.

Obecnie rodzina z jednym dzieckiem może maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym 1 tys. 112,04 zł; z dwójką dzieci - 2 tys. 224,08 zł; z trójką - 4 tys. 224,12 zł; z czwórką - 6 tys. 924,12 zł, a z pięciorgiem - 9 tys. 624,12 zł.

Konsultacje społeczne

Według Szydło konsultacje społeczne zakończą się 21 stycznia. - 28 stycznia projekt zostanie przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Do 2 lutego przyjmujemy ustawę przez Radę Ministrów i projekt ustawy kierowany jest do prac parlamentarnych. I od 9 lutego zakładamy, że będą trwały prace w parlamencie - około 4 tygodni - opisywała. Jak powiedziała, po podpisaniu przez prezydenta ustawy, "najpóźniej w kwietniu" program zostanie uruchomiony i zacznie się zbieranie aplikacji i wypłata środków.

- Chcemy, żeby to był program dobry, żeby był skuteczny, żeby był wykorzystywany z korzyścią dla polskich rodzin. I mamy nadzieję, że nie tylko będzie wspierał rodziny, ale że więcej dzieci w Polsce będzie się rodziło - powiedziała premierChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (304)
Konferencja po posiedzeniu rządu Beaty Szydło [RELACJA]
Zaloguj się
 • darekfordon

  Oceniono 2 razy 2

  dzieki Beata wkoncu ktos w tym kraju mysli

 • bratek2014

  Oceniono 2 razy 2

  DA SIĘ - DA:)
  BRAWO PIS

 • sympatyklewicy

  Oceniono 1 raz 1

  Program 500+. "Niektórzy stracą prawo do świadczeń"
  ************************************
  I bardzo dobrze, jeżeli ich sytuacja poprawi się, dochody wzrosną to świadczenia nie będą się należały.

 • bratek2014

  Oceniono 2 razy 0

  Skąd TYLE negatywnych komentarzy??? Nie rozumiem - żeby tylko wbić szpile PIS?? Naprawdę?
  Powiem tak - mam 1 dziecko - przy moich zarobkach nie dostane pomocy ale wiecie co - ciesze ze za wszystkie rodziny które taka pomoc otrzymają - każda złotówka jest ważna.
  Być może zdecyduje się na drugie dziecko.. Nie uważam ze pomoc wystarczy na wszystko ale może bede mogla pracowac na czesc etatu i byc wiecej z dzecmi.. teraz to MARZENIE
  P.S. Nie porównujcie zacni eksperci becikowego z pomocą 500+ - inna para kaloszy - korzystalam z becikowego - starczylo na pol szczepionek; dodatek 500zl CO MIESIAC to relana pomoc..

 • luxvsnur

  Oceniono 3 razy 1

  "- Bardzo często pojawia się informacja i obawa o to, że część osób, która otrzyma to wsparcie (500 zł na dziecko), z powodu poprawienia swojej sytuacji dochodowej starci uprawnienia do korzystana z form pomocy społecznej. Rzeczywiście, tak się stanie. Jednym z celów naszego wsparcia rodziny, naszej pomocy państwa w wychowaniu dzieci jest to, żeby część rodzin wyszła z sytemu pomocy społecznej. Jeśli rodzina w tym systemie pomocy tkwi 10 czy 15 lat, to jest to porażka pomocy społecznej - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska."

  Będzie gorzej, ale lepiej! Niech się golce (kretoszczury), co głosowały na PIS, cieszą!

 • kantrzyn

  Oceniono 4 razy 0

  ZGROZA I TYLE. To będzie katastrofa gospodarcza. Jeśli chcą podnieść dzietność to niech wyłączają prąd w godzinach wieczornych i niech wprowadzą prohibicje na środki antykoncepcyjne.

 • Oceniono 3 razy -3

  To jest tylko NIERZAD uprawiany przez niejaka Szydlo z wielka pomoca ubeckiego synka Jaroslawa o ruskim imieniu Kaczynskiego. Chce nam wprowadzic takze konstytute PROSTYTUTE jak te ich oplacane ze SKOKow instytuty prostytuty Lecha smiecha.

 • smutny_krasnoludek

  Oceniono 3 razy -3

  Ale jak to w kwietniu 2016? Przecież ustawy miały być już gotowe i tylko czekać na podpis prezydenta. Sam widziałem na debacie teczkę pani Szydło.

 • kat-kk

  Oceniono 3 razy -3

  Zrób 500km +,na zachód,na północ,lub południe Polski,żeby żyło się lepiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX